metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Hřbitovy nově fasují nejen kategorie, ale také barevné rozlišení.
Větší foto
Hřbitovy nově fasují nejen kategorie, ale také barevné rozlišení. | foto: Správa pražských hřbitovůMetro.cz

Hřbitovy v Praze rozliší jako hotely

22. června 2018  9:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Některé hroby budou levnější. Praha je začne kategorizovat podle úrovně služeb.

Sto dvacet korun za metr čtvereční. Takový tarif musel každý rok platit doposud téměř každý, jehož příbuzný spočinul na jednom z pražských hřbitovů. Jejich správa se ale nyní rozhodla, že některé pronájmy hrobů zlevní. Klíč si zvolila jednoduchý – čím atraktivnější hřbitov, tím dražší hrob.

„Připadá nám logické, že když se jednotlivé pražské hřbitovy liší svou vybaveností a poskytovanými službami, měla by se úměrně lišit i cena pronájmu za hrobové místo na nich. Přistoupili jsme tedy k takovému snížení cen, které je na jedné straně příjemné pro nájemce, na druhé straně nám ale stále umožňuje se o hřbitovy kvalitně starat. Jejich údržba a všechny další činnosti s ní spojené jsou totiž poměrně finančně náročné,“ říká radní pro sociální oblast Daniel Hodek.

Díky tomuto opatření se na dvaceti třech z devětadvaceti hřbitovů hlavního města sníží cena nájmu. „První smlouvy podle tohoto nového ceníku budou uzavírány od 1. července 2018,“ dodává Hodek.

Pokud například vaše babička či dědeček leží na hřbitově v Ďáblicích, na Olšanech, Vinohradech, Vyšehradě či Malvazinkách, výše ročního nájmu se pro vás nemění. Nově jde totiž o hřbitovy první kategorie, protože mají stálou obsluhu, klientskou kancelář hřbitovní správy, vrátného, ostrahu a WC. Navíc jde o Pražské památkové rezervace – UNESCO. Šest korun za metr čtvereční ročně ušetříte za hrob v Bubenči, Nuslích, Šárce, Vršovicích a Libni. Jako hřbitovy druhé kategorie mají totiž „jen“ stálou obsluhu a záchod. Mezi hřbitovy třetí kategorie se nově řadí nejen Kobylisy, Prosek, Hloubětín, Břevnov a Holešovice, ale také Hostivař, Liboc, Střešovice, Braník, Jinonice, Košíře a Bohnice. Nájem za metr čtvereční se tu sníží o osmnáct korun. Nemají totiž záchod.

Za hřbitovy čtvrté kategorie bez záchodu a obsluhy hřbitovní správa označila Hrdlořezy, Hlubočepy, Radlice, Ruzyni, Záběhlice a Podolí. Nájemci si tu nově polepší o dvacet čtyři korun za metr čtvereční.

„Malostranský hřbitov není zahrnut do žádné z kategorií, protože tato kulturní památka je takzvaně uzavřeným pohřebištěm, kde nejsou hrobová místa pronajímána,“ doplňuje správa hřbitovů.

I přes zlevnění cen Správa pražských hřbitovů neplánuje žádat o navýšení rozpočtu, a to ani přesto, že se v posledních letech navyšují ceny za energie, paliva i svoz odpadků. „Touto úpravou sice dojde oproti tržbám za nájemné v roce 2017 k poklesu tržeb za rok 2018 o 1 443 493,94 koruny, přesto jsme připraveni se s tímto schodkem vyrovnat úsporou nákladů v ostatních položkách,“ vysvětluje pověřený šéf správy hřbitovů Karel Kobliha.

Cena za užívání hrobového místa se skládá z nájemného a z ceny služeb s nájmem spojených. Takovými službami je myšleno hlavně sekání trávy, údržba dřevin, úklid odpadků a podobně. V ceně služeb jsou také zahrnuty náklady související s administrativním zajištěním pronájmu daného hrobového místa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zoo dá tři koruny z každého lístku na divoká zvířata

Kůň Převalského
vydáno 21. listopadu 2018  10:21

Trojskou zoo letos navštívilo milion čtyři sta tisíc lidí. Ochranáři tak dostanou asi čtyři miliony korun.  celý článek

Miliony turistů zahlcují Česko, hotely marně hledají personál

Ilustrační snímek
vydáno 21. listopadu 2018  9:37

Přinášíme miliardy, dejte nám náměstka. Cestovní ruch se hlásí o svá práva.  celý článek

Komplikace na Jižní spojce. Dělníci opravují vozovku u lanového mostu

Jižní spojka (ilustrační foto)
vydáno 21. listopadu 2018  8:45

Pražští řidiči, kteří jezdí do práce po Jižní spojce, musejí zase jednou vyrážet o pár minut dřív. Od lanového mostu po nájezdovou rampu V Korytech tu...  celý článek

Hurá na kluziště. Deník Metro připravil velký přehled, kde si v Praze zabruslíte

Bruslařskou plochu na Letenské pláni naleznete v blízkosti ulice Milady...
vydáno 21. listopadu 2018  6:29

Zima se blíží a k ní neodmyslitelně patří i ledové radovánky. A protože pražská kluziště pomalu otevírají své brány, přináší vám deník Metro přehled míst,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám