metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pondělí, 12. listopadu 2018. Svátek má Benedikt.
Prahu brázdí nezjištěné množství pseudoveteránů.
Větší foto
Prahu brázdí nezjištěné množství pseudoveteránů. | foto: Metro.cz

Turisty vozí v Praze lesní auta

4. října 2018  7:48 Pavel Hrabica Metro.cz
Centrum brázdí repliky, ale také „traktory“. Vyhlídkových aut pro turisty přibývá.

Z původně zajímavého nápadu nabízet turistům projížďky historickými vozy malebnými kouty centrální části metropole se stal Divoký západ. Pro opravdové veterány i repliky vyčlenila původně Technická správa komunikací několik nástupních míst. „Jenže se toho pak chytili naši i zahraniční podnikavci a dnes tyhle vozy parkují nejen v modré zóně, ale i na zákazech stání,“ říká Richard Bureš, radní Prahy 1.

Nyní narazíte na vyhlídková auta třeba v Pařížské, Rytířské, Husově, Mostecké a dalších ulicích, dlouhé vozy se proplétají i nejužšími uličkami města. Problémem pro regulaci je, že mezi provozovateli vyhlídkových jízd je řada mimopražských firem, chovají se v podstatě stejně jako taxikáři, kteří působí v Praze, ale živnost mají třeba na Moravě. V autoreplikách pro turisty působí v Praze třeba i Poláci.

„Historická auta vjíždějí do pěších zón nebo i na Hradčanské náměstí, kde se vydávají za dopravní obsluhu,“ popisuje radní Bureš. I to prý vedlo k tomu, proč se nedávno rozhodla Praha 1 ve spolupráci s Policií České republiky proti těmto podnikavcům zakročit. Dopravní policie provedla v uplynulých dnech kolem tří set kontrol, ale jen v padesáti případech nenašli muži zákona žádné závady.

„Kromě takzvaných drobností, jako je například nepoužívání bezpečnostních pásů, objevila policie i řadu kuriozit,“ řek Metru Jan Daněk z tiskového oddělení pražské policie. Jedno z vozidel mělo dokonce technický průkaz vystavený na „zvláštní vozidlo“. Do této kategorie se řadí například zemědělské nebo lesnické traktory, bagry či vozíky pro invalidy, tedy vozidla, která kromě řidiče nejsou určena k jakékoliv přepravě osob, a to ani ke komerční.

Jedním z možných řešení, aby „divoké“ repliky nevjížděly například do turisty přehuštěné frekventované Mostecké ulice před Karlovým mostem, je připravované umístění vysouvacích sloupků zhruba v polovině této ulice. Praha 1 se nedávno pokusila nešťastně zakázat nejrůznější elektrická pohybovadla tím, že by do vybraných ulic neměli povolený vjezd i cyklisté. Vedení městské části nakonec od plošného zákazu ustoupilo.

Jak oblafnout pravidla

  • V Česku vyzrajeme na všechno, dokazují to „traktory“.
  • Někteří dopravci začali využívat k přepravě po silnici těžká vozidla, která vypadají jako nákladní auta, jsou však určena pro zemědělství.
  • Mají drobná omezení, technický průkaz je však vystaven na traktor. Mohou tak ignorovat zákaz vjezdu pro těžké náklaďáky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám