metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Neděle 25. září 2022. Svátek má Zlata

Větší foto
Hradčanské náměstí 9. dubna 1987 | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Čekání na spasitele Michaela Sergejeviče Gorbačova se v roce 1987 nenaplnilo

  8:00
Červenec 2002. V karlovarském Grandhotelu Pupp se schází u stolu uzavřená společnost. První a poslední prezident Sovětského svazu a několik Čechů.

Když v dubnu 1987 přiletěl do Československa na tehdejší poměry mladý státník, generální tajemník ÚV KSSS Michail Gorbačov, takové vítání moskevského vládce nezažila Praha ani za Nikity Chruščova. Vyrovnala se tomu snad jen triumfální jízda prvního kosmonauta Jurije Gagarina a našich fotbalových mistrů Evropy z Bělehradu 1976.

Lidé Husáka ignorovali. Skandovali „Gorbačov“
U naprosté většiny hlav států platilo, že je davy Pražanů vítaly s vlaječkami podél cest z letiště z povinnosti, byla to hlavně možnost ulít se z práce. Gorbačov byl jiná káva. Tentokrát se desetitisíce lidí nahrnuly podél vozovky a kolem Pražského hradu z touhy spatřit spasitele. Zněly zaručené zvěsti, že pošle československé starce a stalinisty do penze a dosadí „mladé a progresivní“ zastánce přestavby. Šéf československých bolševiků Gustáv Husák, tehdy ještě i prezident, kráčel uprostřed nadšených davů s Gorbačovem a jeho manželkou Raisou se zmateným úsměvem. Až příliš jasně viděl, že leckdy frenetické mávání, pokřikování a potlesk nepatří jemu. Lidé zdravili kremelského vůdce. Ten ale v dubnu 1987 nechal řešení problémů na domácích pánech. U nás, v Polsku, Maďarsku i v dalších východních satelitech.

Největší zásluha Michaila Sergejeviče? Nic neudělal
Po státníkově odletu zavládlo zklamání. Gorbačov nikoho nesesadil, nikoho na trůn neposadil. S odstupem času se ukázalo, že bylo lepší si pád komunismu vybojovat než ho milostivě přijmout od ruského cara. Gorbačov každopádně svými leckdy naivními reformami jednak úspěšně potopil komunismus ve východní Evropě, jednak přispěl k rozpadu Sovětského svazu. Neposlal tanky ani na Národní třídu, ani k Braniborské bráně v Berlíně.

Ačkoli stín mrtvých a pásy tanků na svých bedrech Michail Gorbačov nesl. Poté, co v lednu 1991 potlačili sovětské pancéře a ozbrojenci litevskou snahu o svobodu a obnovu dávné státní samostatnosti.

Generálka na puč?
Sovětské jednotky za sebou zanechaly v Litvě třináct mrtvých. Byl to jeden z hřebíčků do rakve rudého impéria. Ale i skvrna na pověsti reformátora Gorbačova, větší než ta na jeho čele.

Gorbačov se k pobaltskému masakru vrátil při již zmiňovaném pobytu v našich lázních. Na onom uzavřeném setkání tahle otázka padla. Michail Sergejevič tehdy argumentoval tím, že on rozkaz k násilnému řešení nedal. Převálcovali ho však generálové a maršálové, dnes bychom řekli „jestřábové“. Ve skomírajícím SSSR neměl údajně jako „civilista“ už dost sil. Ostatně, armádní špičky stály i za pučem v srpnu téhož roku, kdy byl internován na dovolené na Krymu. Jak se ale říká o hlášeních ze současného ukrajinského válčiště, informace nelze ověřit z nezávislých zdrojů. Jestli to byla jen Gorbačovova výmluva, to už se, alespoň ne od něho, nikdy nedozvíme.

Obdiv i nenávist

  • Usmažíš se v pekle, vzkazují mrtvému komentátoři některých ruských agentur.
  • „Rozpad SSSR se stal národní katastrofou, z níž se hrabeme už čtvrtou dekádu. V určité chvíli se zdálo, že nejhorší máme za sebou. Proměna Ukrajiny v nacistický brloh ukazuje, že pekelný setrvačník, spuštěný před více než třiceti lety, se točí dál. Rusko je povinno ho zastavit.“ Vzkázala zesnulému Irina Alksisnis redaktorka Kremlem kontrolované agentury RIA Novosti.
  • „Dal armádě příkaz nevměšovat se do našich záležitostí. To byla jeho obrovská pozitivní role. Dle mého názoru to byl největší světový žijící vůdce. Doslova a do písmene pohnul pozitivně dějinami,“ uvedl hudebník a expolitik Michael Kocáb.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek