metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Dvoulůžkový pokoj žižkovského bytu
Dalších 14 fotografií v galerii
Dvoulůžkový pokoj žižkovského bytu | foto: Archiv Františka PetroušeMetro.cz

Chcete bydlet v pražském metru? Na Žižkově můžete

30. dubna 2018  7:29 Marek Hýř Metro.cz
Není fanouškem metra, ale potřeboval ze sklepního bytu na Žižkově vytvořit místo, které by se dalo pronajímat turistům. A tak z podzemního apartmánu prostě udělal podzemku. „Začal jsem obvoláváním dopravního podniku, pokračoval jsem u výrobců Škoda a Siemens,“ říká František Petrouš, majitel unikátního bytu.

Proč jste si vytvořil apartmán v metro stylu? 

Byty pronajímám už několik let. V roce 2015 jsem se rozhodl své podnikání rozšířit o další byt na Žižkově. Hodně jsem ale přemýšlel, jak z hlavního nedostatku, a to, že je jednotka podzemní, udělat přednost. Vycházel jsem z anglického slova underground, které znamená jak podzemí, tak metro. Nejprve jsem chtěl metro jen zhruba napodobit, ale jak rekonstrukce pokračovala, rozhodl jsem se mu přiblížit, co nejvíce to bylo možné. Důvodem tedy nebylo fandění pražskému metru, ale potřeba eliminovat negativní vnímání suterénního prostoru.

Kde jste sehnal nábytek a doplňky?
Začal jsem obvoláváním dopravního podniku, pokračoval jsem u výrobců Škoda a Siemens, kteří dodávali interiéry při renovaci metra, a tam jsem vysvětloval, o co mám zájem. Obvykle to nebylo příliš jednoduché, protože místo tisíců sedaček jsem jich chtěl pouze pět a v tak malém množství se to ani nevyplatí vyrobit. Nějaké nepoužité sedačky mi našla firma Mesit na skladě, hlásič zastávek jsem koupil na vrakovišti autobusů a podobně. Myslel jsem i na detaily a koupil jsem 230 trubek nalakovaných naoranžovo. Podlaha je také přímo z metra, tu dodala firma Altro podlahoviny. U něčeho jsem byl velmi zaskočen cenou, například žlutá kovová krabice na označovač jízdenek bez vnitřku, tedy pouze obal, stojí pět tisíc.

Fotogalerie

Je apartmán oblíbený? Kdo k vám jezdí?
Reakce se různí, někteří lidé jsou nadšení, někteří se příliš neprojevují. Obvykle je oblíbený design, ale lidem se nelíbí automatické rozevírací dveře. I když mají zámek a jsou bezproblémové, necítí se za nimi komfortně. Asi je nezvyk mít na pokoji tento způsob otevírání. Stále lidem úplně nevyhovuje umístění v suterénu, ale s tím se nic udělat nedá. Naopak si chválí nonstop check in a check out, protože otevírání dveří je pomocí kódů bez nutnosti si někde vyzvedávat klíče. Mám poměrně plno, zvlášť nyní, když začíná sezona. Jezdí především cizinci, kteří si pokoj rezervují přes Booking – jak moc jsou to fanoušci metra, to nevím.

Má byt i vychytávku, která z fotek není patrná?
Přemýšlel jsem, jestli udělat hlas, který by říkal, že se dveře otevírají a zavírají, ale nakonec jsem usoudil, že by to hosty jen štvalo.

Jak je byt rozvržen?
Skládá se z nástupiště, z kterého můžete nastoupit do jednoho dvojlůžkového a jednoho třílůžkového pokoje. Na nástupišti je pračka a boxy na zavazadla, v každém pokoji je koupelna a kuchyňka. Celková plocha je 36 metrů čtverečních.

Pivo v šalině či kupé

  • Interiéry v dopravním duchu mají i bar a kavárna.
  • Netradiční je Metro bar v Brně. Jak už název napovídá, jedná se o podnik, který vypadá jako stanice pražského metra.
  • Od ledna můžete kousek od Václavského náměstí v Praze posvačit ve vlakovém kupé nebo si vychutnat kávu na sedačce z tramvaje. Kavárna Ježkovy voči nabízí posezení v cestovatelském retro stylu. Laminátové sedáky jsou z Plzně, kovové spodky tramvajových sedaček z Prahy. Zařízení vlakového kupé je z České Třebové, kde je hřbitov lokomotiv.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Chytrý telefon funguje téměř jako pákový hrací automat, říká psycholožka

Alžběta Protivanská
vydáno 20. listopadu 2018  8:35

Alžběta Protivanská je psycholožka a psychoterapeutka. Také je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak mozek nejen pochopit, ale také na něj...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám