metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 16 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

Dalších 6 fotografií v galerii
Jaroslav Sojka musel zhotovit ve Vídni přesné nákresy originálů gotických klenotů. Nafotit si je nemohl (29.1.2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Žezlo a jablko Karla IV. zůstane v Rakousku. Vznikají jejich kopie

  14:40
Na stolku v restaurátorské dílně leží nenápadná stříbrná tyčka. Za pár týdnů z ní bude kopie gotického žezla Karla IV. Stejně tak ze stříbrného plechu restaurátor Norbert Riegel vytvoří i kopii říšského jablka. Vyrábí kopie klenotů, které vznikly společně se slavnější svatováclavskou korunou.

Jaká je historie těchto předmětů?
Dlouho se řešilo, jak vypadaly a co se stalo s gotickými korunovačními klenoty, které s korunou nechal vyrobit Karel IV. V 70. letech minulého století se podařilo podle staršího vyobrazení určit, že jde o žezlo a jablko, jež jsou dnes uloženy v klenotnici ve vídeňském Hofburgu. Ty současné, které se se svatováclavskou korunou vystavují, totiž pocházejí až z pozdější, renesanční doby.

Jen pozlacené stříbro, žádné drahé kameny, proč jsou tak jednoduché?
V době gotiky ještě neuměli brousit kameny a na rozdíl od svatováclavské koruny sloužily klenoty takříkajíc ke každodennímu používání. Karel IV. dal zhotovit korunu jako relikviář, který byl umístěn na lebce svatého Václava a pouze propůjčován na korunovaci. Pravděpodobně bylo potřeba mít něco jednoduššího, na běžné užití. Mohla k nim patřit ještě jedna jednodušší koruna. Žezlo i jablko jsou velmi lehké, aby krále od nich nebolely ruce.

Proč zhotovujete kopie?
Nápad vznikl na Pražském hradě. Nejenom pro sedmisetleté výročí narození Karla IV. nechává Správa Pražského hradu zhotovit kopie původních klenotů. Vznikají ze stejného materiálu, stejnou technikou používanou ve středověku.

Jak často se dostanete k takovéto mimořádné zakázce?
Je to naprosto ojedinělá záležitost. Na rozdíl od kopií koruny, kterých je asi pět, to je kopie jediná. Používáme původní technologie, které odpovídají středověku. Stříháme, pájíme v dřevěném uhlí, neřežeme, ale pilujeme, odléváme do písku... Snažíme se držet originálních postupů.

Jak dlouho trvá výroba?
Některé technologie znovu složitě objevujeme. Začalo se začátkem listopadu zkoumáním originálu ve Vídni a odevzdáno má být do 30. dubna, aby byly kopie připraveny včas na květnovou výstavu.

Proč nepřijedou originály?
Rakouská strana je velmi opatrná, originály nepůjčuje. Dovolili nám jen klenoty změřit a poskytli fotografie. Kresbou je na místě dokumentoval Jaroslav Sojka.

Kdo je autorem originálů?
Historici umění předpokládají, že jím byl dvorský zlatník v okruhu Petra Parléře, pod jehož vedením se nestavěla jen katedrála, jako veliká a napodobovaná architektura, ale též vznikala drobná dílka jako sochy, chrámové lavice nebo monstrance. Zcela jistě to není výrobek běžného pražského zlatníka, ale opravdového mistra.

Oslavy 700. výročí narození Karla IV.

Pražský hrad připravil několik unikátních výstav.

Korunovační klenoty
Vladislavský sál 15. až 29. května

  • Na patnáct dní budou mimořádně vystaveny české korunovační klenoty. Výstava bude zdarma.

Žezlo a koruna
Císařská konírna 15. května až 28. září

  • Vůbec poprvé v novodobé historii budou představeny korunovační klenoty v původní středověké podobě, kdy korunu doplňovalo pouze pozlacené žezlo a jablko.

Koruna matky měst
Tereziánské křídlo Starého královského paláce 15. května až 28. září

  • Součástí expozice bude i mnoho dosud nepublikovaných fotografií z dostavby chrámu v 19. a 20. století z Archivu Pražského hradu.

Koruna království
Jízdárna Pražského hradu 15. května až 28. září

  • Zjednodušená rekonstrukce vnitřního i vnějšího triforia katedrály svatého Víta představí návštěvníkům nejchráněnější místa chrámu. Součástí expozice budou i pohřební roucha českých králů.

Koruna bez krále
Starý královský palác 15. května až 28. září

  • Další zajímavá výstava na Hradě představí dramatické osudy korunovačních klenotů ve 20. století.

Koruna na dlani
Rožmberský palác 15. května až 28. září

  • Výstava představí nejslavnější českou minci Pražský groš i sochy horníků, kteří ve středověku zlato a stříbro těžili.

Architektura pro korunu
Jiřský klášter 15. května až 10. října

  • Expozice pro děti je pojata jako procházka po gotickém městě.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Slavnostní zahájení Roku Karla IV. na Pražském hradě
2. dubna

  • Zahájení nejen turistické sezony na Hradě, ale také oslav 700. výročí narození Karla IV.

Naučná stezka Karel IV. a Pražský hrad
od 15. května

  • V areálu Hradu je tzv. Karlův okruh s 29 místy, na nichž se návštěvníci dozvědí o stavebních a uměleckých počinech, kterými Karel IV. zasáhl do podoby sídla českých králů.

Velké rytířské slavnosti
Jelení příkop 9. a 10. července

  • Dobu Karla IV. přiblíží i rytířské klání a tehdejší zápasy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Komerční sdělení

Město Split – 6 míst, které si užít v okouzlující Dalmácii

vydáno 26. dubna 2024

Chorvatsko je oblíbenou destinací a ročně láká spousty turistů. Čeká na vás spousta krásných míst, mezi jedno z těch nejoblíbenějších patří Split. Jde o...  celý článek

Komerční sdělení

Jak vybrat koberec do kuchyně, který doladí prostor

vydáno 26. dubna 2024

Kuchyně je pro mnoho z nás srdcem domova. Je to místnost, kde se setkáváme, vaříme a celkově trávíme spoustu času. Dlouho ovšem byla považována za...  celý článek