metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 15 °C

Čtvrtek, 28. října 2021. Den vzniku samostatného československého státu.
V Karlíně mohou jezdit cyklisté už i v protisměru. | foto: Archiv

Chodci versus cyklisté: boj o chodník často končí nehodou

  15:25
Jedni si stěžují na druhé. Na chodníku jsou v právu chodci a cyklisté zde nemají co jezdit. Milovníci kol zase nadávají na pěší, kteří na cyklostezkách nechodí u kraje a často brání kolařům v další jízdě.

Po chodníku se na kole jezdit nesmí. "Bohužel jsou v Praze místa, kde to jinak než po něm prakticky nejde," vysvětluje Vratislav Filler z iniciativy Auto*Mat, která se snaží zlepšit situaci pro cyklisty a pěší v metropoli. Město ze zmíněných důvodů dokonce vytvořilo řadu tras pro kolaře, které vedou přímo po chodníku. Takové najdete ve Stromovce, Podolí či na Hlávkově mostě. Přesto je však v Praze řada problémových míst, kde cyklisté nemají co dělat a občas se dokonce srazí s chodci.

Cyklistům hrozí pokuta

Příkladem je Vyšehradský tunel, kde sice cyklisté musí sesednout z kola, ale často tak nečiní. "Především senioři si stěžují na to, že cyklisté přestali používat zvonečky. A musím potvrdit, že je to pravda, většina cyklistů je nevyužívá," říká mluvčí národního cyklokoordinátora Radka Žáková.

Policisté mohou cyklisty na chodníku pokutovat a to až do výše částky 2 tisíce korun. "Čas od času děláme speciální akce, ve ktrých se zaměřujeme právě na cyklisty," popisuje mluvčí pražských strážníků Jana Přikrylová.

Jedná se o dalších chodnících

Iniciativa Auto*Mat v současné době jedná s městskými částmi o tom, aby byla cyklistům na některých chodnících jízda oficiálně umožněna, jako se to nedávno stalo v parku Folimanka. " Pro cyklisty nezkušené v provozu je ale ohleduplná jízda po chodníku někdy nejvhodnější. Existují desítky kilometrů pustých chodníků podél rušných silnic, kde skoro nikdo nechodí, a v civilizovanějších zemích by tam byla už dávno cyklostezka," vysvětluje Filler.

Ten ale zároveň upozorňuje, že cyklista by se měl na chodníku chovat ohleduplně i ve chvíli, kdy po něm má umožněnou jízdu. " Když už nakonec cyklista po chodníku jede, měl by být maximálně ohleduplný, rozhodně nejet rychle, a být připraven kdykoliv při míjení chodců zastavit, a třeba přes autobusové zastávky kolo provést," dodává Filler.

Chodci nejsou tolerantní

Stejně jako cyklisté vadí na chodnících chodcům, existuje i opačná situace. "Cyklistům vadí, že někteří chodci se na cyklostezkách nechovají ohleduplně a chodí uprostřed cesty. Vzájemná tolerance u nás zatím často příliš nefunguje," říká Žáková.

Cyklistů přibývá

  • V ulicích jich jezdí až 120 tisíc, ukázal průzkum agentury GfK, který zpracovala pro pražský magistrát.
  • Podíl cyklodopravy podle něj dosáhl dvou procent ze všech vykonaných cest.
  • Průměrně do práce po Praze lidé najezdí denně na kole až 560 tisíc kilometrů.
  • V zimě pak pravidelně jezdí na kole 44 tisíc Pražanů, v létě je to přes 160 tisíc lidí.

  • Na území metropole je zhruba 155 kilometrů cyklostezek a více než 500 kilometrů značených cyklotras.
  • Bezpečnost cyklistů v Praze pak v ulicích zvyšují cyklopruhy, takzvané cyklopiktokoridory, cykloobousměrky nebo představená stání v křižovatkách.

Komentáře

Hlavní zprávy

Xindl X: Na koncertě se těším hlavně na šedesátičlenný sbor

vydáno 27. října 2021  8:56

Písničkář Ondřej Ládek, známý jako Xindl X, vypouští v pátek novou desku s názvem Terapie. V rozhovoru pro Metro mluvil nejen o netradičním vzniku alba,...  celý článek

Fotili jste zarostlé značky. Už jsou také díky vám opět viditelné

vydáno 27. října 2021  6:55

Je to pár týdnů, co jsme čtenáře deníku Metro vyzvali, aby nám zasílali fotografie špatně viditelných dopravních značek. Následně k nám do redakce...  celý článek

Covidová facka pro hotely? Za ubytování si turisté v Praze připlatí

vydáno 26. října 2021  18:54

Turistický poplatek platil při návštěvě některého z českých či zahraničních měst snad každý Pražan. Pokud se někdo naopak do naší stověžaté metropole...  celý článek

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Vaše fotky z Prahy