metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel

Další 2 fotografie v galerii
Fontána za obchodním domem Máj | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

  11:30
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Facebookovou skupinu Stará Praha krásná mám rád mimo jiné proto, že na ni občas umístím naprostou banalitu, či dokonce „ptákovinu“ a nestačím se divit, kolik emocí, ale hlavně vzpomínek to v lidech vyvolá. Bývají to drobnosti, ale i neuvěřitelné malé příběhy. Takové, co dělají lidi a Prahu lidmi a Prahou, co vytvářejí to, čemu se říká bez nádechu snobismu genuius loci tohoto místa. Protože každý si vzpomene na útržek svého života a na to se jako sníh na kouli nabalují další a další vzpomínky, připomínky, ale i fotografie a další maličkosti, ze kterých pak vznikne neuvěřitelně bohatá mozaika událostí na původně „naprostou blbost“.

Nebudu vás zatěžovat dějinami již neexistující fontány, která stávala na prostranství za obchodním domem Máj. Teď je tam nový kancelářsko-obytný komplex a přibližně v místech, kde fontána stála, je známá otáčející se hlava od Davida Černého.

O fontáně jsem na skupinu dal jen pár vět: „Fontána u metra Národní za Májem. V době svého života mě moc neoslovovala, když tam pak moc netekla voda, stalo se z toho smetiště. Ale je mi spíš líto té zbourané horní části stanice metra. Byla tam skleněná plastika od Libenského a Brychtové, pokud vím, skončila celá, nebo alespoň část u jednoho sběratele v Jerevanu, u nás o ni nebyl moc zájem.“ Téměř osmi stovkám lidí se to líbilo, přišlo více než sto komentářů. I když na fontánu také nostalgicky vzpomínám, musím souhlasit s příspěvkem Jiřího Cihelky: „Než to srovnali se zemí, bylo to parádní seřadiště feťáků, somráků a všemožných exotů tohoto ražení. Dodnes se mě vybavuje ten smrad co se tam linul.

Podobně to viděla i Kateřina Tereza Němcová: „No, přestavba téhle zastávky je jedním z lepších počinů - i když si lidi z protějších domů stěžovali na nedostatek světla. Do té doby to bylo rejdiště feťáků, somráků a krys. Známý tam večer čekal, a z kanálu se vyvalilo celé seřazené vojsko potkanů, a hnalo se k nějakým odpadkům. Šla z nich hrůza, jak byli cílevědomě sešikovaní.

A asi souhlasím, že to, co je tam nyní, patří k tomu přívětivějšímu. Ač bych tam přece jen raději viděl třebas velký trávník a stromy, v té nekončící pražské záplavě betonu by to bylo příjemnější.

Kdo chce vědět víc o fontáně, určitě víc se o jejím vzniku a osudech dočte například na odkazu prazskekasny.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přes den dovádíme na pódiu, v noc přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek

Zenovou saunu najdete na střeše. Doplněná je také o japonskou zahradu

vydáno 23. března 2023  6:47

Mistrovství republiky bývá většinou nervy drásající podívaná. To v saunových ceremoniálech je pravým opakem. Diváky čeká relax a zklidnění. Zmiňované...  celý článek

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek