metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Revize jízdenek! | foto: MAFRA

Černou jízdu v MHD jde cvaknout on-line. Doplatkové pokladně zvoní umíráček

  17:51
Setkání s revizorem už nemusí být trapné ani drahé. To druhé platí pro poctivé cestující.

„Dobrý den. Poprosím vás o předložení vašich jízdních dokladů.“ Tahle věta znějící v MHD nejednou vyděsila i Pražana, který za „svezení“ řádně zaplatil. Pokud ale revizor chytí v těchto dnech nepoctivce bez lístku či jiného dokladu, má to dotyčný uličník jednodušší. Může platit pokutu on-line.

O tom, že nemusí být setkání s revizorem trapné, se nedávno přesvědčil i deník Metro. „Takže vy říkáte, že se vám vybil telefon, ve kterém jste měl jízdenku? Nevadí. Stačí, když to doma prokážete na e-shopu dopravního podniku a budete platit jen padesát korun. Takže to pro vás nebude drahé,“ odposlechli jsme před pár dny v tramvaji kousek od zastávky Malostranské náměstí.

Pokud vás revizor přistihl bez jízdního dokladu nebo jste si jen zapomněli lítačku doma, stačí navštívit web eshop.dpp.cz. Zde je poté nejpraktičtější zvolit možnost Pokuty, zadat číslo ze zápisu o provedené přepravní kontrole a následně pokutu uhradit on-line platební kartou. „Pokud jste měli kupon zakoupený a jen jste ho zapomněli nebo jste využili akci Pokuta za půlku, systém po kliknutí na volbu Ověřit kupon vlastnictví kuponu automaticky vyhodnotí a sníží výši přirážky k jízdnému,“ popisuje mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Přirážku k jízdnému, jak se pokutě mezi revizory říká, je možné i nadále uhradit na místě kontroly nebo bankovním převodem. Takzvané doplatkové pokladně, kde je možné rovněž dluhy s dopravcem srovnat, nicméně podle reakcí cestujících na facebookovém profilu pražského dopravního podniku zvoní umíráček. „Doplatková pokladna je otevřena každý pracovní den, v pondělí a úterý do 17.30, ve středu a ve čtvrtek až do 18.00 hodin. Vzhledem k tomu, že existuje možnost uhradit pokutu bankovním převodem a nyní i on-line platební kartou, a to včetně padesáti korun za zapomenutý kupon, nemusíte nyní osobně v doplatkové pokladně řešit prakticky už nic,“ vysvětlují zástupci dopravního podniku na Facebooku.

Klasická pokuta za jízdu načerno je v Praze stanovena na 1500 korun. Pokud ji dotyčný zaplatí na místě či do patnácti dnů, snižuje se na 800 korun. V případě, že se po „chycení“ rozhodne pro nákup ročního kuponu za 3650 korun, zaplatí 400 korun navíc. Možnost uhradit uloženou pokutu on-line mají cestující od minulého týdne. „První krůčky do 21. století. Škoda že jsme už za pětinou,“ komentuje novinku na Facebooku dopravce uživatel Jan Kos.

Komentáře

Hlavní zprávy

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek