metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 32 °C

Pátek, 10. července 2020. Svátek má Libuše, Amálie.
Polenský hřbitov
Další 3 fotografie v galerii
Polenský hřbitov | foto: Metro.cz

Židovské památky jsou někde vytyčeny ukazateli, jinde skryté před zvědavými zraky

29. června 2020  16:16 Pavel Hrabica Metro.cz
Batelov, Brtnice, Černovice, Golčův Jeníkov, Větrný Jeníkov, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Pacov, Polná, Třešť nebo Třebíč. Jen malý výčet míst, kudy můžete procházet tam, kde v minulých staletích sídlila na Českomoravské vysočině židovská komunita a kde zanechala větší nebo menší otisky. Řada staveb i hřbitovů však zanikla, zvláště po druhé světové válce. Většina obyvatel těchto míst skončila během válečného konfliktu v plynových komorách, nebo se ti přeživší raději rozprchli do světa – a to nejen do Izraele.

Jako výchozí bod můžete zvolit Jihlavu. Přímo ve městě už žádné bývalé ghetto nenajdete, zmizelou komunitu připomíná název ulice a hřbitov. Z Jihlavy je ale blízko na další zajímavá místa. Hlavně na hřbitovy. Některé z nich musíte usilovněji hledat – Puklice, Větrný Jeníkov (viz box). Pokud se rozhodnete pro delší putování, zcela jistě byste neměli vynechat Třebíč. Z Jihlavy je to zhruba čtyřicet kilometrů, cestou se můžete zastavit s malou zajížďkou u synagogy v Třešti, případně na zapomenutém hřbitově na okraji Brtnice.

Hřbitovy

  • Desetiletí přijížděli do Polné pátrači, badatelé i fantastové. Údajně i Hitlerovi pohůnci, aby odhalili a zase skryli památku na údajnou vůdcovu babičku. Na hřbitově byl totiž k vidění náhrobek Rosalie Müllerové, rozené Hüttlerové. 
  • K nejmenším židovským pohřebištím na Vysočině patří to v Puklicích, malé obci nedaleko Jihlavy. Poslední památka na židovskou komunitu je nesnadno přístupná úzkou pěšinkou mezi domky na okraji Puklic.
  • Stranou pozornosti se nachází hřbitov ve Větrném Jeníkově. Najdete ho jižně od obce, něco přes kilometr od návsi.
  • Židovský hřbitov v Třebíči je druhý největší v Česku. Je v něm kolem 2600 náhrobků.

V Třebíči rozhodně nesmíte vynechat čtvrť Zámostí. Nejen proto, že je zapsaná v seznamu historických památek UNESCO. Jedná se o jednu z mnoha architektonických rezervací, které dodnes neztratila pel minulosti, procházka uličkami plnými malých domů je zvláště v letním večeru nezapomenutelná. Na rozdíl od jiných židovských oblastí, které skončily za socialismu v ruinách a pod lžícemi bagrů, tady procházíte dějinami.

Kouzlo třebíčské židovské čtvrti je navíc umocněné tím, že tu dodnes žijí lidé. Nejsou to pouze prázdné filmové kulisy jako pražská Malá Strana nebo jihočeský Český Krumlov. Navíc se tu nepromenují davy asijských turistů (a to ani před koronavirem). V Zámostí plyne čas jako ve starých dobách – šance, že vás tu někdo přetáhne selfie tyčí, je mizivá. A když se vyšplháte na kopec nad Zámostím, třeba na Žižkovu vyhlídku, otevře se vám pohled na krásné centrum Třebíče i židovskou čtvrť.

Podobné obytné soubory ale už na Českomoravské vysočině, bohužel, nenajdete. Za vidění však stojí alespoň zachovalé synagogy. Některé z nich ale slouží už zcela jiným účelům. Z té ve Velkém Meziříčí se stalo Centrum levného nákupu. Ministr kultury slíbil, že vyvine úsilí, aby se trhovci odstěhovali. V budoucnu by tu měl být koncertní sál. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Nevoď na náš záhon psa, ať tam nejsou h***a.“ Letenský fantom chrání trávník před psy poezií

ilustrační snímek
vydáno 10. července 2020  10:18

Na stromy v ulici Jana Zajíce rozvěsil neznámý autor básně nabádající k ohleduplnosti.  celý článek

Obrovský bazén na kopci ve Štěchovicích má jen jílové dno, vodu ale nepropustí

Dělníci v současnosti opravují dilatační spáry nádrže.
vydáno 10. července 2020  5:55

Soustrojí štěchovické přečerpávací elektrárny se nyní opravuje, proto deník Metro využil možnosti k návštěvě celého tohoto díla.  celý článek

Ochráncům přírody leží v žaludku zákon o myslivosti

Dravec a B. Hrzánová
vydáno 9. července 2020  12:21

Poštolka obecná je bezpochyby nejběžnějším českým dravcem. Vláda se nyní chystá předložit do parlamentu novelu zákona o myslivosti. Ta má však podle...  celý článek

Dostane se mládě do bezpečí? Děj filmu v novém DinoKině určují sami diváci

Ostych překonán!
vydáno 9. července 2020  5:09

Redaktorka deníku Metro si prošla DinoParku Harfa Praha. Atrakce hodnotí z pohledu rodiče malého dítěte.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám