metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Pondělí, 19. listopadu 2018. Svátek má Alžběta.

Rozhovor: Český superhrdina Pérák je víc než Superman, říká etnolog Janeček

3. července 2013  17:20 Petr Holeček Metro.cz
Etnolog FF UK v Praze Petr Janeček zasvětil svůj život historkám, legendám a mýtům, které vydal ve sbírkách Černá sanitka. Není také divu, že zná i Péráka, dosud jediného tuzemského superhrdinu, který bohatým nebral, ale nácky podřezával. Místo nohou měl péra a záškodničil okupantům za druhé světové války.

Pérák je jako superhrdina jiný, nevznikl z komiksu, ale komiks až na základě povídaček o něm. Lze ho ale považovat za českého Supermana?
Určitě. Pérák je dokonce v mnohém významnější než Superman - v Péráka totiž za druhé světové války někteří lidé doopravdy věřili, a v těchto těžkých dobách jim proto dodával větší naději, než by jim mohla poskytnout jakákoli smyšlená postava z komiksu. Paralel se Supermanem je mnoho - boj proti bezpráví, ochraňování slabých, nadlidské schopnosti pohybu a překonávání překážek, a v neposlední řadě neznámá identita. Superman je v civilu novinář Clark Kent - ale kým byl v civilu Pérák, dodnes nevíme.

Pérák
Pérák

Kolik historek a příběhů jsi o něm sebral?
O Pérákovi máme k dispozici přes sto vyprávění - většinou historek, fám a podání z druhé ruky. Zhruba třetinu nasbírali moji kolegové, především folklorista Miloš J. Pulec v padesátých a šedesátých letech, já zbytek. Nejstarší příběhy o Pérákovi známe již z dvacátých let, poslední historky o jeho spatření z let šedesátých. Dnes už ale není k dispozici mnoho pamětníků, kteří by si na Péráka z dob jeho největší slávy, tedy druhé světové války, pamatovali.

Myslíš, že základ mýtu mohl být opravdu reálný?
Podobné záhadné postavy skákajících, létajících či jiných podivných fantomů se během druhé světové války objevovaly po celém světě. Impulsem pro jejich vznik byla dobová nejistota, strach a obavy. Fascinující je, že všude jinde se jich lidé obávali - považovali je za vraždící maniaky, šílence či strašidla. Jedině u nás se ale o Pérákovi začalo říkat, že ve skutečnosti bojuje proti nacistickým okupantům a pomáhá místním obyvatelům. Jedině u nás byl tedy Pérák superhrdina. Základ mýtu podle všech dostupných informací reálný není. Nemáme k dispozici ani jediné očité svědectví, fotografii či oficiální úřední záznam o Pérákově existenci, pouze informace z druhé ruky. Lidem ale v oné těžké době dodával naději, v tom tkví síla tohoto mýtu, který nás oslovuje dodnes.

Petr Janeček

Petr Janeček

O Pérákovi vznikl film, komiksy, také povídky. A také divadelní hra...
K divadlu jsem pouze napsal doprovodný text do jeho programu. Představení divadla Vosto5 se jmenuje "Pérák. Na jméně nezáleží, rozhodují činy". Je to dynamický výlet do dob druhé světové války, kdy se okupantům českých zemí postaví fiktivní odbojová skupina složená z předních skutečných i smyšlených postav české společnosti - které pomůže legendární Pérák. Tím, jak dovedně zachází s touto tajemnou postavou, patří podle mne k nejlepším zpracováním legendy o Pérákovi, které se u nás objevily, hned po filmu Jiřího Trnky z roku 1946. Bude k vidění v Divadle Archa v Praze.

Měly poválečné země jinde ve světě také takové podobné příběhy?
Zajímavostí je, že před českými zeměmi se příběhy o Pérácích, místně zvaných poprigunčiki, objevily v Petrohradu během Říjnové revoluce v roce 1917 - za Péráky se zde zřejmě převlékali místní zločinci, kteří tak děsili pověrčivé lidi a okrádali je. Péráci se objevili po druhé světové válce i v Německu - příběhy o nich tam pravděpodobně přinesli sudetští Němci původem z českých zemí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší díry už jsou minulostí, ulice se opravuje

Legendární ulice U Seřadiště se proměňuje ve více etapách. V jedné části práce...
vydáno 19. listopadu 2018  5:54

Ulicí U Seřadiště brzy půjde projet bez strachu o tlumiče. Oprava vozovky je ale pouze provizorní.  celý článek

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám