metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 10 °C

Čtvrtek, 15. listopadu 2018. Svátek má Leopold.
Petr Čtvrtníček při zkoušce hry Mnoho povyku pro nic
Petr Čtvrtníček při zkoušce hry Mnoho povyku pro nic | foto: LSS

Čtvrtníček se představí jako shakespearovský herec. Ve hře Mnoho povyku pro nic

10. června 2014  12:40 ČTK
Vůbec poprvé se 24. června v programu Letních shakespearovských slavností objeví komedie Mnoho povyku pro nic. Příběh o lásce, intrikách a lžích odehrávající se v 16. století v sicilské Messině je plný překvapení, milostných zvratů, pletich i pomluv. Režisér Jiří Menzel tak do programu přehlídky přispěje už podruhé; jeho prvním počinem pro slavnosti byly před šesti lety dodnes úspěšné Veselé paničky windsorské, které loni přivítaly stotisícího návštěvníka.

Shakespearovské slavnosti

Premiéra Mnoho povyku pro nic v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu zahájí a 6. září uzavře Letní shakespearovské slavnosti.

Nabídnou deset her slavného alžbětinského dramatika, od jehož narození uplynulo v dubnu 450 let.

V rámci jubilea v Praze představí Hamleta 25. a 26. června londýnské divadlo Globe.

Mezi dvěma desítkami herců budou například Miloš Vávra, Václav Jílek, Lenka Zahradnická, Petra Horváthová, Daniel Rous či Petr Čtvrtníček a Leoš Noha v rolích pošetilých strážníků Puškvorce a Šťovíčka.

Menzel má divadlo pod širým nebem rád a pro tuto Shakespearovu komedii-nekomedii má slabost. "Je rozkošně ukecaná, nepředstírá nijakou zvláštní filozofii, kromě té, že se nic nemá brát vážně. A taky nás poučuje, že na této planetě je ze všech božích tvorů člověk tvorem nejlegračnějším," řekl na dnešním setkání s novináři. Tento titul mu prý vybral překladatel Martin Hilský, kterému se líbila jeho inscenace v českobudějovickém Jihočeském divadle v roce 2008, a tak ho přemluvil, abych ji nastudoval znovu.

Důležití jsou jen herci a text

Menzel obsadil mladé herce, jejichž letorám přizpůsobil role. Je na takový způsob práce zvyklý z divadelních režií v Německu, Maďarsku či Švédsku. "Komedie Mnoho povyku pro nic je letní hříčkou, večerním pohlazením o lásce a o tom, jak k ní a skrze ni i k sobě lidé hledají cestu," uvedl režisér. Připomenul dvě inscenace, které na něj udělaly dojem - v první hráli Benedikta a Beatrici Jaromír Hanzlík a Daniela Kolářová, v té druhé z roku 1954 Rudolf Deyl mladší a Vlasta Chramostová.

Menzel pracoval i na letních scénách v Českém Krumlově, Tampere a Dubrovníku, na nichž "jakýkoli kousek prostoru může být divadlem". Herec ho podle něj může proměnit v zámeckou komnatu, palubu lodi či v bitevní pole, dokáže-li probudit divákovu fantazii. "I v shakespearovském Globu se hrálo na prakticky prázdném jevišti - důležití jsou jen herci a text," dodal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám