metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Pondělí, 19. listopadu 2018. Svátek má Alžběta.
Hostivařská přehrada láká návštěvníky každé léto.
Větší foto
Hostivařská přehrada láká návštěvníky každé léto. | foto: Metro.cz

Vizitka koupališť: sinice, prošlé jídlo i špatné koše

4. července 2018  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Hygienici si před volnem posvítili na koupaliště v metropoli. Loni rozdali pokuty za 48 tisíc.

Když vyrážejí zástupci hygienické stanice v létě na kontrolu provozoven rychlého občerstvení na pražských koupalištích, nenacházejí tu většinou nic hezkého. Výjimkou bohužel není ani letošní sezona, kdy si prozatím vzali na paškál stánky u Hostivařské přehrady, ve Žlutých lázních a v Divoké Šárce.

Podle ředitele pražských hygieniků Jana Jarolímka se kontroloři setkali obecně hlavně s nedodržováním hygienických norem.

„Určitá pochybení se vyskytla při skladování potravin. Objevili jsme například potraviny po uplynutí doby použitelnosti, některé dokonce plesnivé nebo bez jakéhokoli označení. Zaznamenali jsme rovněž špatné zacházení s potravinami při jejich přípravě. Například šlo o skladování syrového masa a vajec společně s pokrmy určenými k přímé konzumaci, kdy existuje zvýšené riziko křížové kontaminace nežádoucími mikroorganismy,“ popisuje pro deník Metro Jarolímek a dodává, že se tak zaměstnanci koupališť dopustili porušení předpisů pro práci ve stravovacích službách.

V několika případech nebyly splněny ani technické požadavky ohledně provozoven a jejich zařízení. V rámci kontrol totiž podle Jarolímka nelze tolerovat ani takové prohřešky, jako je například chybějící přívod vody na zaměstnaneckém WC.

„Chyběla také víka na odpadkových koších, teploměry v lednicích, zdravotní průkazy zaměstnanců nebo analýzy rizika bezpečného nakládání s potravinami v konkrétních provozovnách,“ dodává Jarolímek.

V loňském roce rozdali hygienici pět pokut v celkové výši 48 tisíc korun. Letos prozatím k uložení finančního postihu nedošlo. „Je třeba apelovat na zákazníky, aby si dali především pozor na potraviny podléhající rychlé zkáze, které jsou volně ukládány na pracovních stolech, na podlahách a obecně tam, kde je zrovna takzvaně volné místo,“ varuje ředitel.

Na kvalitu potravin na zbylých koupalištích si plánují hygienici posvítit v srpnu. Naopak kvalitu vody zveřejňují na svém webu každých čtrnáct dní. Některá koupaliště v metropoli na tom nejsou nejlépe ani v této oblasti.

Nejhorší výsledky má bezesporu Hostivařská přehrada, odkud letos kvůli sinicím a množství plovoucího chlorofylu opět vylezete lahvově zelení. Zhoršenou kvalitu hlásí také koupaliště Džbán, kde je snížená průhlednost. Oproti kvalitě přípravy jídla si naopak, tedy co se vody týče, skvěle vede koupaliště Divoká Šárka. Dobré výsledky má také Koupaliště s přírodním čištěním vody Radotín a Rybník Motol.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší díry už jsou minulostí, ulice se opravuje

Legendární ulice U Seřadiště se proměňuje ve více etapách. V jedné části práce...
vydáno 19. listopadu 2018  5:54

Ulicí U Seřadiště brzy půjde projet bez strachu o tlumiče. Oprava vozovky je ale pouze provizorní.  celý článek

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám