metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka
Bývalý ředitel pražské Zoo Petr Fejk. | foto: David PortMF DNES

Bývalý ředitel pražské zoo Fejk kritizuje náměstka Dolínka

  9:58
V poště náměstka primátorky Petra Dolínka se včera objevil otevřený kritický dopis od bývalého ředitele zoologické zahrady Petra Fejka. Exředitel tak reaguje na odvolání bývalého kolegy, ředitele botanické zahrady Oldřicha Vacka a jeho náměstka Petra Ptáčka.

To se odehrálo minulý týden. „Píši vám z přesvědčení, že způsob, jakým v poslední době ovlivňujete fungování trojské botanické zahrady, se neslučuje s dobrými mravy a zájmy Pražanů,“ uvádí Petr Fejk.

Podle Fejka byl Vacek velmi úspěšný ředitel, za půl roku stabilizoval hospodaření a připravil koncepci zahrady na několik let dopředu, kterou mu rada bez výhrad schválila. Přesto byl den před koncem své zkušební doby odvolán. Oficiálně důvody Vackovi vedení města nesdělilo.

„Vzhledem k chování magistrátu to bylo očekávatelné. Zarazil mě ale postup, když mi za celou dobu nebyla sdělena jakákoliv nespokojenost a ani k odvolání mi nesdělili důvod. To mi připadá nefér. Pouze od novinářů vím, že jsem prý nenaplnil manažerská očekávání,“ řekl minulý týden ČTK Vacek.

Podle Fejka také až hýřivě narůstá objem investic do zoo. „Utrácí se a plánuje utrácet stále víc, a to způsobem, který dokumentuje například bilance nových pavilonů pro slony a hrochy. Měly stát tři sta milionů korun, stály přes půl miliardy a nikomu zbytečně utracené peníze neschází,“ vypočítává Fejk.

Nyní mají obě instituce schválené rozvojové plány za neuvěřitelných 1,5 miliardy.

„Další destabilizací botanické zahrady vědomě připravujete spojení se zoo pod vedením dnešního ředitele Bobka,“ soudí Fejk a varuje před možným výsledkem. „V Troji tím vzniká nový penězovod, který pokud se centralizuje do jedněch rukou, zvyšuje riziko zneužití,“ napsal Fejk.

Dolínek s Fejkem a jeho kritikou nesouhlasí. „Chápu, že stará parta přátel drží při sobě a vzájemně se brání. Koně z jedné stáje zkrátka vždy táhnou společně. Nicméně cílí nesprávným směrem a bohužel i hodně nekorektně,“ řekl pro deník Metro Dolínek.

Odchod ekonomického náměstka podle něj spadal plně do kompetence ředitele Vacka. Odvolání samotného ředitele potom je v kompetenci rady města, která o něm rozhodla drtivou většinou. „Jsem si navíc jist, že pan Fejk si je všeho uvedeného velmi dobře vědom, o to jsou jeho invektivy vůči městu smutnější,“ uvedl Dolínek.

Podle Dolínka je rozvoj zoo v dobrých rukou. „Ředitel Bobek je velmi úspěšný, podařilo se mu zlomit rekord v návštěvnosti a chce zahradu dostat na ještě lepší úroveň,“ uvedl náměstek. Další vývoj v botanické zahradě má záviset i na výsledcích kontroly, která zde proběhne v příštích týdnech.

Komentáře

Hlavní zprávy

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek