metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 20 °C

Úterý, 22. června 2021. Svátek má Pavla.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MAFRA

Cestující mohou nastupovat už i předními dveřmi. Rozvolňování opatření se nelíbí některým řidičům

  5:15
Pražská MHD se postupně vrací do normálu. Cestující již mohou od pondělka do všech vozidel opět nastupovat také předními dveřmi a uvolnily se pro ně doposud zablokované přední řady sedadel na městských i příměstských linkách. Dopravní podnik (DPP) na tramvajových linkách také obnovuje zastávky na znamení.

 „Některá omezení DPP ruší v návaznosti na uvolňování protiepidemických opatření organizátorem dopravy Ropid, podobně jako ostatní dopravci Pražské integrované dopravy,“ říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Z původních mimořádných opatření souvisejících s pandemií tak zůstává v platnosti zrušení doplňkového prodeje jízdenek u řidiče na městských autobusových linkách a povinnost cestujících mít během celého pobytu ve všech prostorách MHD zakrytý nos i ústa respirátorem nebo nanorouškou. 

Podle některých řidičů je však tato ochrana mnohdy nedostatečná. „Všichni chceme dobrou a bezpečnou MHD. Tak proč magistrát obětoval autobusáky i tramvajáky a nařídil ve vozech MHD otevírat zase pro nástup cestujícím přední dveře? Ještě nejsme proočkovaní, přicházejí další mutace a zrovna před týdnem na covid umřel náš další kolega. My v rozpálené kabině bez klimatizace v respirátoru nevydržíme a coviďáci na nás budou bez odstupu prskat,“ svěřil deníku Metro řidič autobusu Vít Kroča, jenž svůj autobus garážuje na Klíčově.

„Až někdo ze starších kolegů s respirátorem na obličeji zkolabuje za jízdy, bude to drahá sranda. Odložme otevření předních dveří až do září, kdy budeme proočkovaní,“ navrhuje řidič, který redakci zaslal e-mailový dopis s předmětem „Praha nás hodila přes palubu“.

Povinnost zahalovat si ústa a nos mají v pražské MHD pouze někteří řidiči autobusů. Tramvajáci mají totiž z nařízení výjimku. Šoférují totiž v uzavřené kabině, kde nepřichází do přímého kontaktu s cestujícími. S ohledem na zajištění lepší výměny vzduchu ve vozech je podle dopravního podniku i nadále zachován režim centrálního otevírání dveří řidičem autobusu či tramvaje, případně strojvedoucím metra (viz box).

Nesahat na tlačítka?

  • V MHD není i nadále nutné mačkat na dveřích otevírací tlačítka. 
  • V případě autobusů se režim centrálního otevírání všech dveří obdobně jako v minulosti nevztahuje na přední dveře. Ty řidič otevírá podle aktuální potřeby nástupu nebo výstupu cestujících.
  • Bezkontaktní režim ale neplatí v případě zastávek na znamení. Autobusy a tramvaje na nich budou zastavovat, pokud budou na zastávce stát lidé. Pro výstup ale bude třeba zmáčknout tlačítko STOP u autobusů a signalizaci k řidiči u tramvají. A to po odjezdu z předchozí zastávky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chcete vychlazenou MHD? Deník Metro radí, jak předejít horkým chvilkám

vydáno 22. června 2021  6:00

Jako v peci, či naopak v mrazáku. Tak čtenáři Metra v posledních dnech popisují prostředí v pražské hromadné dopravě. Teplotní pohodu si lze přitom...  celý článek

Tmavý ležák bych rád ladil do flekovské třináctky, říká sládek litoměřického pivovaru

vydáno 21. června 2021  16:01

Dvě desetiletí. Tak dlouho se v pivovaru v Litoměřicích nevařilo pivo. Část zchátralého objektu získala předloni do pronájmu rodina místních vinařů a...  celý článek

Škola u Cibulky je znova ve hře. Problém, kam umístit školáky, má vyřešit směna pozemků

vydáno 21. června 2021  10:00

Kvůli masivní výstavbě bude za pár let na území páté městské části nedostatek školních lavic. Zástupci radnice se již několik měsíců přou o to, jak tuhle...  celý článek

Komerční sdělení

Práci u nás bych svým známým doporučila, říká zaměstnankyně Novavax CZ

vydáno 21. června 2021

Rozhovor s Lucií B. o tom, jaké je to pracovat pro globální farmaceutickou společnost Novavax CZ.  celý článek

Vaše fotky z Prahy