metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Sobota, 24. srpna 2019. Svátek má Bartoloměj.
Demonstrace na Ládví.
Dalších 22 fotografií v galerii
Demonstrace na Ládví. | foto: Karel KýrMetro.cz

Blokáda zastavila provoz na Ládví. Dav přecházel demonstrativně přes přechod

10. listopadu 2015  11:14 Marek Hýř Metro.cz
Padesátičlenný dav, transparenty, policie a křik. Tak vypadala dnešní demonstrace v Ládví. Části místním obyvatelům se nelíbí, že na zastávce u metra staví od dubna i příměstské autobusy a tak se rozhodli svou petici podpořit i činy. Demonstrace, která trvala necelou hodinu se vždy na pár desítek sekund měnila i v dopravní blokádu.

Poprvé dav zablokoval příměstský autobus z Mělníka zhruba v 7:40. Lidé z iniciativy Ládví není autobusák! přešli s transparenty přechod pro chodce, na ostrůvku pro tramvaj se otočili a přešli zpět. „Nechceme aby zkolabovala doprava, ale také už nás nebaví věřit slibům magistrátu,“ říká Adam Véle z iniciativy a s reflexní vestou a megafonem organizoval dav.

K přechodu se blížil další autobus. Pár lidí už nakročilo do přechodu ale Véle je megafonem upozornil, že to je městský autobus. „Ten sem patří. Proti těm nic nemáme,“ vysvětluje organizátor. Po pár minutách, ale dav v dáli spatřil autobusy z Mělnicka a své demonstrativní přecházení si zopakoval. Někteří se i trochu otrkali a začali pokřikovat: „Letňany, Letňany“. Dávali tak najevo, kde by podle nich měly příměstské linky stavět. „Nechápeme, že když je v Letňanech autobusové nádraží, proč musí autobusy zajíždět sem na sídliště,“ krčí rameny Lucie Vélová, další z organizátorek protestu.

Demonstrace na Ládví.

Demonstrace na Ládví.

Demonstrace na Ládví.

Demonstrace na Ládví.

Zhruba kolem osmé se v místě nahromadily čtyři autobusy, dva příměstské a dva městské a z okýnek cestující začali vykřikovali, ať dav táhne. To už demonstrativní přecházení korigovali dopravní policisté. Řidiči aut začali na demonstranty troubit a trpělivost došla i řidičům autobusů. Pár metrů před přechodem začali otevírat dveře a vypouštět cestující ven. „Přestupek, přestupek!“ začal pro změnu vykřikovat dav, aby upozornil muže zákona na vystupování lidí do silnice.

Na chodníku u přechodu se tak vystupující lidé začali mísit s demonstranty. Naštvaní cestující začali na dav vztekle pokřikovat. Pospíchali do práce nebo do školy. Demonstranti pro změnu cestujícím naznačovali, že tady bydlí oni.

Demonstrace na Ládví.

Demonstrace na Ládví.

Demonstrace na Ládví.

Demonstrace na Ládví.

Mezi davem se prodírali i lidé z Prahy. Jeli městskou dopravou, ale blokáda jim na chvíli přestřihla cestu na metro. „Taky jsem proti tomu, aby sem zajížděli příměstské autobusy, ale nepřijde mi jako dobrý nápad brát si lidi jako rukojmí,“ povzdechla si Milada z Prahy 8, která musela z autobusu vystoupit o několik metrů dřív než je zastávka a pár minut později než doufala.

Blížilo se půl deváté a hodinová demonstrace se chýlila ke konci. Zbývalo posledních pár blokád. Dav se sunul po přechodu a pokřikoval. Marie Šmídová, která bydlí přímo u zastávky, se ale rozhodla, že je to málo a vystoupila z davu směrem k autobusu. Demonstrativně si zacpala nos a pusu a vehementně začala ukazovat směrem, kde má autobus motor. „Praha je plná smogu a tyhle autobusy tomu ještě přidávají,“ naštvaně gestikulovala.

Protest skončil přesně v půl deváté. „Akci jsme zorganizovali, protože nás už nebaví čekat. Poslali jsme dopisy na magistrát i radnici. Sedm měsíců nám sem jezdí autobusy, které sem podle nás nepatří. Dopravní zátěž měla vyhodnotit studie ČVUT a ta už by měla být hotová. Blokáda měla připomenout, že Ládví není autobusák a že jsou tu lidé, kterým tento nesmysl vadí,“ uzavřela protest Vélová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Do Vršovic svižně za dva roky

Pod ochranný rám na Zahradním Městě se brzy vrátí doprava.
vydáno 23. srpna 2019  12:14

Šestikilometrový úsek moderní trati spěje ke třetině.  celý článek

Čápi se otrávili jedem na hraboše

Čáp nejspíš pozřel hraboše, který se otrávil nástrahou.
vydáno 23. srpna 2019  5:41

Nevhodně zvolený způsob likvidace hlodavců má na svědomí úhyn desítek jihomoravských zajíců i ptáků z Opavska.  celý článek

Značky na přání vydělaly miliony

Registrační značka na přání.
vydáno 22. srpna 2019  16:02

Význam čísel se u Asijců žijících v Česku přenáší také na jejich auta.  celý článek

Metropole bude mít více vlakových zastávek

Návrh nové podoby železničního mostu, kde bude i zastávka Výtoň .
vydáno 22. srpna 2019  11:35

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč nastínil, jaké nové železniční zastávky vznikají a co bude s tratí na letiště.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám