metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pondělí, 12. listopadu 2018. Svátek má Benedikt.
Oldřich Vacek se do vedení Botanické zahrady hlavního města Prahy vrátil letos...
Ředitel pražské botanické zahrady Oldřich Vacek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Botanická panda neexistuje, říká ředitel pražské zahrady Vacek

8. listopadu 2016  15:28 Robert Oppelt
Nejen nové pandárium nebo gorilinec vyrostou v blízké budoucnosti v pražské Troji. Město kromě investic do zoo přislíbilo půlmiliardu také na rozvoj botanické zahrady. Co za ni vybuduje, popsal deníku Metro ředitel botanické zahrady Oldřich Vacek.

Není botanická trochu nezaslouženě ve stínu zoo?
K chlupatým a přítulným věcem asi budeme mít vždycky lepší vztah než k rostlinám, nicméně došlo ke schválení koncepce obou zahrad na příští roky. Můžeme začít intenzivněji rozvíjet i botanickou zahradu, od postavení skleníku Fata Morgana v roce 2004 a vybudování první etapy areálu Západ v roce 2007 nebyla v zahradě realizována žádná významná investice. Už příští rok otevřeme pro návštěvníky altán v Ornamentální zahradě.

Na co se dál můžeme těšit?
Dostavíme západní část areálu, vylepšíme prostor pod Fatou Morganou, vybudujeme nový vstupní objekt s restaurací a pěstebním zázemím. To nám uvolní místo u severního vstupu od Bohnic, kde pak může vyrůst nový hlavní vstupní objekt do zahrady s restaurací, kavárnou, přednáškovým sálem, knihovnou, informačním centrem, skleníkem pro zimování mobilní zeleně a obchodem pro návštěvníky, kde si budou moci koupit suvenýry nebo rostliny. To už návštěvníkům zahrady dlouho chybí.

Nebude pak botanická plná restaurací?
Nebude. Ač má zahrada dvacet šest hektarů a ročně sem přijde tři sta tisíc návštěvníků, má pouze tři kiosky a není tu žádná restaurace, to chceme změnit. Botanická zahrada nabízí unikátní výhledy na Prahu, vylepšíme je posezeními, kde budete moci posedět s kávou nebo sklenkou našeho vína. Postavíme i nová sociální zařízení. Přiblížíme se tak standardu evropských botanických zahrad.

Překvapilo mě, že na vinici svaté Kláry jsou jen mobilní toalety...
To je ostuda, ale i to se změní. Ve svahu na vinici u viničního domku vyrostou nové toalety, již dlouho o nich jednáme s trojskou radnicí.

Jaké je víno z vaší vinice svaté Kláry?
Překvapivě velmi dobré. Naše červené víno, Rulandské modré z roku 2012, letos získalo v soutěži Král vín hlavní cenu Vítěz kategorie a zlatou medaili.

Nový hlavní vstup tedy bude ze severu, z Bohnic?
Ano, je tudy lepší přístup, čtyři zastávky autobusem z Kobylis. Návštěvník bude v nejvyšší části botanické zahrady a pomalu a pohodlně může sejít dolů do Troje na autobus. Vylepšíme i třetí vstup, z jihu z Troje, chceme, aby návštěvníci vstupovali přímo ze zastávky autobusu.

Chodí k vám hodně rodičů s kočárkem, vylepšíte bezbariérovost zahrady?
Chceme, aby se i handicapovaní lidé v zahradě dostali skoro všude, snad jen s výjimkou některých expozic, kde jsou úzké chodníčky nebo jen šlapáky.

Na vizualizacích představujete i vodní prvky a různá oživení zahrady.
Plánujeme vybudovat vodovod na užitkovou vodu přímo z Vltavy. Jednak ušetříme, dnes se v zahradě zalévá pitnou vodou, a dále nám to umožní vybudovat řadu vodních ploch. Zahrada bez vodních ploch by nebylo to pravé. Předpokládáme, že jako oživení zahrady vybudujeme stezku v korunách stromů. Chceme nabídnout lidem zážitek pohledu do korun stromů, aby se mohli podívat, jak stromy kvetou a plodí. Stezka bude umístěna tak, aby nerušila a přitom aby se do korun dostali i vozíčkáři a maminky s kočárky.

Zoo chce pandu, existuje něco takového ve světě botanických zahrad?Máme vzácné orchideje, ale získat strom je snazší než chráněné zvíře. Toužili jsme po slavném baobabu z Madagaskaru a ten už ve Fatě Morganě máme. Vyměnit semínka s jinou zahradou je určitě snazší než sehnat pandu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám