metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 0 °C

Neděle 5. února 2023. Svátek má Dobromila

Větší foto
Revize jízdenek! | foto: MAFRA

Černou jízdu v MHD jde cvaknout on-line. Doplatkové pokladně zvoní umíráček

  17:51
Setkání s revizorem už nemusí být trapné ani drahé. To druhé platí pro poctivé cestující.

„Dobrý den. Poprosím vás o předložení vašich jízdních dokladů.“ Tahle věta znějící v MHD nejednou vyděsila i Pražana, který za „svezení“ řádně zaplatil. Pokud ale revizor chytí v těchto dnech nepoctivce bez lístku či jiného dokladu, má to dotyčný uličník jednodušší. Může platit pokutu on-line.

O tom, že nemusí být setkání s revizorem trapné, se nedávno přesvědčil i deník Metro. „Takže vy říkáte, že se vám vybil telefon, ve kterém jste měl jízdenku? Nevadí. Stačí, když to doma prokážete na e-shopu dopravního podniku a budete platit jen padesát korun. Takže to pro vás nebude drahé,“ odposlechli jsme před pár dny v tramvaji kousek od zastávky Malostranské náměstí.

Pokud vás revizor přistihl bez jízdního dokladu nebo jste si jen zapomněli lítačku doma, stačí navštívit web eshop.dpp.cz. Zde je poté nejpraktičtější zvolit možnost Pokuty, zadat číslo ze zápisu o provedené přepravní kontrole a následně pokutu uhradit on-line platební kartou. „Pokud jste měli kupon zakoupený a jen jste ho zapomněli nebo jste využili akci Pokuta za půlku, systém po kliknutí na volbu Ověřit kupon vlastnictví kuponu automaticky vyhodnotí a sníží výši přirážky k jízdnému,“ popisuje mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Přirážku k jízdnému, jak se pokutě mezi revizory říká, je možné i nadále uhradit na místě kontroly nebo bankovním převodem. Takzvané doplatkové pokladně, kde je možné rovněž dluhy s dopravcem srovnat, nicméně podle reakcí cestujících na facebookovém profilu pražského dopravního podniku zvoní umíráček. „Doplatková pokladna je otevřena každý pracovní den, v pondělí a úterý do 17.30, ve středu a ve čtvrtek až do 18.00 hodin. Vzhledem k tomu, že existuje možnost uhradit pokutu bankovním převodem a nyní i on-line platební kartou, a to včetně padesáti korun za zapomenutý kupon, nemusíte nyní osobně v doplatkové pokladně řešit prakticky už nic,“ vysvětlují zástupci dopravního podniku na Facebooku.

Klasická pokuta za jízdu načerno je v Praze stanovena na 1500 korun. Pokud ji dotyčný zaplatí na místě či do patnácti dnů, snižuje se na 800 korun. V případě, že se po „chycení“ rozhodne pro nákup ročního kuponu za 3650 korun, zaplatí 400 korun navíc. Možnost uhradit uloženou pokutu on-line mají cestující od minulého týdne. „První krůčky do 21. století. Škoda že jsme už za pětinou,“ komentuje novinku na Facebooku dopravce uživatel Jan Kos.

Komentáře

Hlavní zprávy

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek

České hory a nížiny obývají duchové, skřítci i princezna. Zveme vás na návštěvu

vydáno 3. února 2023  7:30

Máte-li dobré úmysly, pak jste mezi pohádkovými bytostmi vítáni. Pozor by si však měli dát zloduši.  celý článek

Státní podpora úsporného bydlení se v Česku stává rychlejší a snadnější

vydáno 2. února 2023  18:56

Vyznat se v dotacích na energetické vylepšení bydlení není snadné. Zájem o státní peníze na „zelené stavby“ je však obrovský. Lidé chtějí spořit na...  celý článek