metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 19 °C

Čtvrtek 16. května 2024. Svátek má Přemysl
Pohřebiště v Ďáblicích | foto: Matěj Hrabánek

Pohřebiště v Ďáblicích by mělo být prohlášeno národní památkou

  16:50
Hromadné pohřebiště v pražských Ďáblicích by mělo být národní kulturní památkou. Premiéra a vládu k tomu dnes vyzvaly organizace sdružující politické vězně. Nachází se zde podle odhadů minimálně 2800 ostatků z toho zhruba 200 politických vězňů a dalších příslušníků druhého a třetího odboje. Žádají také o identifikaci a exhumaci ostatků konkrétních osob a jejich důstojné pohřbení. Vyplývá to z dopisu Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD).

Sdružení se obracejí na Sobotku v Den lidských práv, aby se nezapomnělo na oběti zločinů nacistické a komunistické zlovůle. „V Ďáblicích leží ostatky hrdinů, kteří obětovali v boji za svobodu to nejvyšší - své životy. Žádáme, aby byly jejich ostatky exhumovány, identifikovány a zločiny vyšetřeny příslušnými orgány,“ uvedli autoři výzvy. Podepsalo se pod ni Sdružení bývalých politických vězňů ČR, Konfederace politických vězňů ČR, Centrum pro dokumentaci totalitních režimů a Platforma evropské paměti a svědomí.

Příběhy politických vězňů jsou drastické

Navrhují, aby se část hřbitova v Ďáblicích jako památka nazvala Čestným pohřebištěm popravených a umučených politických vězňů a příslušného druhého a třetího odboje. Podobný statut by mělo prý mít i pohřebiště v Praze-Motole, hromadné hroby u strašnického krematoria, na hřbitově v Jáchymově, Příbrami, Brně a uvnitř některých věznic. „Důsledné vyšetření zločinů stále po 25 letech od pádu komunismu čeká na objasnění,“ dodali.

„Příběhy politických vězňů z 50. let jsou neuvěřitelně drastické. Komunisté vraždili a ničili demokratickou elitu první republiky. Tyto příběhy v 90. letech v širokém povědomí veřejnosti nebyly. To, že se dostávají na povrch, je věc až odstupu jedné generace,“ řekla šéfka platformy Neela Winkelmannová.

V hromadných hrobech jsou hrdinové boje proti nacismu

Hromadné hroby pocházejí z let 1943 až 1961. Podle vyšetřování ministerstva vnitra z roku 1968 a dokumentu z Archivu bezpečnostních složek jich je 70 a mají podobu šachet hlubokých až 2,5 metru. Rakve se do nich ukládaly do řady a pak na sebe do čtyř vrstev v celkovém počtu 40. Protože se podle organizací v mnoha případech v jedné rakvi nachází více ostatků, mohou jich být podle odhadů minimálně tři tisíce. V letech 1943 až 1945 zde byl pohřben doposud neznámý počet československých vlastenců, kteří bojovali proti nacismu včetně účastníků atentátu na Reinharda Heydricha.

V letech 1948 až 1961 zde byla pohřbena stovka popravených politických vězňů i 90 lidí, kteří zemřeli ve výkonu trestu a ve vyšetřovací vazbě. Vedle nich se ale nachází dosud neprozkoumaný počet obětí, které nezemřely v pankrácké vězeňské nemocnici, například nedávno patrně exhumované ostatky pátera Josefa Toufara, nebo ostatky dětí narozených vězeňkyním.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stát na zastávce jako pařez není dobrá strategie. „Mávací“ zastávky čtenáři Metra nechtějí

vydáno 16. května 2024  12:00

I když převedení všech pražských autobusových zastávek do režimu na znamení nikdo z cestujících nechce, stejně to nejspíš na magistrátu odsouhlasí. V...  celý článek

Mám se učit matiku? Odpovědi má hodnotové vzdělávání, jež představuje Michaela Stoilová

vydáno 16. května 2024  5:14

„Náš školský systém je jeden z nejliberálnějších v Evropě – snadno se do něj vejdou školy, které upřednostňují slovní hodnocení před známkami, mají chuť...  celý článek

Foťte jako Botticeli! Žádné složité nastavování mobilu, stačí jen pár jednoduchých triků

vydáno 15. května 2024  12:59

Pro dobrou fotku stačí dobrý mobil... Kdepak! Všichni tušíme, že jen ve fotoaparátu to není. S kolegyní jsme se zúčastnili kurzu focení iPhonem a i s...  celý článek

Policisté i hasiči v budově BIS prověřovali podezřelou zásilku s chemikálií

vydáno 16. května 2024  15:52,  aktualizováno  19:58

V budově Bezpečnostní informační služby (BIS) v pražských Stodůlkách zasahovali policisté, hasiči i záchranáři kvůli podezřelé zásilce. Potvrdil to mluvčí...  celý článek