metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Pondělí 29. května 2023. Svátek má Maxmilián, Maxim

Další 1 fotografie v galerii
Želvušky jsou malé jako zrnko máku, patří však k největším zázrakům přírody. | foto: STEFAN DILLER

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

  13:25
Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.

V Brně se v současnosti vyrábí přibližně třetina celosvětové produkce přístrojů, které svými možnostmi dalece překonávají běžné optické mikroskopy.

Elektronová mikroskopie je v této době nezbytnou součástí lékařství, kriminalistiky, archeologie, výzkumu materiálů či leteckého průmyslu. Díky elektromagnetickému poli a proudu elektronů dosahují tyto mikroskopy zvětšení, pod nímž se zviditelní viry, molekuly i atomy, což jsou detaily až deset milionkrát menší, než jaké vidí lidské oko. Jedná se o podobné zvětšení, jako byste ze Země dokázali vidět stopy astronautů na Měsíci.

Symbolem letošního ročníku Dnů elektronové mikroskopie jsou želvušky. „I když v reálném světě toto podivuhodné zvířátko stěží zahlédnete – i ty největší mají velikost makového zrnka – jsou téměř nesmrtelné. Podobně jako hrdinové z komiksových dobrodružství přežijí horko vařící vody i chlad vesmíru. Nevadí jim radioaktivní ani ultrafialové záření, snesou nejrůznější jedovaté plyny, vydrží tlak odpovídající tlaku dvě stě kilometrů pod zemským povrchem,“ říká Lucie Fojtová ze spolupořádající Hvězdárny a planetária Brno. Obří model želvušky v nadživotní velikosti si můžete prohlédnout až do nedělního podvečera v nákupní galerii Vaňkovka stejně jako výstavu fotografií z elektronových mikroskopů.

Další z nafukovacích modelů vytvořených pro elektronovou mikroskopii, desetimetrová nanostruktura, je k vidění na Moravském náměstí.

Ani zde nechybí fotografická výstava. Její autor, anglický inženýr Jeremy Poole, se o své zážitky podělí na zítřejší přednášce. Na brněnské hvězdárně povypráví i o své zálibě v pavoucích. „Není mnoho lidí, kteří provozují elektronovou mikroskopii jako své hobby, a to do té míry, že si ze své garáže udělají malou laboratoř a pořídí si do ní elektronový mikroskop. Nyní už je v důchodu, a tak se svému koníčku věnuje poměrně intenzivně a jeho fotografie jsou opravdu krásné,“ říká o hlavním hostu letošního ročníku Fojtová. I Jeremy Poole používá pro svou zálibu mikroskop vyrobený v Brně.

Dny elektronové mikroskopie zamíří kromě hvězdárny, Galerie Vaňkovka a Moravského náměstí na mnoho dalších míst. Ve vědeckém centru VIDA! se konají tematické rodinné show, samotní výrobci mikroskopů pořádají exkurze ve svých areálech, program pro širokou veřejnost připravili i v Technickém muzeu, na VUT či na Masarykově univerzitě. Kompletní program je k dispozici na webu dembrno.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sluneční záření, moře a chlor. To vše může v létě poškodit naši kštici

vydáno 28. května 2023  16:14

Léto, sluníčko, moře a dovolená. Pro nás je to sen a balzám na duši, ne už tak úplně pro naše vlasy. Zatímco na ochranu kůže v létě myslíme, na vlasy se...  celý článek

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek