metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý, 21. srpna 2018. Svátek má Johana.
Dalejský potok
Větší foto
Dalejský potok | foto: lesypraha.cz

Největší špína proteče potokem přes Komořany

7. ledna 2018  11:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Kvalita vodních toků se v metropoli dlouhodobě zlepšuje.

Čistotu vody v potocích hlavního města dává magistrát pravidelně sledovat už od roku 2001. Měření akreditovanou laboratoří probíhá na šestnácti významnějších tocích a celkem na 38 různých místech Prahy.„Z dlouhodobého hlediska zaznamenáváme zlepšující se výsledky, pozitivní trend je zaznamenáván na 25 tocích,“ říká radní pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Jana Plamínková.

K nejčistším pražským potokům patří dle laborantů například Lhotecký potok, na- opak mezi nejznečištěnější potok Komořanský. Mezi nejčastější zdroje špíny v potocích náleží v Praze hlavně špatně provedené přípojky splaškové kanalizace. Magistrát proto od roku 2008 spolupracuje s Pražskými vodovody a kanalizacemi. Během let odstranili téměř devadesát různě velkých zdrojů znečištění.

„Za velký úspěch z nedávné doby lze považovat i zrušení čistírny odpadních vod společnosti Klio na Zličínském potoce, která byla dlouhodobě jedním z největších znečišťovatelů potoků v Praze,“ uvedl magistrát.

Sledována je i kvalita vody v rybnících a nádržích, kde se každý měsíc měří průhlednost vody. Na rybnících v majetku města v průměru neklesne průhlednost pod padesát centimetrů, což je dle laborantů dobrý výsledek.

Pozitivní dopad na kvalitu vody má nejen šetrné hospodaření s rybami, ale také odbahňování nádrží. Sediment totiž může být za určitých podmínek zdrojem velkého množství živin, zejména fosforu, který „chutná“ sinicím. „Pro letošní rok připravujeme odbahnění rybníka Strnad, Olšanského rybníka a Nového rybníka pod Šeberovem,“ dodává Plamínková.

Významné bude i celkové odbahnění Prahou nedávno zakoupeného rybníka Šeberák, které je plánováno na rok 2019. Jen tento jediný rybník obsahuje neuvěřitelných 35 tisíc metrů krychlových bahna. Zdejší koupaliště, které má negativní mediální pozornost již za sebou, by se tak konečně mohlo dočkat čistější vody zejména v letním období.

Nové rybníky buduje Praha u obory Hvězda

Výsledky kontrol na vodních tocích jsou k nahlédnutí na webových stránkách praha-priroda.cz.

  • Na sklonu roku 2017 zahájil magistrát další část přeměny lokality u obory Hvězda. Jde o výstavbu nového pražského rybníka Terezka, který bude napájen vodou z potoka Světluška, a rybníka ve Hvězdě. Součástí úpravy tohoto území bude i revitalizace Litovicko-Šáreckého potoka.
  • Vedle potoka zmizí zbytky původních betonových opevnění. Vzniknou zde také dvě menší vodní plochy pro obojživelníky a štěrkové cesty. Veškeré práce by měly být hotové do konce roku 2018. Vedle potoka zmizí zbytky původních betonových opevnění.
  • Magistrát od roku 2002 vyvezl z pražských rybníků a nádrží více než 580 000 m³ sedimentu.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Martina Švihly: Šaty škrtí člověka

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 21. srpna 2018  13:13

Prodavač odvětil, že tak se teď oblečení šije a že právě tohle je moje velikost.  celý článek

Místo fotbalového hřiště má stát pětipatrový dům

Kvůli domu místní přijdou o své sportoviště.
vydáno 21. srpna 2018  11:30

Smíchovské trápí developerský projekt, jenž má ubrat zeleň a dopravně zatížit jejich čtvrť.  celý článek

Jan Petránek vzpomíná na dny okupace prožité v rozhlase

Jan Petránek
vydáno 21. srpna 2018  9:30

Novinář a literát Jan Petránek pracoval v srpnu roku 1968 v Československém rozhlasu. V osudový den mířil do jeho budovy ze své chaty. Na ty chvíle...  celý článek

Instantní polévka ’68

Televizor, ilustrace
vydáno 21. srpna 2018  7:45

Ladislava Holečková pracovala v roce 1968 v Československé televizi v odbavovacím středisku vysílání. Den před vpádem vojsk se vrátila do Prahy z dovolené...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám