metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Středa, 26. září 2018. Svátek má Andrea.
V několika budovách pražského magistrátu od rána zasahují policisté z Útvaru...
V několika budovách pražského magistrátu od rána zasahují policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Na snímku je sídlo na Mariánském náměstí. (11. srpna 2014) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zeptali jsme se opozice, jak hodnotí vládnutí primátorky Adriany Krnáčové

3. listopadu 2016  15:25 Robert Oppelt
Deník Metro požádal o zhodnocení dvouletého vládnutí opoziční zastupitele a oslovil lídry ODS, TOP 09 a Pirátů.

1Filip Humplík (ODS)

Filip Humplík

Filip HumplíkJak hodnotíte dva roky vládnutí paní primátorky?
Nazval bych to spíše dva roky nevládnutí. Praha stojí na místě, nic se nestaví a nikdo nic neřídí. Ale určitě na tom nemá podíl jen samotná paní primátorka. Celá koalice většinu času řeší sama sebe a ne správu města.

Co jsou její největší úspěchy/neúspěchy?
Adriana Krnáčová se za ty dva roky stala mistryní světa ve vymlouvání, proč to či ono nejde. Některé její věty jako „souhlasím s tim, ale hlasovala bych proti“ kolují mezi Pražany podobně jako hlášky z „Ivánku, kamaráde“. Kladné body jí mohu připsat snad jen odmítnutí nesmyslných nápadů exprimátora Hudečka a konečné otevření jím blokovaného tunelu Blanka. Přestože to rozhodně není její projekt. Jí tolik vyzdvihované řešení Opencard ve formě Lítačky přineslo více otázek než řešení a proto ho nemohu považovat za úspěch.

U neúspěchů je ten bohužel ten seznam dlouhý. Ty stěžejní věci ale známe všichni: Nové nekoncepční parkovací zóny. Paralýza územního plánování spojená s rozprášením IPRu bez jakékoli náhrady. Rapidní nárůst zadlužování Dopravního podniku v řádu miliard korun. Nepovedená a často netransparentní výběrová řízení od vánočních trhů po osvětlení pražských ulic.

Do příštích voleb zbývají dva roky, čemu se má primátorka a rada věnovat, co je potřeba do voleb určitě ještě udělat?
Mezi magistrátními úředníky se vtipkuje o tom, že je lepší když nic nedělá. Protože tak alespoň nic nezkazí. Ale vážně, v zájmu pražanů je třeba začít urychleně řešit hospodaření Dopravního podniku, dostavbu městského okruhu, parkovací zóny, Metro D, územní plán. Jako obyvatel Prahy bych rád věřil, že její druhý poločas bude výrazně lepší. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje.

2Jakub Michálek (Piráti)

Předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek.

Předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek.

Jak hodnotíte dva roky vládnutí paní primátorky?
Šok byl, když se Adriana Krnáčová při volbě primátora ani nepředstavila. K moci jí tehdy pomohla Radmila Kleslová. Té se následně zbavila, což je dobře. Teď se u moci drží díky podpoře pražské ODS a rozdělování milionových politických trafik v dozorčích radách. Na bývalou ředitelku Transparency International docela smutné. Podivné kauzy přetrvávají, ale není to tak hrozné jako za Béma. Vyhodila šéfa dopravního podniku a dosadila tam člověka bez výběrového řízení, jako kdyby Praha byla další Babišova filiálka. My jsme na začátku pomáhali primátorce, aby Praha měla fungující informatiku, ale primátorka na doporučení komise pro informatiku kašlala a z komise mě vyhodila. My Piráti chceme, aby Praha fungovala průhledně a sloužila občanům. Podporujeme nové obchodní modely jako má Uber, zatímco město jim dnes hází klacky pod nohy. Prosazujeme možnost používat bankovní karty jako legitku v MHD. Tzv. chytrá města jsou dnes bohužel spíš nástroje, jak chtějí banky vysát z Prahy peníze. Myslím si, že Praha má na víc.

Co jsou její největší úspěchy/neúspěchy?

Úspěchy: Lítačka, zlevnění roční jízdenky na MHD, snížení nájmu Škodova paláce, zveřejňuje schůzky s lobbisty. Neúspěchy: Rozdává politické trafiky, její vláda stojí na přeběhlici, řeší věci v kuchyňce, podivné zakázky bez výběrového řízení (účetní systém, vánoční trhy, svoz odpadu), vůbec neřeší kauzy z minulosti (zodpovědnost za Opencard, nevýhodný pronájem Škodova paláce, pražská voda, kupčení s územním plánem apod.), je ve vleku ČSSD, totálně nezvládnuté hospodaření, rozpočet a informatika a odkládání životně důležitých dopravních staveb a systém parkování, který lidi spíš štve než aby jim pomáhal.

Do voleb zbývají dva roky, čemu se má věnovat, co je potřeba do té doby určitě udělat?
Soutěž na dopravce pražské MHD, v rámci které by byly zavedeny bezkontaktní platební karty a nahrazena nevýhodná smlouva na SMS jízdenky. Umožnit nízkopříjmovým skupinám, aby dosáhly na zvýhodněnou cenu ročního kupónu. Schválit a hlavně realizovat připravenou protikorupční strategii. Dodělat územní plán, rozjet projekty sociálního bydlení z miliard v příslušném fondu. Dotlačit stát k dostavbě a financování okruhu. Hlavně zajistit, že se nerozkradou desítky miliard peněz na účtech města, které se tam díky neschopnosti koalice nakupily. Aby tohle fungovalo, musí mít Praha jako největší město ty nejlepší experty a dobře placené kvalitní zaměstnance, což nyní nemá a to je velká slabina.

3Václav Novotný (TOP 09)

Václav Novotný

Václav Novotný

Jak hodnotíte dva roky vládnutí paní primátorky?
Mnoho slibů, prakticky žádné činy. Město i úřad uvrhla do hlubokého chaosu. A oháněla-li se před volbami transparentností, pak konstatuji, že nastal pravý opak.

Co jsou její největší úspěchy/neúspěchy?
Úspěchy? No, snad ty včely na střeše magistrátu. Protože to, co si jako úspěch primátorka přisvojuje nelze brát vážně. Skutečnost že střihala pásky metra A a Blanky rozhodně neznamená, že by se o ty stavby jakkoliv zasloužila, vznik Lítačky neznamená řešení Opencard - ten problém trvá, ale Lítačka může způsobit obdobný problém v budoucnu, u Škodova paláce město uzavřelo jakousi smírnou dohodu s pronajimatelem, ovšem za cenu rezignace na svá práva ze smlouvy.

Neúspěchy? Obecně bych asi řekl, že u paní primátorky dochází k naprostému protikladu slov a činů. Dobrým příkladem jsou asi zakázané Segwaye, které bez potíží nadále jezdí. To je ovšem jednotlivost.

Z hlediska celku města je fatálním neúspěchem rezignace na jeho jakýkoliv další rozvoj, zejména v oblasti dopravy. Po té, co rada v čele s primátorkou fakticky zlikvidovala rozpracovaný metropolitní plán stává se Praha Klondikem bez pravidel a bez vize.

Do voleb zbývají dva roky, čemu se má věnovat, co je potřeba do té doby určitě udělat?
Inu, správné by bylo napravit alespoň ty nejhorší excesy, které za předchozí dva roky tato rada v čele s primátorkou Krnáčovou způsobila. Neprodleně obnovit funkčnost Institutu plánování a rozvoje, dokončit Metropolitní plán, akcelerovat přípravu a realizaci nejnaléhavějších dopravních staveb, ale třeba i obnovu Výstaviště v Holešovicích, prostě všeho toho, co už dva roky odkládají, brzdí a vyhýbají se tomu. Ale jak je tak pozoruji, v současném sestavení rady se nic z toho nestane a město se bude propadat do hlubšího a hlubšího marasmu.Komentáře

Hlavní zprávy

Posedlost přináší hlavně trable a divák už se těší na konec

Jiří Konvalinka dře ve filmu na kole velmi často.
vydáno 26. září 2018  15:45

Film Domestik, který byl v soutěži v Karlových Varech, jde zítra do kin.  celý článek

Zboží budou rozvážet tramvaje

Jakub Landovský, kandidát ČSSD na primátora   (29.8.2018)
vydáno 26. září 2018  14:31

Jakuba Landovského nominovala na funkci pražského volebního lídra a do křesla primátora ČSSD. Syn velkého českého herce působil v předchozích letech na...  celý článek

Sloupek Pavla Maurera: U stánků na levný burčák

Pavel Maurer
vydáno 26. září 2018  11:11

Burčák je známý především v zemích bývalé rakousko-uherské monarchie, píše Pavel Maurer ve svém sloupku.  celý článek

Hubatá pražská primátorka slaví

Primátorka Adriana Krnáčová
vydáno 26. září 2018  8:55

Adriana Krnáčová dnes oslavuje 58. narozeniny.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám