metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

  5:37
Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla. Vysvětlení je přitom jednoduché.

Další 2 fotografie v galerii
Freediving je potápění bez dýchacího přístroje, tedy jen se zásobou vzduchu v plicích. V Čestlicích freediverka pózovala kamerám. | foto: JINDRA SOUKAL

Společnost Underwater Film Unit představuje nejmodernější filmovou techniku pro natáčení pod vodou. „Den otevřených dveří“ pro kameramany, producenty i režiséry se koná v čestlickém aquaparku. Víla je freediverka v bílých šatech, která v potápěčské jámě pózuje kameře. Na boso jsou úplně všichni. Kolem výcvikového bazénu je totiž mokro. A voda v mých vlasech? Však se podvodní technika prezentuje nejlépe pod vodou! Povídání probíhá krátce po ponoru.

Unikátní je také to, že společnost, která poskytuje komplexní servis a techniku pro natáčení pod vodou, je z Česka. Tedy ze země bez moře. „Máme u nás obrovskou potápěčskou komunitu. Všichni lidi, které tady vidíš, jsou profesionálové. Pracuji s nimi už přes patnáct let, několikrát jsme spolu objeli svět a točili velké mezinárodní projekty,“ říká mi Steve Lichtag. Producent, režisér a potápěč v jedné osobě mi tyká. Mezi potápěči je to samozřejmost.

Spoluzakladatel Underwater Film Unit je na novou společnost hrdý. Disponuje totiž odborníky, kteří dokáží pokrýt vše, co je pro natáčení pod vodou potřeba. Však mají letité zkušenosti. Lichtag a jeho kolegové natočili například úspěšné podvodní snímky, jako jsou Mýtus jménem žralok nebo Carcharias – Velký bílý. Zmínit je třeba i zajímavé spojení Lichtaga s Petem Westem, který jako kameraman stojí za úspěšnými podvodními filmovými snímky, jako jsou Rogue nebo Chasing Coral. V týmu je také například Vojta Nedvěd, který se podílel na českém velkofilmu, který právě běží v kinech. Ve snímku Jan Žižka je totiž hned několik scén, které se odehrávají pod vodou.

Redaktor si prohlédl techniku. Gesto levé ruky znamená ok.

Nová česká společnost však není jen o lidech, velkou roli hraje i technologie. Tým kameramanů, techniků, podvodních osvětlovačů a potápěčů díky ní dokáže splnit veškeré požadavky často velmi náročných režisérů a producentů. A to jak ve studiu, v bazénu nebo klidně i v moři. Ve vybavení má společnost třeba i podvodní kamerový systém Nauticam pro kamery ARRI Alexa Mini a Alexa Mini LF, které jsou současným světovým standardem profesionální filmové produkce.

Většina filmových kameramanů s potápěním zkušenosti nemá. Právě díky nové české společnosti je ale nepotřebují. Jejich kamery jsou totiž propojené s vodotěsným boxem a ten je zase propojen dráty nad hladinou. Režisér, ostřič i hlavní kameraman tak vidí, co se pod hladinou děje, a mohou i hydrofonem udílet povely potápěči s kamerou. Společnost tak dokáže zajistit podvodní natáčení na klíč, a to jak pro televizní reklamy, tak třeba i pro obří filmové produkce.

Mimochodem, Steve Lichtag rozhodně není spojen jen s vodou. V mládí působil jako divadelní herec, účinkoval v televizních seriálech a v československých filmech.

Steve Lichtag

V roce 1979 emigroval do USA, kde vyučoval herectví a také si zde změnil své původní jméno Zdeněk Loveček. Později se začal věnovat výhradně filmu a postupně se stal světoznámým dokumentaristou přírodovědných filmů. Byl také prvním z těch, kteří se potopili bez ochranné klece ke žralokovi bílému. Loni šel v kinech jeho snímek Stingl – Malý velký Okima. Celovečerní dokumentární film byl poctou českému cestovali Miloslavu Stinglovi.

Momentálně se Steve Lichtag chystá natočit v Zambii film o levhartech. Také právě dokončuje jednání o koprodukci desetidílné série Water stories. „Bude to polohraný seriál, který vypráví o strhujících příbězích, kdy voda ovlivnila životy lidí i celých civilizací. Každý díl je z jiné země, vždy bude ale hlavní roli hrát voda,“ uzavírá Lichtag a jde zkontrolovat kolegu, který hází freediverce plovák. Ta totiž už pěkných pár minut šlape vodu.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

„Nauč se pískat.“ Zaplněné pardubické náměstí se těšilo na oslavy, přišlo zklamání

vydáno 26. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  19:47

Pardubické Pernštýnské náměstí dnes mohlo zažít velkou hokejovou noc - oslavu titulu. Po porážce Dynama v Třinci 1:4 je však jasné, že o letošním mistrovi...  celý článek