metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 4 °C

Neděle, 18. února 2018. Svátek má Gizela.
Dalejský potok
Větší foto
Dalejský potok | foto: lesypraha.cz

Největší špína proteče potokem přes Komořany

7. ledna 2018  11:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Kvalita vodních toků se v metropoli dlouhodobě zlepšuje.

Čistotu vody v potocích hlavního města dává magistrát pravidelně sledovat už od roku 2001. Měření akreditovanou laboratoří probíhá na šestnácti významnějších tocích a celkem na 38 různých místech Prahy.„Z dlouhodobého hlediska zaznamenáváme zlepšující se výsledky, pozitivní trend je zaznamenáván na 25 tocích,“ říká radní pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Jana Plamínková.

K nejčistším pražským potokům patří dle laborantů například Lhotecký potok, na- opak mezi nejznečištěnější potok Komořanský. Mezi nejčastější zdroje špíny v potocích náleží v Praze hlavně špatně provedené přípojky splaškové kanalizace. Magistrát proto od roku 2008 spolupracuje s Pražskými vodovody a kanalizacemi. Během let odstranili téměř devadesát různě velkých zdrojů znečištění.

„Za velký úspěch z nedávné doby lze považovat i zrušení čistírny odpadních vod společnosti Klio na Zličínském potoce, která byla dlouhodobě jedním z největších znečišťovatelů potoků v Praze,“ uvedl magistrát.

Sledována je i kvalita vody v rybnících a nádržích, kde se každý měsíc měří průhlednost vody. Na rybnících v majetku města v průměru neklesne průhlednost pod padesát centimetrů, což je dle laborantů dobrý výsledek.

Pozitivní dopad na kvalitu vody má nejen šetrné hospodaření s rybami, ale také odbahňování nádrží. Sediment totiž může být za určitých podmínek zdrojem velkého množství živin, zejména fosforu, který „chutná“ sinicím. „Pro letošní rok připravujeme odbahnění rybníka Strnad, Olšanského rybníka a Nového rybníka pod Šeberovem,“ dodává Plamínková.

Významné bude i celkové odbahnění Prahou nedávno zakoupeného rybníka Šeberák, které je plánováno na rok 2019. Jen tento jediný rybník obsahuje neuvěřitelných 35 tisíc metrů krychlových bahna. Zdejší koupaliště, které má negativní mediální pozornost již za sebou, by se tak konečně mohlo dočkat čistější vody zejména v letním období.

Nové rybníky buduje Praha u obory Hvězda

Výsledky kontrol na vodních tocích jsou k nahlédnutí na webových stránkách praha-priroda.cz.

  • Na sklonu roku 2017 zahájil magistrát další část přeměny lokality u obory Hvězda. Jde o výstavbu nového pražského rybníka Terezka, který bude napájen vodou z potoka Světluška, a rybníka ve Hvězdě. Součástí úpravy tohoto území bude i revitalizace Litovicko-Šáreckého potoka.
  • Vedle potoka zmizí zbytky původních betonových opevnění. Vzniknou zde také dvě menší vodní plochy pro obojživelníky a štěrkové cesty. Veškeré práce by měly být hotové do konce roku 2018. Vedle potoka zmizí zbytky původních betonových opevnění.
  • Magistrát od roku 2002 vyvezl z pražských rybníků a nádrží více než 580 000 m³ sedimentu.Komentáře

Hlavní zprávy

Dan Brown vydal publikaci Počátek

Spisovatel Dan Brown v Barceloně při uvedení knihy Počátek
vydáno 17. února 2018  15:20

Jednomu z nejprodávanějších knižních autorů současnosti vychází v češtině novinka. Jmenuje se Počátek a Dan Brown v ní hledá otázky ohledně vzniku lidstva.  celý článek

Pějme ódu na podvozek

Subaru Impreza. BiLED přední světlomety se automaticky natáčí v zatáčce.
vydáno 17. února 2018  13:12

Impreza dostala na kapotu razítko potvrzující, že dál zůstává kultem!  celý článek

Tečka Jaromíra Bosáka: Rád šlapu do kaluží

Sportovní komentátor Jaromír Bosák.
vydáno 17. února 2018  10:57

Je to taková zvláštní schizofrenie. Mám rád teplo. Čím jsem starší, tím více je mi nepříjemné, když mi mrznou prsty u nohou, teče z nosu a viry si na mých...  celý článek

Střevní záněty nás trápí dvakrát více než před 30 lety

Potíže trávicího traktu
vydáno 17. února 2018  8:55

Počty nemocných s nespecifickými střevními záněty stoupají.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám