metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Neděle, 24. června 2018. Svátek má Jan.
Ilustrační snímek.
Větší foto
Ilustrační snímek. | foto: freeimages

S cigaretou ven, dál ode dveří. Vadí i před terminálem

14. června 2018  7:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Letiště Václava Havla je měsíc a půl nekuřácké. Jeho vedení plánuje další omezení.

V prostorách ruzyňského letiště si od prvního května nesmí zapálit ani nejvášnivější kuřák. Dveře místnůstky v celništi Terminálu 1 a menší, mobilní kuřárničky na druhém terminálu se nadobro zavřely nejen pro klasické vyznavače tabákových výrobků, ale také pro kuřáky elektronických cigaret. Ti jsou nově odkázáni na celkem čtrnáct vyhrazených míst venku před vstupy do budov. Letiště má však nyní v plánu kouření omezovat i tam.„V tuto chvíli připravujeme posunutí některých stávajících vyhrazených prostor pro kuřáky dále od hlavních vchodů do budov. Prostory posouváme preventivně, aby při zvýšeném využívání těchto prostor neobtěžoval kouř z cigaret cestující, kteří terminály procházejí,“ řekla deníku Metro mluvčí letiště Marika Janoušková.

Zrušení možnosti zakouřit si uvnitř letiště přineslo podle Janouškové kromě kladných ohlasů také několik stížností. Přece jen podle aktuálních statistik v Česku kouří zhruba čtvrtina obyvatelstva. Stížnosti se přitom podle ní netýkaly jen samotného zákazu, ale také faktu, že jsou venkovní nekuřácké prostory příliš malé. Letiště na to reaguje takto: kuřákům, které odsune dál od vchodů, plánuje zbudovat jednu velkou kuřárnu.

„Větší prostor pro kuřáky vznikne třeba na rohu budovy mezi terminály 1 a 2,“ dodává Janoušková a míní, že úplné zrušení venkovních prostor pro kuřáky zatím není na pořadu dne – ačkoli jsou takové požadavky téměř na denním pořádku. Pokusí-li se se nějaký drzoun či odvážlivec cigaretu zapálit v prostorách letiště, koleduje si podle jeho vedení o malér. V terminálech jsou totiž z bezpečnostních důvodů zabudované citlivé požární hlásiče, které by spustila i elektronická cigareta či zařízení typu Iqos, která využívají zahřívání tabáku. Neukázněný kuřák je tak obvykle vykázán z letiště, nebo zaplatí pokutu až padesát tisíc korun. „Omezení a postih jsou dány vnitřní směrnicí Letiště Praha,“ vysvětluje Janoušková.

Ruzyňské letiště se při zákazu kouření inspirovalo například letišti ve Spojených státech (takových je zde více než šest set), ve Velké Británii, Španělsku či Rusku, kde už kouření zakázali. Na provizorní kuřácké prostory si navíc v minulost stěžovali někteří cestující. Letiště také odmítlo vyplácet další peníze na úpravu kuřáren, které musely splňovat stále přísnější legislativní nároky.

Měsíc a půl bez cigaret, cestující si zvykají

  • Na informačních přepážkách letiště se po zavedení zákazu počty dotazů na kouření paradoxně významně snížily. Každé čtyři hodiny tu totiž kuřáky informuje i místní rozhlas.
  • Kuřákům je nyní k dispozici 14 vyhrazených míst přímo před vstupy do budov terminálů. Další kuřácké koutky v areálu jsou například u parkovacích domů. Tento počet se dle vedení letiště zatím jeví jako dostatečný.
  • Kuřáci by si měli dávat pozor i na další omezení, která mohou na letišti číhat. Například uživatelé elektronických cigaret mohou mít problémy s jejich převozem. Mají totiž kapalné náplně, které jsou bezpečnostním rizikem.
  • Objem tekutin, které si cestující s sebou mohou vzít do letadla, zpravidla nesmí přesáhnout sto mililitrů. Omezení množství tekutin na palubě bylo zavedeno v roce 2006 kvůli obavám z použití tekutin k teroristickým útokům. Problémy bývají také například s hygienickými potřebami.Komentáře

Hlavní zprávy

Muži chtějí vše v jednom výrobku, říká ředitelka strategie Dermacolu

Věra Komárová
vydáno 24. června 2018  15:59

Legendární česká značka Dermacol už víc než půl století zdokonaluje pleť a pečuje o krásu žen. Jeden z prvních krycích make-upů na světě vznikl v jeho...  celý článek

Na Hagiboru byl místo hřiště lágr

Obálka knihy Za dráty
vydáno 24. června 2018  13:59

Také v Praze Němci za druhé světové války zakládali tábory. Představuje je nový průvodce historika Jiřího Padevěta.  celý článek

Češi vytěžují počítače, nové kupují až po smrti starých

Notebook (ilustrační foto)
vydáno 24. června 2018  11:59

IT technika se starým systémem je snadná kořist hackerů.  celý článek

Kladenská Štěpka Kiliánová by se nelíbila nikomu

Anežka Rusevová a Jaroslav Slánský
vydáno 24. června 2018  9:55

Jako poslední premiéru sezony uvedlo Městské divadlo Kladno Havlíčkovy Petrolejové lampy.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám