metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 15 °C

Neděle, 19. září 2021. Svátek má Zita.

Větší foto
Revize jízdenek! | foto: MAFRA

Černou jízdu v MHD jde cvaknout on-line. Doplatkové pokladně zvoní umíráček

  17:51
Setkání s revizorem už nemusí být trapné ani drahé. To druhé platí pro poctivé cestující.

„Dobrý den. Poprosím vás o předložení vašich jízdních dokladů.“ Tahle věta znějící v MHD nejednou vyděsila i Pražana, který za „svezení“ řádně zaplatil. Pokud ale revizor chytí v těchto dnech nepoctivce bez lístku či jiného dokladu, má to dotyčný uličník jednodušší. Může platit pokutu on-line.

O tom, že nemusí být setkání s revizorem trapné, se nedávno přesvědčil i deník Metro. „Takže vy říkáte, že se vám vybil telefon, ve kterém jste měl jízdenku? Nevadí. Stačí, když to doma prokážete na e-shopu dopravního podniku a budete platit jen padesát korun. Takže to pro vás nebude drahé,“ odposlechli jsme před pár dny v tramvaji kousek od zastávky Malostranské náměstí.

Pokud vás revizor přistihl bez jízdního dokladu nebo jste si jen zapomněli lítačku doma, stačí navštívit web eshop.dpp.cz. Zde je poté nejpraktičtější zvolit možnost Pokuty, zadat číslo ze zápisu o provedené přepravní kontrole a následně pokutu uhradit on-line platební kartou. „Pokud jste měli kupon zakoupený a jen jste ho zapomněli nebo jste využili akci Pokuta za půlku, systém po kliknutí na volbu Ověřit kupon vlastnictví kuponu automaticky vyhodnotí a sníží výši přirážky k jízdnému,“ popisuje mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Přirážku k jízdnému, jak se pokutě mezi revizory říká, je možné i nadále uhradit na místě kontroly nebo bankovním převodem. Takzvané doplatkové pokladně, kde je možné rovněž dluhy s dopravcem srovnat, nicméně podle reakcí cestujících na facebookovém profilu pražského dopravního podniku zvoní umíráček. „Doplatková pokladna je otevřena každý pracovní den, v pondělí a úterý do 17.30, ve středu a ve čtvrtek až do 18.00 hodin. Vzhledem k tomu, že existuje možnost uhradit pokutu bankovním převodem a nyní i on-line platební kartou, a to včetně padesáti korun za zapomenutý kupon, nemusíte nyní osobně v doplatkové pokladně řešit prakticky už nic,“ vysvětlují zástupci dopravního podniku na Facebooku.

Klasická pokuta za jízdu načerno je v Praze stanovena na 1500 korun. Pokud ji dotyčný zaplatí na místě či do patnácti dnů, snižuje se na 800 korun. V případě, že se po „chycení“ rozhodne pro nákup ročního kuponu za 3650 korun, zaplatí 400 korun navíc. Možnost uhradit uloženou pokutu on-line mají cestující od minulého týdne. „První krůčky do 21. století. Škoda že jsme už za pětinou,“ komentuje novinku na Facebooku dopravce uživatel Jan Kos.

Komentáře

Hlavní zprávy

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Sto kroků do nebe. Tip na rychlý výlet

vydáno 17. září 2021  5:24

Z rozhledny Máminka uvidíte klidně i Krkonoše nebo Šumavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy