metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
Vyšetření cukrovky připomíná návštěvu očního lékaře.
Větší foto
Vyšetření cukrovky připomíná návštěvu očního lékaře. | foto: Videris s. r. o.

Oči za šest vteřin prozradí, zda máte cukrovku. Nemocných v Česku přibývá

14. října 2014  17:02 Marek Hýř Metro.cz
Unikátní přístroj, který má v současnosti zapůjčený třetí interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, zjistí diabetes za pár vteřin. Rychlý sken oka prozradí, zda pacient trpí nevyléčitelnou cukrovkou. V České republice je v současné době přes 850 tisíc pacientů s diabetem. Přitom 250 tisíc z nich o svém onemocnění ještě neví.

Unikátní přístroj, který má v současnosti zapůjčený třetí interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, zjistí diabetes za pár vteřin. Rychlý sken oka prozradí, zda pacient trpí nevyléčitelnou cukrovkou. V České republice je v současné době přes 850 tisíc pacientů s diabetem. 250 tisíc z nich o svém onemocnění neví.

Za pouhých šest vteřin zjistí unikátní přístroj, zda máte cukrovku, a to díky skenu oka. Do pátku ho má zapůjčený třetí interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Přístroj navíc umí zjistit případné komplikace s ­vysokým cukrem až sedm let před vypuknutím samotné nemoci. To ale ještě musí ověřit rozsáhlá studie. 

Bezbolestné vyšetření

Přestože cukrovka není smrtelná, komplikace, které způsobuje, mohou smrt způsobit. „V případě časného záchytu může být péče o pacienty s cukrovkou z dlouhodobého hlediska úspěšnější a je možné zabránit rozvoji pozdních komplikací,“ připomíná Jan Škrha, zástupce přednosty III. interní kliniky VFN.

Přístroj má být v budoucnu zpřístupněn i veřejnosti. Lékaři doufají, že snadné a bezbolestné vyšetření příláká více pacientů. Každý rok je v ČR v průměru nově zjištěn diabetes u 19 tisíc osob. U velké části lidí však, toto onemocnění není diagnostikováno. Potencionální diabetici v řadě případů krevní test nepodstoupí a svém nemoci se tak ani nedozví. 

Cukrovka zabiják

  • Cukrovka je chronické a zatím nevyléčitelné onemocnění, charakterizované dlouhodobě zvýšenou koncentrací cukru v krvi.
  • Ve světě zemře na komplikace způsobené diabetem každých 10 vteřin jeden člověk. V České republice každý rok zemře kolem 22 000 diabetiků.
  • Světová zdravotnická organizace předpokládá, že v roce 2030 bude diabetes celosvětově 7. nejčastější příčinou smrti.
  • Cukrovka se rozvíjí v těle až 10 let.
  • Při včasném odhalení diabetu lze snížit výskyt diabetické retinopatie až o 76 %, výskyt onemocnění ledvin až o 50 % a snížit riziko diabetické nohy o 60 %.  

Komentáře

Hlavní zprávy

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Utíkání před komunisty není špás ani v balónu

Film Balón byl natočen podle skutečných událostí.
vydáno 17. listopadu 2018  13:36

Snímek vyprávějící o kreativním úniku východoněmeckých rodin na Západ měl v českých kinech premiéru ve čtvrtek.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Díky, mámo

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 17. listopadu 2018  10:19

Ahoj, mami. Tohle je pro tebe. Máš dneska narozeniny a já ti nechci dát jen další věc, která se bude tak krásně vyjímat zastrčená ve skříni. Chci ti dát...  celý článek

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám