metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 30 °C

Pátek, 21. září 2018. Svátek má Matouš.
Hostivařská přehrada láká návštěvníky každé léto.
Větší foto
Hostivařská přehrada láká návštěvníky každé léto. | foto: Metro.cz

Vizitka koupališť: sinice, prošlé jídlo i špatné koše

4. července 2018  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Hygienici si před volnem posvítili na koupaliště v metropoli. Loni rozdali pokuty za 48 tisíc.

Když vyrážejí zástupci hygienické stanice v létě na kontrolu provozoven rychlého občerstvení na pražských koupalištích, nenacházejí tu většinou nic hezkého. Výjimkou bohužel není ani letošní sezona, kdy si prozatím vzali na paškál stánky u Hostivařské přehrady, ve Žlutých lázních a v Divoké Šárce.Podle ředitele pražských hygieniků Jana Jarolímka se kontroloři setkali obecně hlavně s nedodržováním hygienických norem.

„Určitá pochybení se vyskytla při skladování potravin. Objevili jsme například potraviny po uplynutí doby použitelnosti, některé dokonce plesnivé nebo bez jakéhokoli označení. Zaznamenali jsme rovněž špatné zacházení s potravinami při jejich přípravě. Například šlo o skladování syrového masa a vajec společně s pokrmy určenými k přímé konzumaci, kdy existuje zvýšené riziko křížové kontaminace nežádoucími mikroorganismy,“ popisuje pro deník Metro Jarolímek a dodává, že se tak zaměstnanci koupališť dopustili porušení předpisů pro práci ve stravovacích službách.

V několika případech nebyly splněny ani technické požadavky ohledně provozoven a jejich zařízení. V rámci kontrol totiž podle Jarolímka nelze tolerovat ani takové prohřešky, jako je například chybějící přívod vody na zaměstnaneckém WC.

„Chyběla také víka na odpadkových koších, teploměry v lednicích, zdravotní průkazy zaměstnanců nebo analýzy rizika bezpečného nakládání s potravinami v konkrétních provozovnách,“ dodává Jarolímek.

V loňském roce rozdali hygienici pět pokut v celkové výši 48 tisíc korun. Letos prozatím k uložení finančního postihu nedošlo. „Je třeba apelovat na zákazníky, aby si dali především pozor na potraviny podléhající rychlé zkáze, které jsou volně ukládány na pracovních stolech, na podlahách a obecně tam, kde je zrovna takzvaně volné místo,“ varuje ředitel.

Na kvalitu potravin na zbylých koupalištích si plánují hygienici posvítit v srpnu. Naopak kvalitu vody zveřejňují na svém webu každých čtrnáct dní. Některá koupaliště v metropoli na tom nejsou nejlépe ani v této oblasti.

Nejhorší výsledky má bezesporu Hostivařská přehrada, odkud letos kvůli sinicím a množství plovoucího chlorofylu opět vylezete lahvově zelení. Zhoršenou kvalitu hlásí také koupaliště Džbán, kde je snížená průhlednost. Oproti kvalitě přípravy jídla si naopak, tedy co se vody týče, skvěle vede koupaliště Divoká Šárka. Dobré výsledky má také Koupaliště s přírodním čištěním vody Radotín a Rybník Motol.Komentáře

Hlavní zprávy

Češi jsou svým bankám věrní, finančních migrantů je málo

Ilustrační snímek
vydáno 21. září 2018  5:55

Nevěra se v Česku toleruje. Své finanční ústavy však „podvádíme“ minimálně.  celý článek

Čeští senioři objevují kouzlo nákupu přes virtuální obchody

Ilustrační snímek
vydáno 20. září 2018  14:20

Mléko, vody, pečivo, ovoce a zelenina, to vše už Češi nakupují bez obav přes internet.  celý článek

Čistička špinavé vody za 6 miliard zahájila provoz

Primátorka Adriana Krnáčová v nově čističce na Císařském ostrově.
vydáno 20. září 2018  13:14

Vodní linka vznikala na Císařském ostrově téměř tři roky.  celý článek

„Jsme hlasitější,“ lákají Mandrage na koncerty

Mandrage ve Foru Karlín
vydáno 20. září 2018  12:07

Jedna z nejúspěšnějších domácích kapel vyrazí na začátku října na své podzimní turné. Během dvou měsíců, při nichž navštíví patnáct tuzemských měst a...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám