metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 15 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

Během spánku se rodí ty nejlepší nápady

  15:36
Věděli jste, že jen díky snům máme třeba periodickou tabulku prvků nebo Beethovenovy symfonie? Začátečník se nechá svými sny vláčet, pro pokročilejší je tu lucidní snění – vy sami můžete určovat, co ve spánku prožijete.
Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Lucidní snění je stav, kdy si uvědomíme, že jsme ve snu. Víme, že se nám to jen zdá, a díky tomu můžeme celý sen ovládat. V běžném snu si myslíme, že vše, co se nám děje, je reálné. Můžeme létat, být ve vesmíru nebo objevovat nové světy, a přesto si budeme myslet, že zažíváme skutečné věci. Rozdíl mezi lucidním a běžným snem je v tom, že při lucidním snění si uvědomujeme, že děj snu není opravdový. Díky tomu získáváme kontrolu nad snovým děním.

Existují dva různé světy
K čemu je to ale dobré? „Lucidní snění má velký potenciál pro osobní rozvoj, zvyšování sebedůvěry, zlepšování mentálního a fyzického zdraví, řešení kreativních výzev a obecně pro duševní podporu sebe sama,“ uvádí americký psycholog v oblasti vědeckého studia lucidního snění Stephen LaBerge. „Od dětství jsem toužil po poznání toho, jak svět funguje. Rozhodl jsem se, že bych měl být vědcem nebo chemikem, abych tohoto poznání dosáhl. Pravdou ale je, že jsem netušil, že existuje jiný svět, vnitřní svět, který je stejně tak zajímavý, a možná dokonce ještě více relevantní než to, co se odehrává ve světě běžném,“ říká LaBerge.

Einstein, McCartney, Watson i Mendělejev 
Lidé si často neuvědomují, kolik výjimečných objevů nejen v oblasti vědy spatřilo světlo světa právě díky snům. Dmitrij Mendělejev ve snu uviděl zcela jasný systém, pomocí kterého je možné seřadit chemické prvky. Paul McCartney zas během spánku uslyšel melodii, která v něm zanechala silný dojem. Obešel několik hudebních studií, aby zjistil, jestli to nebyla jen náhoda a jestli se mu ve snu prostě jen nepřehrálo něco, co už dávno předtím slyšel. Nebylo tomu tak. Ve snu skutečně zažil zcela nový vjem. Takto vznikla slavná skladba Yesterday. I Beethoven prý tak skládal. Americký vědec James Dewey Watson měl sen o hadech, kteří se vzájemně proplétali, na jehož základě popsal jeden z největších objevů v historii – strukturu DNA. Albert Einstein objevil teorii relativity na základě absurdního snu z dětství.

Jak naskočit do snu

  1. Pro přímý vstup do snu si vyberte vhodný okamžik. Ideální může být doba po čtyřech až šesti hodinách spánku. V noci se probudíte, budete chvíli vzhůru, a půjdete si zase lehnout. Velmi efektivní je i zdřímnutí během dne. Pro přímý vstup naopak není příliš vhodnou dobou čas před usnutím.
  2. Zavřete oči a zhluboka dýchejte. Doporučuje se ležet na zádech, ale vyzkoušejte i další spánkové polohy.
  3. Jakmile začnete vnímat, že se vaše tělo uvolňuje, začněte pozorovat tzv. hypnagogické obrazy. Jedná se o fosforeskující tvary, které uvidíte na víčkách.
  4. Po určitém čase se tyto tvary začnou rozšiřovat. Čím uvolněnější budete, tím konkrétnější mohou být.
  5. V jednu chvíli se buď hypnagogické obrazy promění přímo ve snovou scénu, nebo se sen vytvoří za těmito obrazci a přesune se do popředí.
  6. Začátečníkům se často stává, že u této techniky buď usnou, nebo naopak zůstanou příliš probuzení. Pomoci může pravidelná meditace. Začněte pětiminutovou meditací, při níž se se zavřenýma očima soustředíte pouze na svůj dech. Toto cvičení opakujte několikrát denně.

Jak je možné, že se takové věci dějí? Ve snech je velmi pravděpodobně pro většinu lidí mnohem jednodušší napojit se na své podvědomí. V ruchu všedního dne potřebujeme zůstat ve vědomé úrovni myšlení. Musíme si dávat pozor, aby nás na silnici nesrazilo auto nebo nás někdo neokradl v metru. Ale snové prostředí je v tomto směru zcela bezpečné. Vědomí tak může na chvíli omezit svou činnost a naší mysli se otevírají nové možnosti.

Při lucidním snění navíc člověk může kontrolovat to, co se mu zdá. Uvádí se, že pravidelně – tedy alespoň jednou měsíčně – zažívá lucidní sny dvacet procent lidí, kteří neabsolvovali žádný trénink. Každý druhý člověk pak údajně zažil lucidní sen alespoň jednou za život. „Osobně můžu potvrdit, že síla lucidních snů je skutečně úžasná. Zkušenost sama o sobě může být mnohem zábavnější než mnoho jiných věcí, zvláště pokud jste typ člověka, který by si užíval létat jako pták, mít sex s tím, s kým chce, nebo se stát superhrdinou,“ popisuje své zážitky Justin Aptaker, který se lucidnímu snění dlouhodobě věnuje.

Lepší než rady koučů
Snové prostředí je také skvělým místem pro léčbu fobií, zvládání strachu a zbavování se nočních děsů. Už po prvních dnech aplikování metod pro podporu lucidních prožitků jsem se zcela zbavil svých vlastních nočních můr, které mě pronásledovaly celou řadu let. Sny jsou skvělým terapeutickým prostředkem. Potkávám se v nich s osobami, které jsou mi velmi blízké. Ty mi ve snech dávají rady a životní moudra. Takto vyslovené věty mají mnohem větší sílu, než když je slyšíme od koučů nebo na přednáškách.

Lucidní snění je vědou podložená aktivita. Nejedná se o žádnou ezoterickou činnost spojenou s tajemnými rituály. Vědecké výzkumy týkající se lucidních snů začaly před více než čtyřiceti lety. V té době většina vědců nevěřila tomu, že by mohlo být možné stát se aktivním v jinak nekontrolovatelném světě snů. První vědecký důkaz poskytl britský psycholog Keith Herne v roce 1975. V roce 1987 pak představil Američan Stephen LaBerge vědecké důkazy široké veřejnosti. 

Existují dvě základní cesty do světa vědomých snů. První cesta je založená na tom, že se vám zdá zcela běžný sen, v jehož průběhu si uvědomíte, že nic není reálné. Najednou víte, že jste ve snu. Následně můžete létat, chodit po vodě, vrhat ohnivé koule, pozorovat krásné prostředí a dělat cokoli, co si vaše fantazie dokáže představit. Druhá cesta vás dostane z bdělého stavu přímo do světa snů. Při usínání se vám sen vykreslí před očima. Tento způsob je sice na trénink náročnější, ale přináší mnohem větší kontrolu. Díky přímému přechodu do snu nemusíte čekat na to, až si ve spánku uvědomíte, že sníte. Užívat si můžete začít v okamžiku, pro který se sami rozhodnete.

Propíchněte si dlaň prstem
Pokud chcete lucidně snít, začněte si každé ráno zapisovat vaše snové zážitky. Pokuste se je popsat s co největší mírou detailů. Zápisky provádějte vždy v přítomném čase. Věnujte tomuto cvičení pět minut hned potom, co se probudíte.

Další pomůckou může být zpochybnění reality. Během dne se několikrát zastavte a řekněte si: „Jsem ve snu? Jsou věci kolem mě opravdu reálné?“ Po tomto prohlášení proveďte takzvaný test reality. Touto zkouškou může být třeba to, že si ukazováčkem zatlačíte do dlaně druhé ruky. Toto chování se po určité době promítne i do snů. Když potom provedete test reality ve snu, tak se obvykle stane něco neobvyklého, například že váš ukazováček hladce projde skrze dlaň.

Ze začátku se nemusíte ve snech snažit o náročné úkony. Začněte tím, že si jen budete užívat krásy snového prostředí, procházet se a sledovat objekty kolem vás. Po určité době tréninku můžete zkusit létat, potkávat se s celebritami nebo přemýšlet o vašich aktuálních životních výzvách. Tak dobrou noc a hodně štěstí!

Autor:

Hlavní zprávy

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

„Nauč se pískat.“ Zaplněné pardubické náměstí se těšilo na oslavy, přišlo zklamání

vydáno 26. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  19:47

Pardubické Pernštýnské náměstí dnes mohlo zažít velkou hokejovou noc - oslavu titulu. Po porážce Dynama v Třinci 1:4 je však jasné, že o letošním mistrovi...  celý článek