metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 18 °C

Úterý 24. května 2022. Svátek má Jana

Botanická panda neexistuje, říká ředitel pražské zahrady Vacek

  15:28
Nejen nové pandárium nebo gorilinec vyrostou v blízké budoucnosti v pražské Troji. Město kromě investic do zoo přislíbilo půlmiliardu také na rozvoj botanické zahrady. Co za ni vybuduje, popsal deníku Metro ředitel botanické zahrady Oldřich Vacek.

Ředitel pražské botanické zahrady Oldřich Vacek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Není botanická trochu nezaslouženě ve stínu zoo?
K chlupatým a přítulným věcem asi budeme mít vždycky lepší vztah než k rostlinám, nicméně došlo ke schválení koncepce obou zahrad na příští roky. Můžeme začít intenzivněji rozvíjet i botanickou zahradu, od postavení skleníku Fata Morgana v roce 2004 a vybudování první etapy areálu Západ v roce 2007 nebyla v zahradě realizována žádná významná investice. Už příští rok otevřeme pro návštěvníky altán v Ornamentální zahradě.

Na co se dál můžeme těšit?
Dostavíme západní část areálu, vylepšíme prostor pod Fatou Morganou, vybudujeme nový vstupní objekt s restaurací a pěstebním zázemím. To nám uvolní místo u severního vstupu od Bohnic, kde pak může vyrůst nový hlavní vstupní objekt do zahrady s restaurací, kavárnou, přednáškovým sálem, knihovnou, informačním centrem, skleníkem pro zimování mobilní zeleně a obchodem pro návštěvníky, kde si budou moci koupit suvenýry nebo rostliny. To už návštěvníkům zahrady dlouho chybí.

Nebude pak botanická plná restaurací?
Nebude. Ač má zahrada dvacet šest hektarů a ročně sem přijde tři sta tisíc návštěvníků, má pouze tři kiosky a není tu žádná restaurace, to chceme změnit. Botanická zahrada nabízí unikátní výhledy na Prahu, vylepšíme je posezeními, kde budete moci posedět s kávou nebo sklenkou našeho vína. Postavíme i nová sociální zařízení. Přiblížíme se tak standardu evropských botanických zahrad.

Překvapilo mě, že na vinici svaté Kláry jsou jen mobilní toalety...
To je ostuda, ale i to se změní. Ve svahu na vinici u viničního domku vyrostou nové toalety, již dlouho o nich jednáme s trojskou radnicí.

Jaké je víno z vaší vinice svaté Kláry?
Překvapivě velmi dobré. Naše červené víno, Rulandské modré z roku 2012, letos získalo v soutěži Král vín hlavní cenu Vítěz kategorie a zlatou medaili.

Nový hlavní vstup tedy bude ze severu, z Bohnic?
Ano, je tudy lepší přístup, čtyři zastávky autobusem z Kobylis. Návštěvník bude v nejvyšší části botanické zahrady a pomalu a pohodlně může sejít dolů do Troje na autobus. Vylepšíme i třetí vstup, z jihu z Troje, chceme, aby návštěvníci vstupovali přímo ze zastávky autobusu.

Chodí k vám hodně rodičů s kočárkem, vylepšíte bezbariérovost zahrady?
Chceme, aby se i handicapovaní lidé v zahradě dostali skoro všude, snad jen s výjimkou některých expozic, kde jsou úzké chodníčky nebo jen šlapáky.

Na vizualizacích představujete i vodní prvky a různá oživení zahrady.
Plánujeme vybudovat vodovod na užitkovou vodu přímo z Vltavy. Jednak ušetříme, dnes se v zahradě zalévá pitnou vodou, a dále nám to umožní vybudovat řadu vodních ploch. Zahrada bez vodních ploch by nebylo to pravé. Předpokládáme, že jako oživení zahrady vybudujeme stezku v korunách stromů. Chceme nabídnout lidem zážitek pohledu do korun stromů, aby se mohli podívat, jak stromy kvetou a plodí. Stezka bude umístěna tak, aby nerušila a přitom aby se do korun dostali i vozíčkáři a maminky s kočárky.

Zoo chce pandu, existuje něco takového ve světě botanických zahrad?Máme vzácné orchideje, ale získat strom je snazší než chráněné zvíře. Toužili jsme po slavném baobabu z Madagaskaru a ten už ve Fatě Morganě máme. Vyměnit semínka s jinou zahradou je určitě snazší než sehnat pandu.

Autor:

Hlavní zprávy

Klánovické školní ulice přinášejí také nemalé zmatky

vydáno 24. května 2022  5:27

Mamataxíky klánovických žáků to mají kvůli novému zákazu těžší. Problém s provozem se totiž přesunul do okolních uliček.  celý článek

Ve stínu oscarového dramatu. Elektrošoky nejsou za trest

vydáno 23. května 2022  18:13

Vzdorný pacient se upoutaný zmítá v těžkém třesu. Elektrody mu vpouštějí do těla silné výboje.  celý článek

Před sto lety získaly kaktusy množství příznivců, v minulosti byly doménou jen zámožnějších rodin

vydáno 23. května 2022  11:21

Málokterý spolek oslaví stoleté výročí. Spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů se to letos povedlo. Proč se sběratelé začali družit a jak se jubileum...  celý článek

Tip na prodloužený víkend do kraje aut a sýra

vydáno 23. května 2022  9:23

Francie je blíž, než by se zdálo. Jen něco přes pět hodin jízdy autem a objevíte nádherné místo, které se vám vryje do srdce – francouzský region...  celý článek