metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Neděle, 18. listopadu 2018. Svátek má Romana.
Upgrade startuje v kinech ve čtvrtek 30. srpna.
Větší foto
Upgrade startuje v kinech ve čtvrtek 30. srpna. | foto: CinemartMetro.cz

Kyberpunkový „HAL“ na tripu i vrazi střílející kulky z dlaně

23. srpna 2018  9:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Nízkorozpočtové sci-fi Upgrade nabídne v kinech víc, než byste možná čekali.

Až se za pár let probudíme v budoucnosti, jakou nám servíruje nový snímek Upgrade, nebudeme muset hnout ani prstem. Do práce, pokud do nějaké budeme muset, nás odveze automatizovaný taxík bez řidiče, oběd si vytiskneme na tiskárně, a pokud si budeme chtít otevírat pivo sami, můžeme si dát otvírák zabudovat přímo do ruky.

Druhý režisérský počin hororového scenáristy filmů, jako je Saw či Insidious Leigha Whannella, ale naštěstí není jen levné sci-fi béčko, jak by se mohlo na první pohled zdát. Kromě krvavých scén a trochy té žánrové rutiny nám totiž servíruje také zajímavé nápady.

Hlavní hrdina Grey Trace (Logan Marshall-Green) je pověstný tím, že jako jeden z mála posledních lidí dává před technologiemi přednost poctivé práci rukama. Když ale jedné noci odváží s přítelkyní opravené auto mladému multimilionáři Eronovi, razantně svůj přístup změní. Když vám totiž v akčním kyberpunkovém sci-fi, jakým Upgrade bezpochyby je, zavraždí přítelkyni a vás nadosmrti zmrzačí, sáhnete po jakékoliv možnosti se pomstít. V tomto případě po supermoderním čipu, který vám umožní nejen znovu chodit, ale také získat další netušené schopnosti.

Tam kde bych se měl jako autor v popisu děje zastavit a neprozrazovat příliš dopředu, musím pravidlo maličko porušit. Experimentální zařízení zvané STEM, které v mnohém připomíná legendární umělou inteligenci HAL 9000 z Vesmírné odysey, totiž dokáže nejen vystopovat pachatele a pomoct Greyovi se s nimi patřičně krvavě vypořádat. STEM totiž není pouze čip ale podobně, jako další umělá inteligence KITT ze seriálu Knight rider prostě ne a ne zavřít hubu. Navíc dokáže s povolením hlavního hrdiny převzít kontrolu nad jeho tělem – to se pak dějí věci. A jsou z toho většinou ty nejzajímavější z celého filmu.

Musím říct, že je v kině po dlouhé době příjemné vidět snímek, který nestál balík (rozpočet snímku Upgrade činil pouze čtyři miliony dolarů, tedy asi 89 milionů korun) a jeho tvůrci měli díky absenci mocného velkého studia značnou svobodu. Díky tomu vznikl snímek s jednoduchou myšlenkou, nápaditým vizuálem i hudbou, která v hlavě rezonuje i potom, co vyjdete z kinosálu. A to, že psychologický vývoj hlavního hrdiny není právě věrohodný a znepokojivá pointa pravděpodobně nepřekvapí? Tyhle „detaily“ se Upgradu odpouštějí snadno.

Chcete-li vidět snímek, kde mají záporáci zabudované kvéry přímo v pažích a zabít vás tu může pouhé kýchnutí vylepšeného záporáka, je snímek Upgrade právě pro vás. Osobně budu ještě chvíli přemítat o tom, proč se v každém filmu usmrcené partnerky hrdinů v každé vteřině stopáže pořád jen tupě usmívají.

Komentáře

Hlavní zprávy

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám