metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Úterý, 3. srpna 2021. Svátek má Miluše.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Jakub StadlerMAFRA

České hospody trpí nedostatkem. Chybějí jim hosté i zkušený personál

  16:48
Účast české fotbalové reprezentace se promítla i do počínající letní restaurační sezony. Jak tým postupoval pavoukem šampionátu, měly plno především podniky, které mohly hosty přivítat pod otevřeným nebem a v nabídce měly pivo a k němu vhodná jídla. Přesto je jejich podnikání jako na houpačce.

Tam, kde se provoz opíral o davy zahraničních turistů, si stále lížou rány. Pokud vůbec mají otevřeno. I když výjimky se najdou. „Asi se stal zázrak, ale pátky a soboty už zase bývají hodně dobré,“ konstatuje číšník za pípou vyhlášené turistické restaurace na dohled od Pražského hradu. Co znamená z jeho pohledu „hodně dobré“? Před covidem by tu člověk Čecha hledal lucernou za bílého dne. Číňané, Rusové, Němci, Skandinávci, Jihokorejci, to byla nejčastější klientela. Denní tržby se v letní sezoně o víkendu pohybovaly kolem dvou set tisíc. Teď se blíží zhruba k sedmdesáti procentům. „Už se tu objevují Poláci, Švédové i Němci, ale tržby dělají hlavně Češi,“ připomíná číšník. Relativní úspěch v této době restauraci zajistila i skutečnost, že nemuseli ani během všech lockdownů nikoho propustit a nikdo z personálu ani „neemigroval“ do pracovně jistějších oborů.

Měnit? Neměnit?

  • Pětina Čechů uvažuje o změně zaměstnavatele. Největší strach ze ztráty zaměstnání mají nyní lidé ve věku 18 až 24 let. 
  • Celkově se však 54 procent českých zaměstnanců ztráty zaměstnání nebojí.
  • Nové místo lidé nejčastěji nalézají na pracovních portálech (43 procent).

„Gastronomie je v nešťastném postavení,“ konstatuje Jaroslava Rezlerová, ředitelka české pobočky personální a poradenské společnosti ManpowerGroup. Podle toho, jak mapují pohyb na českém pracovním trhu, hotelnictví a restaurace teď trpí nejen absolutním nedostatkem personálu, ale i lidí, kteří už v branži pracovali a mají potřebné zkušenosti.

„Trh práce, alespoň v tomto oboru, je zamrzlý. Profesionály z této profese pohltily rostoucí e-shopy a logistika, jestli si teď něčeho cení, to je jistota zaměstnání,“ připomíná Rezlerová. Což může v blízké budoucnosti vést i k tomu, že do restaurací s nedostatkem personálu nebo unavenou obsluhou přestanou lidé chodit. Pokud si už hosté do hospod cestu najdou, musí se v některých podnicích obrnit trpělivostí. Personál leckde tvoří lidé bez odborného vzdělání.

„Po covidu opět otevřeli, ale zatím to tady neodsejpá jako v minulosti,“ říká známý český developer na adresu své oblíbené luxusní restaurace. Až na dva tři lidi tu nyní potkává samé nové tváře. „Dřív se tu dal pracovní oběd zvládnout se vším všudy za hodinu, teď je to o něco delší, je vidět, že obsluha je v záběhu a talíř s jídlem držela poprvé teprve přednedávnem,“ podotýká podnikatel a dodává, že málo zkušeností dohánějí servírky vlídností a úsměvem. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Průzkum deníku Metro. Zeptali jsme se vás, co říkáte na zdražení lístků na MHD

vydáno 3. srpna 2021  5:00

Od 1. srpna zdražily některé jízdenky. Zeptali jsme se vás, co si o tom myslíte. Šest nebo osm korun si nově připlácejí ti cestující, kteří byli zvyklí v...  celý článek

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám