metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Sobota, 22. září 2018. Svátek má Darina.
Nápad vznikl díky Mazačce, kterou se chtěl každý svést. Zároveň dopravní podnik...
Dalších 8 fotografií v galerii
Nápad vznikl díky Mazačce, kterou se chtěl každý svést. Zároveň dopravní podnik inspirovalo Lipsko, kde mají vyhlídkovou tramvaj T4. | foto: Anna Marešová

Coupátko zmodralo. Do ulic vyjede v říjnu

3. září 2018  6:39 Metro.cz
Deník Metro se byl podívat, jak vzniká nová výletní tramvaj. Designérka Anna Marešová nám ukázala, čím se Coupé liší od původní tramvaje T3.

S konceptem výletního vozu pražský dopravní podnik přišel v reakci na přibývající žádosti o pronájem tramvají ke komerčním účelům. Tramvaj, jejíž podoba vychází z legendárního modelu T3, si bude moci pronajmout každý. Předběžně stanovená cena pronájmu vozu je 5900 korun za hodinu. Vůz je zároveň poctou designérovi Františku Kardausovi. Tento český průmyslový výtvarník v poválečném období vytvořil velké množství designérských návrhů kolejových vozidel, automobilů či trolejbusů. Z jeho návrhů pochází celá řada později slavných vozidel. Včetně tramvaje T3.

T3 po tuningu
Tramvaj má i délku, šířku i výšku původní T3. Také kvůli tomu vzniklo pár komplikací. Například při instalaci reproduktorů do střechy. Od svého předchůdce se ale T3 Coupé liší hned v několika věcech. Například původní T3 má hranaté schody, Coupé má schody s rádiusy. Uprostřed vozu bude bar. Tento prvek má inspiraci v tramvaji T1. Ta měla uprostřed pult na prodej lístků, který byl v podobném designu. 

Původně měla být tramvaj kabriolet (T3Cabrio), ale nakonec se dopravní podnik (DP) rozhodl pro uzavřenou variantu. To hlavně kvůli bezpečnosti. Název Coupé odkazuje k tomu, že má tramvaj pouze jedny dveře. Od konstruktérů si však už tramvaj vysloužila přezdívku Coupátko. Pokud vše půjde podle plánu, tak DP představí tramvaj na Designbloku na konci října.

Modrá je nóbl

Modrá metalíza byla vybrána jednak proto, aby se tramvaj od ostatních lišila, a také protože je to barva luxusu. Další výraznou barvou bude bílá. V té budou například laminátové sedačky. Palubní deska tramvaje je pro změnu v kladívkové šedé. Lakování zabralo zhruba měsíc.

Za projektem stojí studio Anna Marešová designers Výrobcem, zadavatelem a investorem je Dopravní podnik hlavního města Prahy.Komentáře

Hlavní zprávy

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek

Pražany potrápí výluky i cvičení

Protipovodňové cvičení v Holešovicích (24.9.2016).
vydáno 21. září 2018  12:12

O víkendu nepojedou tramvaje z Palmovky. Nácvik na povodně uzavře ulice v Praze 1 a 8.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Životní vítězství

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 21. září 2018  11:11

Jsem ten blázen, který vydrží v akci, dokud se nedostaví dobrý výsledek, píše ve svém sloupku Aleš Vavřinec.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám