metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Chceš kapesné větší o inflaci? Bohužel! Českým dětem musí stačit to, co braly dosud

  20:21
Průzkum ukázal, že téměř 90 procent rodičů bude kvůli rostoucím cenám a výdajům dávat kapesné dětem stejné nebo o něco nižší.

Někteří si mohou alespoň částečně oddychnout. Tíže ekonomické krize už neleží jen na nich samých. Týká se to například Daniely. Její syn letos v létě školu dokončil a teď už pracuje. „Takže se mě vysoké kapesné po pěti letech vysoké už netýká,“ říká s ulehčením matka samoživitelka.

Syn sice žil ve společné domácnosti, ale dostával pravidelnou částku, ze které si hradil úplně všechno. Od učebnic přes obědy až po oblečení a případnou zábavu. „Pokud chtěl něco nad rámec základních potřeb, přilepšoval si pravidelnými brigádami, takže jsme po celou dobu studia vystačili s téměř neměnným kapesným,“ vysvětluje Daniela. Peníze z brigád dokázaly v posledním roce zmírnit i postupující inflační vlnu.

Teď by to už prý bylo horší a konec vysoké přišel jako na zavolanou. Stoupající ceny, které začaly užírat z reálné hodnoty peněz, nemusela do posledních měsíců synova studia nějak výrazně promítat.

Inflace už je v dětském slovníku
Jak naložit s kapesným, nyní řeší tisíce rodin. Někteří už vyslechli prosbu potomků. „Tati, zvýšíš mi kapesné o inflaci? To na mě nedávno vyvalil desetiletý syn,“ říká s humorem Petr. Z dotazu je ale jasné, že v médiích i mezi lidmi frekventované slovo „inflace“ proniklo už i do slovníku a myšlení dětí.

Menšina

Pouze 12 procent rodičů upravilo nebo zvýší dětem kapesné s ohledem na inflaci. Ostatní děti zůstanou na stejných částkách, nebo se jim kapesné dokonce sníží.

Jak dokládá nejnovější průzkum UniCredit Bank (UCB), 88 procent dětí musí v současnosti počítat buď s menším kapesným, nebo se stejnou částkou, s jakou vstupovalo do tohoto roku. „Zjistili jsme ale i to, že se letos snížil i počet dětí, které kapesné dostávají,“ říká Petr Plocek, mluvčí UCB. Příjemců pravidelné měsíční částky prý ubylo deset procent.

Přijdou měsíčně i o víc než pětistovku
Tam, kde musí rodiče dětem ubírat, dojde u dvou třetin rodin o ponížení maximálně do sta korun. Asi třetina dětí, které budou letos brát méně, se musí smířit s kapesným nižším o stovku. Přibližně šest procent však inflace zasáhne mnohem razantněji. Budou si muset vystačit s kapesným nižším o tři sta, ale i o více než pět set korun měsíčně.

U těch šťastnějších rodin se děti dočkají alespoň nějakého inflačního dorovnání. „V této skupině se zhruba čtyřicet procent dětí dočká zvýšení nejčastěji o částku sto korun,“ dodává Plocek. Pokud se dětem peníze v rodinách ubírat nebudou, zvětší se zřejmě tlak na zásluhovost. Víc pomáhat s úklidem, lepší známky, méně odmlouvání, když dítě povinnost nesplní nebo odflákne.

Dětské kapesné je drahotou a snižující se hodnotou peněz postižené napříč kontinentem. Svědčí o tom třeba zjištění britské banky Halifax. Děti si letos v této zemi týdně přijdou v průměru na 4,99 libry, zatímco v roce 2021 jim podle zjištění banky rodiče do prasátek každý týden dávali téměř šest a půl libry. Aby bylo na dětské kapesné, je část Britů ochotna se vzdát třeba každodenního piva v pubu.

Komentáře

Hlavní zprávy

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Robot z magistrátu radí také dlužníkům

vydáno 30. listopadu 2022  5:54

Portál, který má pomáhat Pražanům, funguje přes rok. Rostoucí ceny za elektřinu tu chtějí krotit i mimopražští obyvatelé.  celý článek

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek