metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin

Větší foto
Prakticky veškerý čas tráví každý z nás v prostoru nějaké nemovitosti, ať už pozemku, či stavby, a bezprostředně to ovlivňuje kvalitu našeho života. | foto: Martin AdamecMAFRA

Bytová revoluce po viru? „Nemůžeme byty jen tak začít skupovat,“ říká pražský radní

  19:29
Trh s realitami prošel během koronavirové krize mnoha otřesy. Airbnb se má vrátit v plné síle do půl roku.

Pandemie koronaviru a následný nouzový stav obrátily pražský trh s realitami naruby. Zatímco z hlediska prodejů bytů se mnoho nezměnilo, v oblasti nájemního bydlení byly najednou karty rozdány úplně jinak. Na to, co to bude v budoucnu znamenat pro hlavní město, se deník Metro ptal radního pro správu majetku Jana Chabra.

„Trh s nemovitostmi v Praze ovlivnila hlavně dvě konkrétní vládní opatření – nařízená karanténa, a především uzavření hranic. To totiž srazilo příliv zahraničních turistů prakticky na nulu, což se významným způsobem podepsalo právě na trhu s realitami. Nutno dodat, že podobný trend se nedal během krize sledovat v žádném z regionů, dokonce ani v krajských městech, a tudíž zůstává specifikem pouze v případě metropole. Důvodem je především v posledních letech stoupající popularita ubytovacích platforem typu Airbnb,“ říká pro deník Metro Chabr.

Ztížené podmínky se naopak podle něj nijak závratně neprojevily na počtu prodejů bytů. Trh sice podle odborníků nevyhnutelně zpomalil a některé nákupy byly odloženy, zástupci z řad developerů však netratili. „Jedním z efektů, který si pochvalovali, bylo přenesení těchto transakcí do on-line prostředí. Odpadl značný počet potenciálních kupců bez konkrétního plánu, kteří de facto pouze loví a ve výsledku nejsou ani tak vedeni zájmem o pořízení nové nemovitosti,“ dodává Chabr.

Finanční záplata na pět měsíců
S nájemním bydlením je to komplikovanější. Jak se v současnosti ukazuje, zastavením proudu turistů do hlavního města se dostali do úzkých poskytovatelé krátkodobých forem ubytování typu Airbnb. Těm z turistiky plynou nemalé zisky. Vzniklou mezeru v rozpočtu tak logicky museli nějakým způsobem vyplnit.

„Nabídka nájemních bytů v Praze nevídaným způsobem narostla, během prvního měsíce zaznamenala zvýšení až o 25 procent, a to právě o byty těchto poskytovatelů hledajících finanční záplatu. Řada z těchto pronajímatelů se však po znovuotevření hranic chce do segmentu turistického ruchu opět vrátit. To znamená, že na trhu s realitami hledali a hledají pouze ty zájemce, jejichž bytová potřeba v dlouhodobém horizontu nepřesahuje pět měsíců,“ míní Chabr.

Vzpoura ve vlastních řadách
Pandemie koronaviru po celém světě upozornila na hlavní nedostatky modelů sdílené ekonomiky, mezi něž Airbnb řadíme. Především že je to svého druhu on-line komunita, v níž by bylo složité budování systémů garancí jednotlivým poskytovatelům. Když se turismus zastavil globálně, stanovilo vedení Airbnb 31. květen za datum, do kterého je možné bez penalizace zrušit zarezervovaný pobyt, a to navíc se zárukou plné kompenzace. Tím si Airbnb zadělalo na menší vzpouru ve vlastních řadách. Poskytovatelé vystavili management kritice, že by v tom případě mělo zajistit příslušnou kompenzaci i účastníkům jejich modelu. Něco takového ale ve sdílené ekonomice stojí na dobrém slově a neexistuje žádná legální cesta, jak se něčeho takového domoci.

Nad tímto trendem si však mnuli ruce představitelé magistrátu i městské části Praha 1. Ti sice proti Airbnb vytrvale brojí, zároveň však dosud nevymysleli funkční způsob, jak je alespoň v centru města regulovat. „Usilujeme o to, aby Prahu navštěvovali cizinci nejen proto, že se tu prodává levný alkohol a noční život tak není ve srovnání s jinými metropolemi tolik nákladný. Ti typicky využívají právě ubytovacích kapacit Airbnb. Problémů tak vzniká hned několik – zaprvé, městu z takových forem turistiky neplynou žádné příjmy do městské kasy. A za druhé, už mnoho let na Praze 1 řešíme problémy s rušením nočního klidu. To, že v centru nebydlí stabilní obyvatelstvo tento problém ještě umocňuje,“ upozorňuje starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Magistrát by měl začít nakupovat
Analytici se shodují, že by měl magistrát využít současné situace a přistoupit k hromadnému skupování nemovitostí. Využil by tak chytře momentu, kdy se ceny drží při zemi. Radní však mají podle Chabra svázané ruce. Než se totiž podaří konkrétní kroky schválit, budou ceny opět tam kde předtím. „Při takové činnosti je magistrát poměrně intenzivně svazován legislativou o hospodaření územně samosprávných celků, každý jeho krok tak je poměrně těžkopádný a postrádá určitý prvek pohotovosti. Nemůžeme jen tak začít skupovat byty. K tomu bychom potřebovali více času, abychom našli shodu v rámci koalice i celého zastupitelstva. Bohužel tak pravděpodobně ten příznivý moment, který právě realitnímu trhu vládne, prošvihneme,“ kroutí hlavou Chabr.

S postupným uvolňováním opatření se počítá, že se realitní trh poměrně rychle oklepe a vrátí se do starých kolejí. Otázkou však zůstává, s jakou razancí jej pak zasáhne blížící se ekonomická krize.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek