metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 27 °C

Středa, 19. září 2018. Svátek má Zita.
Vyšetření cukrovky připomíná návštěvu očního lékaře.
Větší foto
Vyšetření cukrovky připomíná návštěvu očního lékaře. | foto: Videris s. r. o.

Oči za šest vteřin prozradí, zda máte cukrovku. Nemocných v Česku přibývá

14. října 2014  17:02 Marek Hýř Metro.cz
Unikátní přístroj, který má v současnosti zapůjčený třetí interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, zjistí diabetes za pár vteřin. Rychlý sken oka prozradí, zda pacient trpí nevyléčitelnou cukrovkou. V České republice je v současné době přes 850 tisíc pacientů s diabetem. Přitom 250 tisíc z nich o svém onemocnění ještě neví.

Unikátní přístroj, který má v současnosti zapůjčený třetí interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, zjistí diabetes za pár vteřin. Rychlý sken oka prozradí, zda pacient trpí nevyléčitelnou cukrovkou. V České republice je v současné době přes 850 tisíc pacientů s diabetem. 250 tisíc z nich o svém onemocnění neví.Za pouhých šest vteřin zjistí unikátní přístroj, zda máte cukrovku, a to díky skenu oka. Do pátku ho má zapůjčený třetí interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Přístroj navíc umí zjistit případné komplikace s ­vysokým cukrem až sedm let před vypuknutím samotné nemoci. To ale ještě musí ověřit rozsáhlá studie. 

Bezbolestné vyšetření

Přestože cukrovka není smrtelná, komplikace, které způsobuje, mohou smrt způsobit. „V případě časného záchytu může být péče o pacienty s cukrovkou z dlouhodobého hlediska úspěšnější a je možné zabránit rozvoji pozdních komplikací,“ připomíná Jan Škrha, zástupce přednosty III. interní kliniky VFN.

Přístroj má být v budoucnu zpřístupněn i veřejnosti. Lékaři doufají, že snadné a bezbolestné vyšetření příláká více pacientů. Každý rok je v ČR v průměru nově zjištěn diabetes u 19 tisíc osob. U velké části lidí však, toto onemocnění není diagnostikováno. Potencionální diabetici v řadě případů krevní test nepodstoupí a svém nemoci se tak ani nedozví. 

Cukrovka zabiják

  • Cukrovka je chronické a zatím nevyléčitelné onemocnění, charakterizované dlouhodobě zvýšenou koncentrací cukru v krvi.
  • Ve světě zemře na komplikace způsobené diabetem každých 10 vteřin jeden člověk. V České republice každý rok zemře kolem 22 000 diabetiků.
  • Světová zdravotnická organizace předpokládá, že v roce 2030 bude diabetes celosvětově 7. nejčastější příčinou smrti.
  • Cukrovka se rozvíjí v těle až 10 let.
  • Při včasném odhalení diabetu lze snížit výskyt diabetické retinopatie až o 76 %, výskyt onemocnění ledvin až o 50 % a snížit riziko diabetické nohy o 60 %.  Komentáře

Hlavní zprávy

Xindl X: Byla zábava zkusit si věci, které jsem na deskách neměl

Ondřej Ládek v civilu
vydáno 19. září 2018  14:45

Ondřej Ládek vydává pod přezdívkou Xindl X pozítří šestou studiovou desku. Nese název Sexy Exity a přináší pestrou škálu písní. Autor většiny z nich se v...  celý článek

„Začalo to vlaštovkou de luxe,“ říká spisovatel Václav Šorel

Z publikace Vzduch je naše moře – Historie českého a československého letectví...
vydáno 19. září 2018  11:32

Podzimní Velký knižní čtvrtek nabídne patnáct novinek napříč žánry. Na pultech knihkupců se objeví mimo jiné i publikace Vzduch je naše moře – Historie...  celý článek

Švédský nábytek dorazí bez kuliček

Interiér prodejny Ikea na Václavském náměstí v Praze.
vydáno 19. září 2018  8:32

Skandinávská firma Ikea otvírá zítra na Václavském náměstí novou malou prodejnu.  celý článek

Rezidenti platí a podvodníci šetří. Zakrývají si espézetky

Zakrytá registrační značka automobilu v Pařížské ulici.
vydáno 19. září 2018  5:55

Bahno. Nálepky. Hadry. Listí. Tohle všechno najdete na SPZ v parkovacích zónách.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám