metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Pátek, 19. října 2018. Svátek má Michaela.
Cirque Inextremiste přivezou na Letnou i bagr.
Další 4 fotografie v galerii
Cirque Inextremiste přivezou na Letnou i bagr. | foto: Nikola MilatovicMetro.cz

Letní Letná láká na bagr či vránu

8. srpna 2018  8:30 Pavel Urban Metro.cz
Jubilejní 15. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu odstartuje přesně za týden.

Rozmanité francouzské soubory a to nejlepší z české scény budou hlavními lákadly na letošní Letní Letné. Ta se v tradičních prostorách Letenských sadů bude konat od středy 15. srpna do 2. září.„Slavíme patnáct let a za tu dobu povědomí o novém cirkusu hrozně vzrostlo. Vzniklo mnoho uskupení a projektů. Chceme si užít festival i léto,“ těší se ředitel a zakladatel Letní Letné Jiří Turek.

V úvodním představení De Nova Stella (O nové hvězdě) se spojili umělci z obou zmíněných zemí. Vzniklo pro první dva večery akce pod taktovkou francouzského režiséra Daniela Gulka. Zájemci ho navíc mohou vidět zdarma.

Od čtvrtka se rozběhnou další scény, naplno pak o den později včetně dětského i doprovodného programu.

Fotogalerie

Čtveřice hlavních zahraničních uskupení je pouze z Francie. Diváci se mohou těšit na Akoreacro s jejich evropskou premiérou představení Dans ton coeur, které propojuje příběh s akrobacií a humorem. V malém šapitó vystoupí soubor Bétes de foire, který diváky vtáhne do tajů cirkusového i loutkového umění.

V díle Bestias od Baro d’evel Cirk Cie zpestří vystoupení tanečníků, akrobatů i hudebníků také zvířata. Konkrétně dva koně, čtyři andulky a jedna vrána. „Je to poetické představení, které si doufám budete dlouho pamatovat. Už nám psali mailem ochránci zvířat, že je to krok zpět, ale já věřím, že až to představení uvidíte, pominou. A že nám dáte za pravdu, že za to stojí,“ uvádí k tomuto dílu Turek.

Konference

  • V rámci Letní Letné se koná konference Circus and Its Others II. věnovaná novému cirkusu. Akce proběhne od 27. do 29. srpna v DISKu.
  • Konference se zúčastní přes 50 odborníků i umělců z celého světa. Pro zájemce z řad veřejnosti je zdarma. Více na www.letniletna.cz

Posledním velkým tahákem bude kousek Extension od souboru Cirque Inextremiste. V něm se hraje s rovnováhou i pomocí bagru. Ten řídí Rémi Lecocq, který uvedl, že jejich představení rozděluje lidi na dva tábory. „Jednomu se to líbí, druhý říká, že plýtváme plynem a měli bychom být šetrnější k životnímu prostředí,“ zmiňuje Lecocq a k bagru v žertu dodává: „Požádali nás, abychom s ním udělali nějaké pozemní práce v parku. I proto jsme tady.“

Z českých interpretů se ukážou s premiérou nazvanou Vzduchem Losers Cirque Company. Mezi další zajímavé projekty patří Lov od Bratrů v Tricku a Holektivu Pokoj od Collective Momentum či klaunerie Letem sokolím vzešlá z Divadla Bolka Polívky.

Do doprovodného programu patří už tradičně dětská scéna. Zajímavý bude také Kinokaravan slavného mima Ctibora Turby pro šest lidí.

Pořadatelé přichystali také tři tematické večery. Příští čtvrtek bude věnován pantomimě, 26. srpna proběhne žonglérský večer a o den později Cirksession.Komentáře

Hlavní zprávy

Akvárium jako protiváha televize

Akvárium, designová součást interiéru
vydáno 19. října 2018  11:55

Akvárium doporučují nejen oční lékaři nebo psychologové.  celý článek

Muže oživil letištní defibrilátor

Defibrilátory, které zachraňují život, už najdete i na benzínkách
vydáno 19. října 2018  8:45

Sady na pomoc při zástavě srdce najdeme ve školách, nákupních centrech i na úřadech.  celý článek

Retro frčí, lidé hrají elpíčka i kazety

Retrogramofon
vydáno 19. října 2018  5:55

Nostalgie vrací do hry hudební nosiče, které někteří znají už jen z fotek.  celý článek

Obytná auta a karavany zaplní brněnské výstaviště

Obytná auta a karavany zaplní brněnské výstaviště
Komerční sdělení vydáno 18. října 2018  15:36

Máte při svých cestách rádi co nejvíce volnosti a nechcete dovolenou trávit na jednom místě? Pak by tou pravou volbou pro vás mohlo být cestování s...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám