metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Dalších 19 fotografií v galerii
Bombardování Prahy | foto: Stanislav Maršálek

GALERIE: Praha v plamenech! Americký nálet před 70 lety zabil 700 lidí

  15:17
Stačily pouhé tři minuty a téměř dvě stovky budov v centru metropole šly k zemi. Nálet Američanů na Prahu 14. února 1945 nikdo nečekal. O to víc byl tragický. Pod troskami a na ulicích se válela mrtvá těla, dohromady kvůli bombardování zemřelo 701 lidí.

Zničená Praha

Město mělo v té době vybudovaný rozsáhlý systém protileteckých krytů, které mohly následky útoku zmírnit, ale lidé do nich onoho osudného dne nešli. Pražané totiž zažili od listopadu, kdy nad českým územím začala spojenecká letadla přelétat, nespočet leteckých poplachů, ze kterých nakonec nic nebylo. Časem otupěli a při houkání sirén se většina z nich neobtěžovala hledáním vyztuženého sklepa. A když začaly padat bomby, bylo už pozdě.

Nálet na Prahu podnikl zlomek ze svazu letadel, které měly ničit Drážďany, přesto měl velmi ničivou sílu. Nad Prahu zabloudilo 62 letounů B 17, každý z nich nesl 16 pětisetliberních bomb. Na obydlené části Prahy dopadlo přes padesát tun výbušnin. Koberec, který položily, zasáhl Radlice, Vyšehrad, Zlíchov, Karlovo náměstí, Nusle, Vinohrady, Vršovice a Pankrác. Zemřelo 701 lidí, dalších 1184 byl zraněno a 11 tisíc Pražanů se během několika vteřin ocitli bez přístřeší. Obětmi byli vesměs civilisté, nálet nezničil žádné továrny či vojensky strategické cíle. S následnou pomocí lidem a odstraňováním škod měla Praha velké problémy. Nemocnice na Karlově náměstí byla totiž také zasažena pumami a hasičský sbor odjeli o den dříve pomáhat do hořících Drážďan.

Do krytů naváděly lidi šipky na fasádách domů

Šipka upozorňující na letecký kryt
Pražská zoo opravila a otevřela protiletecký kryt, v němž se kdysi schovávali...
Klasické vybavení protileteckého krytu

Pumy se nevyhnuly ani historickým památkám. Schytal to Emauzský klášter, který byl později opraven, přestavěn a přibyla mu úplně nová střecha. Bombardování přežil i Faustův dům, v němž za dob Rudolfa II. přebýval slavný magister Kelly. Poškozené sochy z rozbombardovaného Palackého mostu se podařilo opravit a byly přesunuty na Vyšehrad. Největší synagoga v Praze, která byla na Vinohradech nedaleko kostela sv. Ludmily na náměstí Míru, ovšem musela být v roce 1951 stržena. Velikostí se zmíněnému kostelu hravě vyrovnala, vzhledem pak připomínala Velkou synagogu v Plzni.

Bombardování Prahy

Bombardování si vyžádalo 701 obětí.

Mohla za to navigace, mraky i boční vítr

Podle oficiální verze USA mohla za bombardování Prahy chyba v navigaci. Tehdejší přístroje měly ještě své mouchy a byly poruchové a část bombardérů se kvůli střelbě protiletadlových flaků vychýlila z kurzu již při přeletu Nizozemska. Orientaci pilotů navíc ztěžovalo špatné počasí, vše bylo v mracích a vál silný vítr.

Piloti při rekonstrukci mise tvrdili, že se před nimi oblaka roztrhala a objevilo se město z výšky nerozeznatelné od Drážďan, které byly ten den hlavním cílem. Kvůli adrenalinu z bojového nasazení většině posádek nedošlo, že město není poškozené válkou a shodili na něj stovky pum. Jen dvanáct letadel odmítlo bomby shodit. Již po cestě zpátky začali navigátoři a piloti o své poloze a o své misi pochybovat. Praha nebyla navíc ten den jediným českým městem, které bylo ten den kvůli špatné navigaci bombardováno. Bomby dopadly i na Most a Plzeň.

Bombardér B17 - takový stroj bombardoval Prahu.

Přestože se Američané několikrát za nálet omluvili a vysvětlovali ho chybou navigace, objevují se dodnes spekulace, že byl nálet na Prahu záměrný. Živila ho nejen německá propaganda ještě za války, která mluvila o angloamerických banditech, ale i poválečná propaganda Sovětského svazu, který na nálety Američanů často poukazoval, zatímco vlastní nálety, jichž se na českém území dopustil, sváděl na německé letectvo. Někteří experti ale tuto možnost dodnes nevylučují, podle nich mohla Praha sloužit jako náhradní cíl útoku v okamžiku, kdy bombardování zničených Drážďan postrádalo smysl či v okamžiku, kdy byl nálet na Drážďany z nějakého důvodu špatně proveditelný.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

„Nauč se pískat.“ Zaplněné pardubické náměstí se těšilo na oslavy, přišlo zklamání

vydáno 26. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  19:47

Pardubické Pernštýnské náměstí dnes mohlo zažít velkou hokejovou noc - oslavu titulu. Po porážce Dynama v Třinci 1:4 je však jasné, že o letošním mistrovi...  celý článek