metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Pátek 19. srpna 2022. Svátek má Ludvík

Další 2 fotografie v galerii
Nerudova ulice v roce 2014 | foto: Metro.czMAFRA

Další kritika radnice Prahy 1. Kvůli parkovišti pod Pražským hradem

  4:49
Po „gotickém kruháči“ obyvatele centra města štve zrušení širokého chodníku v Nerudovce.

Na novinku, která vznikla z pera Prahy 1 v Nerudově ulici, se valí od místních obyvatel vlna kritiky. Radnice na širokém chodníku pod Pražským hradem dala namalovat pruhy pro parkování. Vrátila tak původní místo pro auta, která tam parkují jako kdysi.

„Toto není řešení,“ tvrdí obyvatel Nerudovky
Krok rozčílil místní obyvatele, kteří se ptají, zda je normální, aby město v místech, jež jsou zapsaná na seznamu UNESCO, rozšiřovala parkovací stání. Radnice to vysvětluje tak, že vyšla vstříc místním lidem, kteří podepsali petici pro rozšíření parkování. Podle radnice ji podepsalo 66 lidí.

„Místní si stěžovali, že je málo míst k parkování, když všude parkují hoteloví hosté a sdílená auta. A co si z toho vezme radní pro dopravu?“ reaguje na nový nápad zastupitel první městské části Petr Kučera.

„Jsem z Nerudovky, parkování je tu velký problém. Toto ale není řešení. Tím je jen zákaz parkování hotelových hostů nebo sdílených aut. Před deseti lety tu každý den několikrát prošel městský policista. Skvělé byly i parkovací karty za okny aut. V Nerudovce je také neuvěřitelný nárůst tranzitního průjezdu,“ postěžoval si jeden z místních obyvatel David Černík na facebookové skupině Praha číslo 1. Například tiskový mluvčí Institutu plánování a rozvoje hlavního města Marek Vácha upozorňuje na to, že ulicí projdou denně desetitisíce lidí, pro které je parkování bariérou. Právě proto se chodník rozšiřoval.

Zbytečně široký chodník
Radní pro dopravu městské části Prahy 1 Richard Bureš kritiku odmítá. „O navrácení šikmého parkování, tedy návrat do původního stavu žádají místní již od roku 2018. Nyní přišla velká skupina lidí i na jednání zastupitelstva a doložili seznam problémů a požadavků. V dané lokalitě stále bydlí dostatek místních i v uličkách, kde je doprava buď vyloučena, nebo v nich není žádné parkovací stání. Mnoho míst také zabírají na základě Vídeňské úmluvy ambasády, kterých je v místě mnoho,“ řekl deníku Metro radní pro dopravu Prahy 1 Richard Bureš.

Ten připomíná, že chodník v Nerudovce byl rozšířen u příležitosti konané akce k výročí 100 let republiky. Každý rok se tam koná jen jedna akce, a takto široký chodník je podle něj tedy zbytečný.

Zneužívání systému
Mezi místními se mluví o tom, že nová místa byla zřízena pro některý z hotelů, jež v Nerudovce fungují. To ale Bureš popírá: „Modrá zóna, jež byla v místě rozšířena, je primárně určena místním, tedy rezidentům,“ říká pro deník Metro. Podle něj ale dochází k zneužívání abonentních oprávnění. Držitelé sdílejí svá oprávnění v aplikaci parkingcard.cz a tím umožňují parkování i cizinců bez omezení. „Praha 1 nejen s tímto nešvarem dlouhodobě bojuje,“ tvrdí Bureš.

Jablkem sváru ale není jen rozšíření parkování v historickém jádru jednoho z nejkrásnějších měst na světě. Tedy v místech, kudy prochází statistice lidí ročně. Problematické je také to, jak jsou parkovací místa realizována. Praha 1 totiž dala sklopit obrubník a na drahou historickou pražskou mozaiku nechala namalovat pruhy. Auta tak vjíždějí přímo na chodník. „Taková mozaika stojí město dva tisíce korun za metr čtvereční. Přijde nám nekoncepční, když se vezme barva a takhle se to znehodnotí,“ řekl tiskový mluvčí Marek Vácha zpravodajskému serveru iRozhlas.cz.

Proti carsharingu
Problematika parkování se rozlévá do dalších míst historického jádra města. Místní poukazují na to, že už nezaparkují například na Pohořelci, protože většinu parkovacích míst zabírají auta a motorky služeb půjčoven takzvaného carsharingu.

Bureš je mimo jiné kritizován za to, že přivedl dopravu k Prašné bráně, kde dal zřídit nový kruhový objezd, který mezi místními zlidověl pod názvem „gotickej kruháč“. Například náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr ho přirovnal k podobným křižovatkám u supermarketů. Podle něj nemají na pěších zónách v centru Prahy co dělat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Johann Le Guillerm přivezl na Letní Letnou zcela jiné pojetí nového cirkusu

vydáno 19. srpna 2022  6:17

Žádná převratná akrobatická čísla či létání vzduchem. Francouzský mág už přes dvacet let pracuje na projektu Attraction a z něj pro diváky v Česku vybral...  celý článek

Člověka, který by mluvil jako kniha, prakticky nepotkáte, říkají jazykovědci

vydáno 18. srpna 2022  16:39

Je současná psaná i hovorová mluva jednodušší, než jakou mluvili naši prarodiče? Někdo tvrdí, že ano, ale Michal Škrabal, ředitel Ústavu Českého národního...  celý článek

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek