metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 27 °C

Sobota, 26. května 2018. Svátek má Filip.
Brázdův park
Větší foto
Brázdův park | foto: Praha 10Metro.cz

Kafka, Havel, Forman i Brázda. Plácky fasují jména slavných

17. května 2018  9:56 Filip Jaroševský Metro.cz
V posledních letech stačí, aby zemřela některá z tuzemských slavných osobností, a už se po ní jmenuje nějaké místo v Praze. S nejčerstvějším příkladem přišli radní, kteří se rozhodli přejmenovat piazzettu před hotelem InterContinental v Praze 1 na náměstí Miloše Formana. Toto rozhodnutí padlo přesně po měsíci od úmrtí této slavné režisérské osobnosti.

„Už před rokem jsme panu Formanovi udělili čestné občanství, ale bohužel si ho už nemohl převzít, takže jsem ráda, že mu můžeme vzdát hold takto,“ odůvodnila rozhodnutí primátorka Adriana Krnáčová.O tom, jak se má prostor mezi ulicemi Pařížská, Bílkova, Elišky Krásnohorské a náměstím Curieových jmenovat, se vedly spory již delší čas. Před Formanovou smrtí bylo ve hře například jméno spisovatelky a dramatičky Eleny Lackové.

Výzva

  • Víte o nějakém bezejmenném plácku či jiném místě, které by v hlavním městě v budoucnu mohlo nést jméno některé ze slavných osobností? Pošlete nám zprávu či fotku a podělte se o svůj tip.
  • Nejlepší fotky otiskneme v deníku Metro a jejich autor získá až 800 korun. Můžete nás kontaktovat přes e-mail mms@metro.cz.

„Byla velkou postavou československého romského kulturního života minulého století. Po té, tuším, žádné prostranství pojmenováno nemáme,“ uvedla před časem náměstkyně primátorky Petra Kolínská. K podobnému přejmenování v centru metropole došlo naposled před dvěma lety.

Prostranství mezi Národní a Divadelní ulicí, dříve známé jako piazzetta Národního divadla, na podzim roku 2016 povýšilo na náměstí pojmenované po zesnulém bývalém prezidentovi a dramatikovi Václavu Havlovi.

Jména se udělují i v Praze 10. Malý vršovický park tu nově ponese jméno po malíři Pavlu Brázdovi, který loni zemřel. Staronový Brázdův park má podle radní Prahy 10 Ivany Cabrnochové připomínat nejen mimořádně zajímavého umělce, malíře a sochaře, ale také jeho silný životní příběh poznamenaný komunistickým režimem.

„Jsme rádi, že se u nás daří pojmenovávat významná místa po osobnostech. V roce 2014 došlo k pojmenování deseti míst, z nichž například Park Františka Suchého a Park Jiřího Karena čeká v příštím roce rekonstrukce,“ vysvětluje Cabrnochová. Jméno ukrajinského Vasyla Omeljanoviče Makuchova zde podle ní ponese také nový můstek spojující dva vršovické břehy Botiče.

„Svého“ náměstíčka se před osmnácti lety dočkal na Starém Městě i spisovatel Franz Kafka. O rok dříve bylo v Libni jedno z náměstí přejmenováno po spisovateli Bohumilu Hrabalovi. Populární autor zde bydlel v dnes již neexistujícím domě v ulici Na Hrázi, kde napsal řadu svých knih.

Prostranství vzniklo bouráním zástavby při stavbě linky metra B v roce 1990. „Barevná koláž, takzvaná Hrabalova zeď, zde připomíná život a dílo jednoho z nejslavnějších spisovatelů. Autorkou díla je Tatiana Svatošová,“ láká k návštěvě místa turistický web kudyznudy.cz.

Obchodní centrum chtějí pojmenovat po opilci

  • Pražané milují recesi. Důkazem tohoto tvrzení je internetová petice, která žádala o pojmenování nově budovaného nákupního centra na Letné po Jiřím Károvi – zesnulém feťákovi, alkoholikovi, bývalém kriminálníkovi a známé místní postavičce.
  • Petice se nedávno šířila facebookovými skupinami věnovanými hlavnímu městu. Petici podepsaly stovky lidí a na vědomí ji muselo vzít i zastupitelstvo sedmé městské části.
  • Kára se stal hvězdou internetu poté, co na sociální síť YouTube unikl videozáznam z jeho svatebního obřadu z roku 2000. „Požadujeme přejmenování Letná Obchodní centrum, dříve také Palác Stromovka, na Obchodní centrum Jiřího Káry. Tento název by měl odkazovat na historii oblasti, kdy se v budově, která stála na místě budoucího obchodního centra, oženila v roce 2000 hvězda Prahy 7 Jiří Kára,“ psalo se v petici, jež se vzápětí stala hitem.Komentáře

Hlavní zprávy

Drony už dokážou létat i v lese

Alex Novotný
vydáno 26. května 2018  13:45

Drony se šíří rychle. V některých oblastech jsou užitečné. Mezi běžnými uživateli je však velké procento těch, kteří v přísné legislativě, co je povoleno...  celý článek

V Rakousku vyjde cigareta na 100 eur

Ilustrační foto - kouření za volantem
vydáno 26. května 2018  11:11

Počet zemí, které zakazují kouření i v soukromém vozidle, když v něm veze řidič děti a mladistvé do věku 18 let, neustále přibývá. Původních „sedm...  celý článek

Sochy opět míří do ulic

Instalace jedné ze soch Jakuba Flejšara na festival Sculpture line v Praze
vydáno 26. května 2018  9:18

Od 13. června začne sochařský festival Sculpture Line.  celý článek

Děti-čichači mizí ze statistik a nikdo neví, kolik jich je

Adiktolog Michal Miovský
vydáno 26. května 2018  7:30

Drogy ohrožují i ty nejmladší. Chybí sjednocená péče.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám