metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Dalších 17 fotografií v galerii
War Is Over? Wall Is Over! | foto: Filip Ludvik

Bílá barva místo vzkazů. Přetřeli Lennonovu zeď. Je to prý umění

  13:04,  aktualizováno  16:29
Zeď Johna Lennona na Kampě přes noc zbělela. Místo, kde už desítky let nechávají lidé své vzkazy zakladateli skupiny The Beatles Johnu Lennonovi ztratilo své nezaměnitelné kouzlo. Namísto barevných malůvek je na zdi jediný anglický nápis „Wall Is Over!“. Čili vzkaz, že zeď skončila.

„War Is Over,“ zpíval John Lennon. „Wall Is Over,“ vzkazuje teď jeho fanouškům nápis na přemalované zdi. Podle Maltézských rytířů, majitelů sousedního paláce a zahrady, kterým zeď patří, se jedná o vandalství. „Podáme trestní oznámení na neznámého pachatele,“ řekla ráno Metru jedna ze zaměstnankyň Řádu. Zeď byla na bílo přetřená pravděpodobně pozdě v noci z neděle na pondělí. Ve Velkopřevorském paláci, ke kterému zeď patří, funguje kavárna, a k přetření tak muselo dojít až po jejím uzavření. Zástupci řádu se proto dopoledne obrátili kvůli incidentu na policii.

Není to vandalství, je to umění, brání se autoři

Takto vypadala zeď v srpnu 1981.

Takto vypadala zeď v roce 1993.

Po komunikaci se studenty, kteří se k přemalování zdi během dne sami přihlásili, ale své podání řád stáhl. „Ráno jsme se domnívali, že jde o vandalismus. Je škoda, že se na nás neobrátili předem, mohli jsme tomu nedorozumění předejít,“ řekl ČTK mediální zástupce řádu Michal Peterka.  K přetření zdi se prostřednictví Facebooku přihlásila skupina studentů uměleckých škol, která si říká Pražská služba. Chtěli tak údajně svým způsobem vyjádřit vzpomínku na 17. listopad a poskytnout volný prostor novým vzkazům současné generace. „Bylo na nás podáno trestní oznámení. Nejedná se ale o vandalismus, ale umělecký projekt,“ uvedl na svém Facebooku jeden ze členů skupiny Jan Dotřel.

Jiný názor má třeba radnice Prahy 1 „Celou věc hodnotíme jako vandalismus,“ potvrdila Metru mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana by nicméně šlo maximálně o přestupek, a to buď proti občanskému soužití, nebo proti majetku. O trestný čin sprejerství se prý nejedná, zeď je k němu v podstatě určena. Zeď byla už v minulosti několikrát přemalována jak Maltézskými rytíři, tak například v roce 2000 uměleckou skupinou Rafani. Kresby a vzkazy se na zeď pokaždé brzy vrátily.

Lennonova zeď byla protikomunistickým symbolem

  • Lennonova zeď patří k Maltézské zahradě. První nápisy a básničky se tu začaly objevovat již v 70. letech minulého století a postupně se dostala až do turistických průvodců.
  • Kromě textů tu byl i portrét Johna Lennona, který jej většinou zobrazoval v dlouhých vlasech a brýlích z období Bílého dvojalba z roku 1968.
  • Zeď několikrát nechala přemalovat za minulého režimu komunistická moc, nápisy se zde ale vždy objevily znovu. U zdi se konaly pravidelné vzpomínkové akce na Lennona.
  • Po vraždě Johna Lennona vznikl na Kampě zpěvákův fiktivní hrob.
  • Lidé začali na přilehlou zeď malovat symboly, připomínající život a především tvorbu slavného umělce.
  • K uměle vytvořenému pietnímu místu začaly proudit davy lidí, kteří zde pokládali květiny či zapalovali svíčky.
  • Na zdi vznikala graffiti výzdoba a byly zde umisťovány také texty písní The Beatles.
  • Komunistický režim v tom ale viděl nežádoucí rebelii, a proto byly texty vyjadřující touhu po svobodě  mnohokrát zabíleny.
  • Lidé je ale obratem na zeď opět dopsaly.

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek