metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Neděle, 12. července 2020. Svátek má Bořek.
ilustrační snímek
Větší foto
ilustrační snímek | foto: Martin AdamecMAFRA

Bytová revoluce po viru? „Nemůžeme byty jen tak začít skupovat,“ říká pražský radní

31. května 2020  19:29 Filip Jaroševský Metro.cz
Trh s realitami prošel během koronavirové krize mnoha otřesy. Airbnb se má vrátit v plné síle do půl roku.

Pandemie koronaviru a následný nouzový stav obrátily pražský trh s realitami naruby. Zatímco z hlediska prodejů bytů se mnoho nezměnilo, v oblasti nájemního bydlení byly najednou karty rozdány úplně jinak. Na to, co to bude v budoucnu znamenat pro hlavní město, se deník Metro ptal radního pro správu majetku Jana Chabra.

„Trh s nemovitostmi v Praze ovlivnila hlavně dvě konkrétní vládní opatření – nařízená karanténa, a především uzavření hranic. To totiž srazilo příliv zahraničních turistů prakticky na nulu, což se významným způsobem podepsalo právě na trhu s realitami. Nutno dodat, že podobný trend se nedal během krize sledovat v žádném z regionů, dokonce ani v krajských městech, a tudíž zůstává specifikem pouze v případě metropole. Důvodem je především v posledních letech stoupající popularita ubytovacích platforem typu Airbnb,“ říká pro deník Metro Chabr.

Ztížené podmínky se naopak podle něj nijak závratně neprojevily na počtu prodejů bytů. Trh sice podle odborníků nevyhnutelně zpomalil a některé nákupy byly odloženy, zástupci z řad developerů však netratili. „Jedním z efektů, který si pochvalovali, bylo přenesení těchto transakcí do on-line prostředí. Odpadl značný počet potenciálních kupců bez konkrétního plánu, kteří de facto pouze loví a ve výsledku nejsou ani tak vedeni zájmem o pořízení nové nemovitosti,“ dodává Chabr.

Finanční záplata na pět měsíců
S nájemním bydlením je to komplikovanější. Jak se v současnosti ukazuje, zastavením proudu turistů do hlavního města se dostali do úzkých poskytovatelé krátkodobých forem ubytování typu Airbnb. Těm z turistiky plynou nemalé zisky. Vzniklou mezeru v rozpočtu tak logicky museli nějakým způsobem vyplnit.

„Nabídka nájemních bytů v Praze nevídaným způsobem narostla, během prvního měsíce zaznamenala zvýšení až o 25 procent, a to právě o byty těchto poskytovatelů hledajících finanční záplatu. Řada z těchto pronajímatelů se však po znovuotevření hranic chce do segmentu turistického ruchu opět vrátit. To znamená, že na trhu s realitami hledali a hledají pouze ty zájemce, jejichž bytová potřeba v dlouhodobém horizontu nepřesahuje pět měsíců,“ míní Chabr.

Vzpoura ve vlastních řadách
Pandemie koronaviru po celém světě upozornila na hlavní nedostatky modelů sdílené ekonomiky, mezi něž Airbnb řadíme. Především že je to svého druhu on-line komunita, v níž by bylo složité budování systémů garancí jednotlivým poskytovatelům. Když se turismus zastavil globálně, stanovilo vedení Airbnb 31. květen za datum, do kterého je možné bez penalizace zrušit zarezervovaný pobyt, a to navíc se zárukou plné kompenzace. Tím si Airbnb zadělalo na menší vzpouru ve vlastních řadách. Poskytovatelé vystavili management kritice, že by v tom případě mělo zajistit příslušnou kompenzaci i účastníkům jejich modelu. Něco takového ale ve sdílené ekonomice stojí na dobrém slově a neexistuje žádná legální cesta, jak se něčeho takového domoci.

Nad tímto trendem si však mnuli ruce představitelé magistrátu i městské části Praha 1. Ti sice proti Airbnb vytrvale brojí, zároveň však dosud nevymysleli funkční způsob, jak je alespoň v centru města regulovat. „Usilujeme o to, aby Prahu navštěvovali cizinci nejen proto, že se tu prodává levný alkohol a noční život tak není ve srovnání s jinými metropolemi tolik nákladný. Ti typicky využívají právě ubytovacích kapacit Airbnb. Problémů tak vzniká hned několik – zaprvé, městu z takových forem turistiky neplynou žádné příjmy do městské kasy. A za druhé, už mnoho let na Praze 1 řešíme problémy s rušením nočního klidu. To, že v centru nebydlí stabilní obyvatelstvo tento problém ještě umocňuje,“ upozorňuje starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Magistrát by měl začít nakupovat
Analytici se shodují, že by měl magistrát využít současné situace a přistoupit k hromadnému skupování nemovitostí. Využil by tak chytře momentu, kdy se ceny drží při zemi. Radní však mají podle Chabra svázané ruce. Než se totiž podaří konkrétní kroky schválit, budou ceny opět tam kde předtím. „Při takové činnosti je magistrát poměrně intenzivně svazován legislativou o hospodaření územně samosprávných celků, každý jeho krok tak je poměrně těžkopádný a postrádá určitý prvek pohotovosti. Nemůžeme jen tak začít skupovat byty. K tomu bychom potřebovali více času, abychom našli shodu v rámci koalice i celého zastupitelstva. Bohužel tak pravděpodobně ten příznivý moment, který právě realitnímu trhu vládne, prošvihneme,“ kroutí hlavou Chabr.

S postupným uvolňováním opatření se počítá, že se realitní trh poměrně rychle oklepe a vrátí se do starých kolejí. Otázkou však zůstává, s jakou razancí jej pak zasáhne blížící se ekonomická krize.

Komentáře

Hlavní zprávy

"Žádná pohádka. Hrad nebyl součástí věna," směje se pokračovatel kastelánské dynastie

Trosky Magazín
vydáno 12. července 2020  5:37

Západočeské Velhartice mají od letošního roku nového kastelána. Petr Mejstřík po dlouhých 36 letech předal klíče od hradu svému nejstaršímu synovi...  celý článek

Jsou plné příběhů, legend i zármutku. Reportér Metra zkoumá hřbitovy v celém Česku

Ilustrační foto Magazín
vydáno 11. července 2020  9:51

Prošel jsem jich po Čechách a části Moravy už stovky, nafotil desetitisíce obrázků. Jsou to dějiny na dlani, vryté do hřbitovní architektury, náhrobků,...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Chybí vám MasterChef? Zkraťte si čekání vařením, na něž koukal i Forejt

Tým kuchařů soupeří v rychlé soutěži o to, kdo lépe zvládne ikonická jídla... Strážce streamu
vydáno 10. července 2020  16:38

Televize Nova se k vysílání druhé části aktuální řady kuchařské show MasterChef Česko vrátí po „nucené“ pauze až na konci léta. Někteří fandové proto...  celý článek

Součástí Prahy bude i Amerika

ilustrační snímek
vydáno 10. července 2020  12:26

V srpnu bude spuštěna integrace veřejné dopravy v oblasti Voticka. Zásmucko se naopak opozdí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám