metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 17 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Hřbitovy nově fasují nejen kategorie, ale také barevné rozlišení. | foto: Správa pražských hřbitovůMetro.cz

Hřbitovy v Praze rozliší jako hotely

  9:55
Některé hroby budou levnější. Praha je začne kategorizovat podle úrovně služeb.

Sto dvacet korun za metr čtvereční. Takový tarif musel každý rok platit doposud téměř každý, jehož příbuzný spočinul na jednom z pražských hřbitovů. Jejich správa se ale nyní rozhodla, že některé pronájmy hrobů zlevní. Klíč si zvolila jednoduchý – čím atraktivnější hřbitov, tím dražší hrob.

„Připadá nám logické, že když se jednotlivé pražské hřbitovy liší svou vybaveností a poskytovanými službami, měla by se úměrně lišit i cena pronájmu za hrobové místo na nich. Přistoupili jsme tedy k takovému snížení cen, které je na jedné straně příjemné pro nájemce, na druhé straně nám ale stále umožňuje se o hřbitovy kvalitně starat. Jejich údržba a všechny další činnosti s ní spojené jsou totiž poměrně finančně náročné,“ říká radní pro sociální oblast Daniel Hodek.

Díky tomuto opatření se na dvaceti třech z devětadvaceti hřbitovů hlavního města sníží cena nájmu. „První smlouvy podle tohoto nového ceníku budou uzavírány od 1. července 2018,“ dodává Hodek.

Pokud například vaše babička či dědeček leží na hřbitově v Ďáblicích, na Olšanech, Vinohradech, Vyšehradě či Malvazinkách, výše ročního nájmu se pro vás nemění. Nově jde totiž o hřbitovy první kategorie, protože mají stálou obsluhu, klientskou kancelář hřbitovní správy, vrátného, ostrahu a WC. Navíc jde o Pražské památkové rezervace – UNESCO. Šest korun za metr čtvereční ročně ušetříte za hrob v Bubenči, Nuslích, Šárce, Vršovicích a Libni. Jako hřbitovy druhé kategorie mají totiž „jen“ stálou obsluhu a záchod. Mezi hřbitovy třetí kategorie se nově řadí nejen Kobylisy, Prosek, Hloubětín, Břevnov a Holešovice, ale také Hostivař, Liboc, Střešovice, Braník, Jinonice, Košíře a Bohnice. Nájem za metr čtvereční se tu sníží o osmnáct korun. Nemají totiž záchod.

Za hřbitovy čtvrté kategorie bez záchodu a obsluhy hřbitovní správa označila Hrdlořezy, Hlubočepy, Radlice, Ruzyni, Záběhlice a Podolí. Nájemci si tu nově polepší o dvacet čtyři korun za metr čtvereční.

„Malostranský hřbitov není zahrnut do žádné z kategorií, protože tato kulturní památka je takzvaně uzavřeným pohřebištěm, kde nejsou hrobová místa pronajímána,“ doplňuje správa hřbitovů.

I přes zlevnění cen Správa pražských hřbitovů neplánuje žádat o navýšení rozpočtu, a to ani přesto, že se v posledních letech navyšují ceny za energie, paliva i svoz odpadků. „Touto úpravou sice dojde oproti tržbám za nájemné v roce 2017 k poklesu tržeb za rok 2018 o 1 443 493,94 koruny, přesto jsme připraveni se s tímto schodkem vyrovnat úsporou nákladů v ostatních položkách,“ vysvětluje pověřený šéf správy hřbitovů Karel Kobliha.

Cena za užívání hrobového místa se skládá z nájemného a z ceny služeb s nájmem spojených. Takovými službami je myšleno hlavně sekání trávy, údržba dřevin, úklid odpadků a podobně. V ceně služeb jsou také zahrnuty náklady související s administrativním zajištěním pronájmu daného hrobového místa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek