metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta

Na Hrad přijede císař Karel IV. Zahájí výjimečnou letní sezonu

  8:45
Bohatým programem s tematikou života a doby císaře a krále Karla IV. a otevřením nejvýznamnějších návštěvnických objektů zdarma bude na Pražském hradě v neděli zahájena nejen turistická sezona, ale také oslavy 700. výročí císařova narození.

Na Hrad přijede Karel IV. s družinou. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pro návštěvníky bude připraven program na třech hradních nádvořích, ale i v Nejvyšším purkrabství. Zatímco první nádvoří bude patřit slavnostnímu zahájení s desítkami kostýmovaných účastníků, na druhém nádvoří získá každý šanci si vyzkoušet středověk na vlastní kůži. Pro zájemce bude připravena barrandovská fotokostymérna, kde si každý může vyzkoušet, jak by mu to slušelo třeba ve středověku.

Nedělní program

Zahájení letní turistické sezony.

  • I. nádvoří Pražského hradu - 10:00 Slavnostní zahájení - průvod historických osobností; Jan Lucemburský, Eliška Přemyslovna, Petr Parléř, Arnošt z­ Pardubic, Karel IV. a jeho manželky, bubeníci, zbrojnoši, zástupci řemesel, praporečníci.
  • II. nádvoří Pražského hradu - Focení v dobových kostýmech Barrandov studia
  • III. nádvoří Pražského hradu - 10:20 Vystoupení historických osobností + průvod; 12:30 Vystoupení historických osobností; 14:30 Vystoupení historických osobností + průvod; dále vystoupí Hudba Hradní stráže, skupina historických tanců, pěvecké sbory a další.
  • Nejvyšší purkrabství - 11:00 -16:00 Skupina Krleš, historický šerm, kejklíři.

„Zájemce zde oblékneme do filmových kostýmů a za malý poplatek je vyfotografujeme. Vytištěnou fotografii si rovnou odnesou na památku,“ řekla vedoucí barrandovského fundusu Věra Krátká.

Na III. nádvoří se bude střídat vystoupení historického průvodu s koncerty, skupinou historického šermu, tancem nebo vystoupením Hudby Hradní stráže.

Výjimečný nebude jen úvod letní návštěvnické sezony, ale sezona celá. Její význam zdůrazňuje i zcela výjimečné vystavení korunovačních klenotů od 15. do 29. května, které se jinak koná jen u příležitosti volby prezidenta.

Během letní sezony bude areál Pražského hradu otevřen každý den od 6 do 22 hodin a návštěvnické objekty od 9 do 17 hodin. Cena vstupného do expozic ani na žádný ze tří hradních okruhů se nemění.

Jako bonus pro návštěvníky budou v neděli od 10 hodin některé objekty Pražského hradu otevřeny zdarma. Bude to Starý královský palác s Vladislavským sálem, expozice Příběh Pražského hradu, bazilika svatého Jiří, Zlatoá ulička a katedrála svatého Víta.

Volný vstup se ale nevztahuje na jižní věž katedrály svatého Víta, expozici Svatovítský poklad, Obrazárnu Pražského hradu a stálou výstavu o Hradní stráži v Prašné věži - Mihulce.

Autor:

Hlavní zprávy

Vnučka uznávaného psychologa dál pomáhá, založila organizaci zaměřující se na rodiny s dětmi

vydáno 23. září 2023  9:00

„Rodiče by měli uznat vlastní chybu,“ říká pro deník Metro Alžběta Candia Muñoz, která jde v šlépějích svého dědy, známého lékaře.  celý článek

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek