metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 16 °C

Úterý, 21. září 2021. Svátek má Matouš.

Větší foto
Švejk | foto: repro, Josef LadaMAFRA

Češi státu nevěří, jsou švejci

  5:45
Odkazem na „neposlušné“ odborníky si zdůvodňujeme i vlastní neochotu dodržovat pravidla.

Projekt, který zachycuje měnící se vývoj společenských postojů a nálad, to je National Pandemic Alarm. Funguje už rok a mapuje především postoje lidí v Evropě během koronavirové pandemie.

Podle posledních výsledků z druhé poloviny letošního února se zjištěný index důvěry ve státní aparát v celé Evropě snížil od začátku roku o sedm bodů. Momentálně úředníkům i vládám důvěřují nejméně lidé ve věku 24 až 35 let i lidé kolem 54 let a obyvatelé velkých měst. Náš index má hodnotu 35. „Krize politiky a řízení státu, o které se v souvislosti s pandemií stále častěji hovoří, se ve výzkumu odráží,“ říká Ondřej Veis z agentury NMS Market Research, která zajišťuje průzkum v České republice. Jednoznačným výsledkem zkoumání je naprostá nerozhodnost dotazovaných, co se důvěry v nějakou osobnost nebo instituci odpovědnou za řešení epidemické situace týká. „Vidíme, že nemáme žádného potenciálně důvěryhodného lídra v boji proti pandemii, obecně trvale klesá i důvěra ve státní aparát,“ komentuje výsledky Veis.

Jistou důvěru by lidé vložili na bedra hejtmanek a hejtmanů, částečně by důvěřovali i hlavní hygieničce Jarmile Rážové. Zcela ale propadají politici. Premiér Andrej Babiš získal pouze sedm procent důvěry, Jan Hamáček má tři procenta. Ale ani opoziční Ivan Bartoš s pěti procenty si nemůže výskat. I to je podle Čechů důvodem, proč se u nás nedaří krotit nákazu a z „covid jedničky“ je Česko „covid propadákem“.

V celoevropských výsledcích zaznamenali snížení důvěry i na Slovensku (33 bodů) a v Bulharsku, naopak si v očích obyvatel polepšil státní aparát v Polsku a Maďarsku. Nejasnosti máme v Česku také ohledně nouzového stavu. Přibližně 44 procent lidí si myslí, že jeho prodloužení do 28. února v uplynulých dnech bylo nesprávné. Naopak s velkým pochopením se setkalo uzavření některých okresů.

Ne všichni vidí za neschopností řídit se pravidly a za nezodpovědným chováním propad nedůvěry ve státní instituce a politiky. „Němci mají radost z povinnosti, Češi zase radost z obcházení povinnosti. Filozofu Spinozovi se přisuzuje výrok, že svoboda je poznaná nutnost. Jenže v Česku je svoboda chápána jako prosazování individuálního zájmu bez ohledu na okolí. Švejk či hloupý Honza se chovali jako blbci, ale vesměs je považujeme za chytráky a vzory hodné napodobování Přitom šlo opravdu o blbce,“ myslí si Vilém Barák, publicista a konzultant pro oblast právních služeb.

Průzkum se zabýval i panikou. Její index se nyní oproti poslednímu měření na začátku roku zvýšil. Mezi těmi, kteří panikaří více, jsou lidé ve věku nad 55 let. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Vaše fotky z Prahy