metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 12 °C

Pondělí, 25. října 2021. Svátek má Beáta.
Ředitel pražské botanické zahrady Oldřich Vacek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Botanická panda neexistuje, říká ředitel pražské zahrady Vacek

  15:28
Nejen nové pandárium nebo gorilinec vyrostou v blízké budoucnosti v pražské Troji. Město kromě investic do zoo přislíbilo půlmiliardu také na rozvoj botanické zahrady. Co za ni vybuduje, popsal deníku Metro ředitel botanické zahrady Oldřich Vacek.

Není botanická trochu nezaslouženě ve stínu zoo?
K chlupatým a přítulným věcem asi budeme mít vždycky lepší vztah než k rostlinám, nicméně došlo ke schválení koncepce obou zahrad na příští roky. Můžeme začít intenzivněji rozvíjet i botanickou zahradu, od postavení skleníku Fata Morgana v roce 2004 a vybudování první etapy areálu Západ v roce 2007 nebyla v zahradě realizována žádná významná investice. Už příští rok otevřeme pro návštěvníky altán v Ornamentální zahradě.

Na co se dál můžeme těšit?
Dostavíme západní část areálu, vylepšíme prostor pod Fatou Morganou, vybudujeme nový vstupní objekt s restaurací a pěstebním zázemím. To nám uvolní místo u severního vstupu od Bohnic, kde pak může vyrůst nový hlavní vstupní objekt do zahrady s restaurací, kavárnou, přednáškovým sálem, knihovnou, informačním centrem, skleníkem pro zimování mobilní zeleně a obchodem pro návštěvníky, kde si budou moci koupit suvenýry nebo rostliny. To už návštěvníkům zahrady dlouho chybí.

Nebude pak botanická plná restaurací?
Nebude. Ač má zahrada dvacet šest hektarů a ročně sem přijde tři sta tisíc návštěvníků, má pouze tři kiosky a není tu žádná restaurace, to chceme změnit. Botanická zahrada nabízí unikátní výhledy na Prahu, vylepšíme je posezeními, kde budete moci posedět s kávou nebo sklenkou našeho vína. Postavíme i nová sociální zařízení. Přiblížíme se tak standardu evropských botanických zahrad.

Překvapilo mě, že na vinici svaté Kláry jsou jen mobilní toalety...
To je ostuda, ale i to se změní. Ve svahu na vinici u viničního domku vyrostou nové toalety, již dlouho o nich jednáme s trojskou radnicí.

Jaké je víno z vaší vinice svaté Kláry?
Překvapivě velmi dobré. Naše červené víno, Rulandské modré z roku 2012, letos získalo v soutěži Král vín hlavní cenu Vítěz kategorie a zlatou medaili.

Nový hlavní vstup tedy bude ze severu, z Bohnic?
Ano, je tudy lepší přístup, čtyři zastávky autobusem z Kobylis. Návštěvník bude v nejvyšší části botanické zahrady a pomalu a pohodlně může sejít dolů do Troje na autobus. Vylepšíme i třetí vstup, z jihu z Troje, chceme, aby návštěvníci vstupovali přímo ze zastávky autobusu.

Chodí k vám hodně rodičů s kočárkem, vylepšíte bezbariérovost zahrady?
Chceme, aby se i handicapovaní lidé v zahradě dostali skoro všude, snad jen s výjimkou některých expozic, kde jsou úzké chodníčky nebo jen šlapáky.

Na vizualizacích představujete i vodní prvky a různá oživení zahrady.
Plánujeme vybudovat vodovod na užitkovou vodu přímo z Vltavy. Jednak ušetříme, dnes se v zahradě zalévá pitnou vodou, a dále nám to umožní vybudovat řadu vodních ploch. Zahrada bez vodních ploch by nebylo to pravé. Předpokládáme, že jako oživení zahrady vybudujeme stezku v korunách stromů. Chceme nabídnout lidem zážitek pohledu do korun stromů, aby se mohli podívat, jak stromy kvetou a plodí. Stezka bude umístěna tak, aby nerušila a přitom aby se do korun dostali i vozíčkáři a maminky s kočárky.

Zoo chce pandu, existuje něco takového ve světě botanických zahrad?Máme vzácné orchideje, ale získat strom je snazší než chráněné zvíře. Toužili jsme po slavném baobabu z Madagaskaru a ten už ve Fatě Morganě máme. Vyměnit semínka s jinou zahradou je určitě snazší než sehnat pandu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Po covidu se cestuje nekultivovaně, říká šéf pražských revizorů

vydáno 25. října 2021  5:05

Vedoucí revizorů v metropoli Pavel Kurka je v deníku Metro již stálicí. Každý rok za ním vyrážíme do jeho kanceláře v budově centrálního dispečinku...  celý článek

Střelci Alecu Baldwinovi se na place zhmotnila noční můra. Připomněla i filmovou Vránu

vydáno 24. října 2021  18:46

Do natáčení hollywoodského hitu se někdy vloudí tragédie. Které jsou nejznámější?  celý článek

Není to jen radost. O odvrácené straně mateřství si teď můžete přečíst také knížku

vydáno 24. října 2021  9:05

Upřímný mateřský blog si před třemi lety založila Tereza Maroušková. Působí na Instagramu jako Nas*aná máma a poodkrývá odvrácenou stranu mateřství...  celý článek

Pojeďte s námi na výlet. Nádraží Jedlová. Penzion (nejen) pro šotouše

vydáno 23. října 2021  11:43

Poznávat krajinu lze všelijak. Jsou výlety, ke kterým stačí jenom jízdenka na vlak, který vás bez složitého trmácení dopraví rovnou téměř do pokoje.  celý článek

Vaše fotky z Prahy