metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 1 °C

Úterý, 20. listopadu 2018. Svátek má Nikola.
Nová podoba WC na Můstku
Větší foto
Nová podoba WC na Můstku | foto: DP

Žlábky na moč končí i na Skalce

28. srpna 2018  14:38 Filip Jaroševský Metro.cz
Dopravní podnik během léta zmodernizoval osm toalet v metru. „V prostoru modernizovaných toalet jsou navrženy posuvné dveře a pohybová čidla, aby uživatelé nemuseli sahat na kliky a dveře,“ uvádí výhody nových toalet podnikový časopis dopravce DP kontakt.

Když vás v MHD naléhavě přepadne malá či velká potřeba, jedna z 57 veřejných toalet ve stanicích metra se může hodit. Dopravní podnik se v posledních měsících opět pustil do jejich modernizace. Čuracím žlábkům pokrytým rzí a starým zdemolovaným kabinkám, na které si Pražané nezřídka stěžovali, tak v červnu odzvonilo ve stanicích Jinonice, Anděl směr Na Knížecí a Vltavská. Na dohled je také otevření zbrusu nových záchodků ve stanici Náměstí Republiky směr Masarykovo nádraží.

„Koncem letních prázdnin se seznam dokončených toalet rozšíří o další stanice: Palmovka (východní vestibul) a Skalka. Rušno bylo i ve stanicích I. P. Pavlova a Náměstí Míru, kde rovněž proběhla rekonstrukce toalet,“ informoval podnikový časopis dopravce DP kontakt.

V tomto roce budou práce pokračovat na záchodcích ve stanicích Dejvická, Staroměstská a Nádraží Holešovice. V následujících dvou letech, kdy se dopravce plánuje dostat na číslo 25 zrekonstruovaných WC, by měla být akce dokončena.

„V prostoru modernizovaných toalet jsou navrženy posuvné dveře a pohybová čidla, aby uživatelé nemuseli sahat na kliky a dveře. Bezdotykový kontakt doplňují moderní bezdotykové baterie vestavěné do umyvadlové desky a bezdotykové osoušeče rukou,“ uvádí výhody nových toalet DP kontakt. První bezdotykové záchody v metru vznikly v roce 2014 a 2015 v centru metropole ve vestibulu metra Můstek (výstup směr Václavské náměstí, Jungmannovo náměstí a Můstek). 

Každý zmodernizovaný záchod je od té doby mimo jiné vybavován přebalovacím pultem, kamerami, turnikety, navigačním systémem pro nevidomé i telefonem. „Neutěšený stav veřejných toalet v metru je totiž způsoben nejen stárnutím vybavení a zařízení toalet, ale také trvalým vandalismem nepřizpůsobivých občanů. Obsluha tak v případě nouze může přivolat pomoc strážníků,“ vysvětluje DP kontakt.

Podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové výši vstupného na záchodky v metru určuje pražský magistrát. Turniket obvykle vpustí zájemce po vložení částky deseti korun. O záchody by se měl v budoucnu starat jeden správce vzešlý z výběrového řízení. Nyní je má od dopravního podniku pronajato více nájemců.

Rekonstrukce prvních dvou toalet na podzim roku 2014 ve stanici metra Můstek stála 4,5 a 3 miliony korun. Náklady tehdy vysvětlil generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš tím, že bylo potřeba vyřešit nejen rekonstrukci toalet samotných, ale i některé technologické prvky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Chytrý telefon funguje téměř jako pákový hrací automat, říká psycholožka

Alžběta Protivanská
vydáno 20. listopadu 2018  8:35

Alžběta Protivanská je psycholožka a psychoterapeutka. Také je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak mozek nejen pochopit, ale také na něj...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám