metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 27 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl

Další 1 fotografie v galerii
Lampa v Holešovicích | foto: Metro.cz

Deník Metro zlepšuje Prahu. Vyzkoušeli jsme dvě aplikace

  5:55
Vyzkoušeli jsme dvě aplikace pro hlášení problémů.

Děravá silnice, nefungující lampa nebo černá skládka. Problém stačí vyfotit a vložit do aplikace. Systém hlášení pošle na to správné místo. Poté ho buď radnice, či instituce vyřeší, nebo vám do 30 dnů přijde odpověď, kdo a jak se problémem zabývá. Tak fungují celorepubliková aplikace ZmapujTo a magistrátní Zmente.to. Deník Metro do obou aplikací poslal dva stejné problémy – posprejovaný Památník ticha Bubny a chybějící kryt nedaleké lampy.

Jde to i hodně rychle

  • 16
    Jen tolik hodin trvalo, než byla díky aplikaci Zmente.to opravena dlažba na chodníku v ulici. Na díru upozornili správci facebookové stránky @prahazdarma 17. ledna v 19.45 večer. Druhý den byly dlaždice v centru Prahy opraveny.

Oba podněty jsme zaslali 13. prosince. Lampu a památník jsme vyfotili, v aplikaci jsme vybrali kategorii, kam problém spadá. K fotce chybějícího krytu lampy jsme vybrali „veřejné prostranství“ a podkategorii „veřejné osvětlení“. Řádění sprejera jsme dali do kategorie „ostatní“. Zároveň jsme na mapě vybrali, kde přesně se poničené objekty nachází.

Obě aplikace nám do mailu ještě ten den odepsaly, že naše hlášky řeší. Z magistrátní aplikace nám ke krytu lampy ještě navíc během pár hodin dorazila přeposlaná odpověď podniku Technologie hl. m. Prahy: „Děkujeme vám za informaci, váš požadavek byl předán našim technikům.“ Že byla lampa opravena, jsme se pro změnu dozvěděli od celorepublikové aplikace ZmapujTo. Ta nás o vyřešení informovala za 25 dní.
Zprávu o graffiti jsme dostali 10. ledna. Přímo od produkce památníku: „Moc děkujeme za upozornění. V zimních měsících se na nádraží neděje mnoho akcí, proto jsme si poškození nevšimli. Co nejdříve to napravíme,“ sliboval mail. Rychleji se náš podnět dostal k památníku prostřednictvím celorepublikové aplikace ZmapujTo. Od Zmente.to nám totiž přišel mail o dva dny později. Stálo v něm, že majitel památníku podnět už řeší.

Deník Metro porovnal aplikace také z provozního hlediska

Za ZmapujTo odpovídal autor původní aplikace Miroslav Kubásek. Za Zmente.to Vít Hofman, mluvčí magistrátu.

Kolik přišlo podnětů za prosinec

ZmapujTo: 393 podnětů
Zmente.to: 366 podnětů

Kolik přišlo podnětů od vzniku aplikace
ZmapujTo vzniklo v květnu 2012. Celkem přišlo 36 800 podnětů.

Zmente.to vzniklo v březnu 2017 a přišlo přes 16 tisíc námětů či pochval.

Kolik lidí systém spravuje

ZmapujTo: pět – dva vývojáři, manažer, konzultant a dispečer.
Zmente.to: dva úředníci magistrátu, ale aplikace netvoří jejich kompletní pracovní náplň, mají k tomu další práci.

Kolik stojí roční provoz
ZmapujTo: Hlášení podnětů je součástí aplikace Zlepšeme Česko, která v sobě integruje několik chytrých projektů (Mobilní rozhlas, Ukliďme Česko).

Náklady na ZmapujTo činí ročně zhruba 1,5–2 miliony korun. Vývoj a údržba systému jsou hrazeny z větší části z vlastních firemních zdrojů a částečně z licencí od místních samospráv.
Zmente.to: V roce 2018, započítá-li se i IT upgrade, náklady na propagaci, pomoc externí agentury se zpracováním dotazů a komplexní analýza, která mapuje a navrhuje možnosti propojení se systémy DPP, TSK atd., to bylo přibližně 3,8 milionu korun. Zmente.to je financováno z rozpočtu hlavního města Prahy.

Praha 7 je zvyklá používat ZmapujTo

Na reportáž nás před měsícem přivedla sedmá městská část. Ta se totiž pochlubila, že se připojila k celonárodnímu systému pro nahlašování občanských podnětů Zlepšeme Česko.

Redakci zajímalo, proč pražská městská část nepoužívá aplikaci magistrátní. „Od roku 2015 jsme využívali aplikaci Lepší místo, na kterou jsme byli zvyklí my i občané. Služba přešla pod Zlepšeme Česko. K tomuto systému jsme z důvodu pozitivních zkušeností rovněž přistoupili,“ reagoval na dotaz mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Atletický Memoriál Augustina Rebce v Mělníku připomene hrdinného odbojáře

vydáno 16. května 2022

Město na soutoku Labe s Vltavou ožije ve středu 18. května sportem. Po osmé se totiž na mělnickou atletickou umělou dráhu pod Tyršovým domem vydají...  celý článek

Není kachle jako kachle. Města oblepená hnědým keramickým morem

PRAHA? AHA!
vydáno 15. května 2022  12:15

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Šestnáct tisíc za příživníka ročně. Průzkum ukázal, kolik lidí sdílí svá hesla na VOD službách

vydáno 15. května 2022  6:43

Máte heslo na Netflix? A mohla bych ho vidět? Takhle by nejspíš zněla kultovní věta z filmu Kulový blesk, kdyby se točilo dneska.  celý článek