metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 8 °C

Neděle 2. dubna 2023. Svátek má Erika
Pražský Libeňský most v lednu 2016 | foto:  Michal Šula, MAFRA

Zubožený Libeňák. Co všechno už zažil?

  5:55
Vítejte v 21. století. Z Libeňského mostu opadávají kusy konstrukce – na hlavu bezdomovcům. Ty alespoň neruší doprava, která z mostu před pár týdny zmizela. „Situace neměla dojít takhle daleko,“ povzdechne si historik umění Zdeněk Lukeš, pro kterého je most spojující Maniny a Palmovku srdeční záležitostí.

V dnešní době nárůstu xenofobie je zajímavé připomenout, že Libeňský most, vystavěný ve stylu konstruktivismu v letech 1925–1928, byl původně pojmenován po Karlu Baxovi, právníku, antisemitovi a názorovém oponentu T. G. Masaryka.

Dva významní muži se střetli v roce 1899 během procesu s Leopoldem Hilsnerem, židovským mladíkem slepě obviněným z rituální vraždy křesťanské dívky Anežky Hrůzové. V následujících letech takzvané hilsneriády již stál mezi Holešovicemi a Libní provizorní dřevěný most, který byl po první světové válce posupně nahrazován dnešním železobetonovým monumentem. Jeho autor Pavel Janák byl rovněž hlavním architektem Pražského hradu – nastoupil po legendárním Slovinci Josipu Plečnikovi.

Zdeněk Lukeš k tomu podotýká, že ve své době byl Baxův most nejdelším silničním a tramvajovým mostem v Praze. „Již jen málo pamětníků si ale vzpomene,“ pokračuje Lukeš, „že Libeňský most původně na libeňské straně překlenoval koryto řeky tam, kde je dnes golfové hřiště nebo obchodní dům Kaufland.“

Později, při výstavbě metra B, byl prostor bývalého Rohanského ostrova zarovnán navážkou zeminy z tunelu. „Na libeňské straně mostu byl také zrušen nákladní přístav a nyní tam vznikla administrativní a obytná enkláva,“ dodává architekt, jenž ohledně historie mostu neopomene fakt, že byl třetím betonovým pražským dílem – prvním byl Hlávkův most z let 1910–1911. Ten byl v minulosti několikrát generálně renovován – na rozdíl od svého libeňského bratra.

„Je skutečnou kuriozitou, že Libeňák za devadesát let své existence neprošel žádnou větší opravou,“ upozorňuje Lukeš. To na jednu stranu svědčí o mimořádných konstrukčních kvalitách mostu, zároveň „nesmrtelná“ pověst mostu přispěla k tomu, že se o něj nikdo dvakrát nestaral.

Ostatně i Zdeněk Lukeš si před dobrými třiceti lety poznamenal do svého deníčku: „Řada odborníků už dlouho poukazuje na nutnost začít Libeňský most opravovat, přesto byly práce mnohokrát odloženy.“ Mezitím se objevily návrhy stavbu demontovat a postavit most nový, širší. Vše jen na papíře.

Jak Libeňák vypadá dnes, dobře víme. Dokonce se uvažuje o zbourání mostu, což Lukeš zavrhuje. „To bychom mohli vše staré zbourat a nahradit replikou nebo něčím jiným,“ říká. Na druhé straně musí mít rozum i památkáři,“ uzavírá Lukeš. Zkrátka si uvědomit si, že určité partie mostu se nahradit musí. Tak, jako běžně nahrazujeme třeba rozpadlé kameny na Karlově mostě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žhavé sklo, slabé pivo, rychlé čevabčiči a šachoví mistři. Vyrazili jsme na sever

vydáno 2. dubna 2023  5:28

Měl to být takový malý výlet do Lindavy. Zdejší sklárna je totiž vyhlášená. Nakonec se reportáž trošku protáhla. Člověk pak litoval, že se na sever Čech...  celý článek

Úklidové čety vyráží od pondělka do pražských ulic. O Velikonocích se čištění přeruší

vydáno 1. dubna 2023  8:51

Pozor! Stačí v těchto dnech přehlédnout přenosnou červeno-modrou značku ve vaší ulici a už jste jako nepozorný motorista o pár set korun chudší. Technická...  celý článek

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek