metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Čtvrtek 1. prosince 2022. Svátek má Iva

Větší foto
Soupravy řady 81-71, přezdívané díky charakteristickému designu čela pracovníky metra i Pražany „briketa“ nebo „černá huba“, byly uzpůsobené speciálně pro sklonově náročnou trať A. | foto: DPP

Černá huba se v neděli poprvé s cestujícími podívá do nových stanic metra A. Buďte u toho

  15:23
Metro A slaví narozeniny. Ve středu 12. srpna to bude přesně 37 let, kdy byl na této lince na prvním provozním úseku zahájen provoz. U příležitosti výročí vypraví dopravní podnik v neděli 9. srpna do provozu historickou sovětskou soupravu 81-71. Tak zvaná „černá huba“ se projede s cestujícími v místech, kde ještě nikdy nebyla.

Jak to pojede:

  • První jízda soupravy proběhne v 11.45 hodin ze stanice Dejvická do stanice Náměstí Míru.Tato trasa přesně kopíruje čas i termín historického zahájení provozu linky A v roce 1978.
  • Druhá jízda povede po trase Dejvická – Želivského – Dejvická, zprovozněné roku 1980.
  • Třetí jízda vede trasou Dejvická  – Strašnická – Dejvická.
  • Čtvrtá jízda projede trasu Dejvická – Skalka – Dejvická, zprovozněnou v červenci 1990 
  • Pátá jízda projede trasu Dejvická – Depo Hostivař – Dejvická, k jejímuž rozšíření došlo v květnu 2006. Navíc budou mít cestující možnost využít jízdy historickou soupravou do nově otevřených stanic úseku A. Tato souprava se na této trase s cestujícími vyskytne poprvé. 
  • Šestá jízda projede celou linku tj. v úseku nemocnice Motol – Depo Hostivař.

Během neděle v metru potkáte historickou soupravu hned několikrát (viz. box). Nadšené fanoušky dopravy i běžné cestující povozí souprava řady 81-71, která si díky charakteristickému designu čela vysloužila přezdívku „briketa“ nebo „černá huba“. 

Tyto vlaky se od roku 2009 již v pravidelném provozu nevyskytují, Pražané je mohou vidět jen při zvláštních příležitostech. „Jízda historickou soupravou 81-71, která byla před třemi lety kompletně zrekonstruována, je vhodnou příležitostí pro zpestření prázdninové neděle a zavzpomínání na historii. Zveme všechny fanoušky MHD i širokou veřejnost, aby si jízdu těmito vozy metra opět vyzkoušeli,“ uvedl Jaroslav Ďuriš, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

Všechny jízdy budou doprovázeny hlášením staničního rozhlasu s uvedením aktuální cílové stanice a informací o datu zahájení na tomto úseku. Vozy metra budou řízeny strojvedoucími v dobových uniformách a souprava bude vybavena na čelech vlaku autentickými tabulemi s konečnou stanicí. Všem zájemcům pro cestu tímto zvláštním spojem postačí klasické jízdenky nebo časové kupony.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Robot z magistrátu radí také dlužníkům

vydáno 30. listopadu 2022  5:54

Portál, který má pomáhat Pražanům, funguje přes rok. Rostoucí ceny za elektřinu tu chtějí krotit i mimopražští obyvatelé.  celý článek

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek