metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 17 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Vítězný návrh nového suchdolského pohřebiště. | foto: ArchivMetro.cz

Suchdolský hřbitov. Pohřbívat budou nově u svatého Václava

  12:55
Nerostou jenom developerské projekty. Rodí se i místa, která nemáme tolik rádi, ale neobejdeme se bez nich. Hřbitovy.

V řadě městských částí v posledních třech desetiletích přibyly tisíce nových obyvatel. S tím vyvstala leckde potřeba na rozšíření stávajícího hřbitova, nebo dokonce vybudování nového.

Takový hřbitov se stal nutností i pro severní oblast Prahy, pro městskou část Suchdol. Ten dosud místo k poslednímu odpočinku neměl. Radnice proto vypsala loni soutěž a z jedenácti návrhů byl nakonec vybrán projekt trutnovského Ateliéru Rosa Architekt.

Pražské hřbitovy

  • V současnosti je v hlavním městě 29 hřbitovů.
  • V rámci Prahy jsou rozdělené do pěti hřbitovních správ a čtyř kategorií podle poskytovaných služeb.

„V současnosti není přímo v naší městské části pohřbívání možné,“ uvedl pro deník Metro starosta Suchdola Petr Hejl. Tradičně pohřbívají Suchdolští své pozůstalé v Praze 6, a to buď na hřbitově ve Vokovicích, nebo U Matěje nad Šáreckým údolím. Další možností jsou sousední Únětice, případně na jiných hřbitovech na severním okraji hlavního města. „Pro život obce a řadu obyvatel Suchdola je důležité mít možnost pohřbívat na svém území a často to bývá i přání zesnulých,“ potvrzuje suchdolský starosta.

Architektonicko-krajinářská soutěž vymezila prostor pro hřbitov okolí kaple svatého Václava. Jedním z požadavků bylo začlenění lokality do okolní přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Kozích hřbetů. Jak vyplývá z konečného hodnocení poroty, vítězný návrh „citlivě reaguje na krajinnou situaci i širší urbanistické vazby“.

Historická svatováclavská kaple se stala ústředním bodem projektu, aniž by byla nepřiměřeně zdůrazněna jinými monumentálními zásahy. Podařilo se navíc zachovat stávající průhledy do okolní krajiny.

Podle starostova vyjádření by se s budováním mohlo začít už v příštím roce. Součástí projektu je i architektonický koncept jednotlivých hrobových míst. Ten zaručuje postupné vytvoření harmonického celku i při eventuálním budoucím rozšíření suchdolského hřbitova.

Na Olšanech jsou pochovány více než dva miliony lidí

  • Potřebu nových hrobových míst má více pražských částí.
  • Připravena je už studie k rozšíření stávajícího hřbitova v Hostivaři v Praze 15. Společně se zcela novým hřbitovem v Suchdole půjde o první nová pohřebiště v hlavním městě po více než 100 letech.
  • Plný je také původní hřbitov v pražských Kunraticích. Tam už radnice vyměnila obecní pozemek v jiném místě této městské části za plochu sousedící se stávajícím hřbitovem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek