metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 12 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Lampa v Holešovicích
Další 1 fotografie v galerii
Lampa v Holešovicích | foto: Metro.cz

Deník Metro zlepšuje Prahu. Vyzkoušeli jsme dvě aplikace

31. ledna 2019  5:55 Marek Hýř Metro.cz
Vyzkoušeli jsme dvě aplikace pro hlášení problémů.

Děravá silnice, nefungující lampa nebo černá skládka. Problém stačí vyfotit a vložit do aplikace. Systém hlášení pošle na to správné místo. Poté ho buď radnice, či instituce vyřeší, nebo vám do 30 dnů přijde odpověď, kdo a jak se problémem zabývá. Tak fungují celorepubliková aplikace ZmapujTo a magistrátní Zmente.to. Deník Metro do obou aplikací poslal dva stejné problémy – posprejovaný Památník ticha Bubny a chybějící kryt nedaleké lampy.

Jde to i hodně rychle

  • 16
    Jen tolik hodin trvalo, než byla díky aplikaci Zmente.to opravena dlažba na chodníku v ulici. Na díru upozornili správci facebookové stránky @prahazdarma 17. ledna v 19.45 večer. Druhý den byly dlaždice v centru Prahy opraveny.

Oba podněty jsme zaslali 13. prosince. Lampu a památník jsme vyfotili, v aplikaci jsme vybrali kategorii, kam problém spadá. K fotce chybějícího krytu lampy jsme vybrali „veřejné prostranství“ a podkategorii „veřejné osvětlení“. Řádění sprejera jsme dali do kategorie „ostatní“. Zároveň jsme na mapě vybrali, kde přesně se poničené objekty nachází.

Obě aplikace nám do mailu ještě ten den odepsaly, že naše hlášky řeší. Z magistrátní aplikace nám ke krytu lampy ještě navíc během pár hodin dorazila přeposlaná odpověď podniku Technologie hl. m. Prahy: „Děkujeme vám za informaci, váš požadavek byl předán našim technikům.“ Že byla lampa opravena, jsme se pro změnu dozvěděli od celorepublikové aplikace ZmapujTo. Ta nás o vyřešení informovala za 25 dní.
Zprávu o graffiti jsme dostali 10. ledna. Přímo od produkce památníku: „Moc děkujeme za upozornění. V zimních měsících se na nádraží neděje mnoho akcí, proto jsme si poškození nevšimli. Co nejdříve to napravíme,“ sliboval mail. Rychleji se náš podnět dostal k památníku prostřednictvím celorepublikové aplikace ZmapujTo. Od Zmente.to nám totiž přišel mail o dva dny později. Stálo v něm, že majitel památníku podnět už řeší.

Deník Metro porovnal aplikace také z provozního hlediska

Za ZmapujTo odpovídal autor původní aplikace Miroslav Kubásek. Za Zmente.to Vít Hofman, mluvčí magistrátu.

Kolik přišlo podnětů za prosinec

ZmapujTo: 393 podnětů
Zmente.to: 366 podnětů

Kolik přišlo podnětů od vzniku aplikace
ZmapujTo vzniklo v květnu 2012. Celkem přišlo 36 800 podnětů.

Zmente.to vzniklo v březnu 2017 a přišlo přes 16 tisíc námětů či pochval.

Kolik lidí systém spravuje

ZmapujTo: pět – dva vývojáři, manažer, konzultant a dispečer.
Zmente.to: dva úředníci magistrátu, ale aplikace netvoří jejich kompletní pracovní náplň, mají k tomu další práci.

Kolik stojí roční provoz
ZmapujTo: Hlášení podnětů je součástí aplikace Zlepšeme Česko, která v sobě integruje několik chytrých projektů (Mobilní rozhlas, Ukliďme Česko).

Náklady na ZmapujTo činí ročně zhruba 1,5–2 miliony korun. Vývoj a údržba systému jsou hrazeny z větší části z vlastních firemních zdrojů a částečně z licencí od místních samospráv.
Zmente.to: V roce 2018, započítá-li se i IT upgrade, náklady na propagaci, pomoc externí agentury se zpracováním dotazů a komplexní analýza, která mapuje a navrhuje možnosti propojení se systémy DPP, TSK atd., to bylo přibližně 3,8 milionu korun. Zmente.to je financováno z rozpočtu hlavního města Prahy.

Praha 7 je zvyklá používat ZmapujTo

Na reportáž nás před měsícem přivedla sedmá městská část. Ta se totiž pochlubila, že se připojila k celonárodnímu systému pro nahlašování občanských podnětů Zlepšeme Česko.

Redakci zajímalo, proč pražská městská část nepoužívá aplikaci magistrátní. „Od roku 2015 jsme využívali aplikaci Lepší místo, na kterou jsme byli zvyklí my i občané. Služba přešla pod Zlepšeme Česko. K tomuto systému jsme z důvodu pozitivních zkušeností rovněž přistoupili,“ reagoval na dotaz mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Komentáře

Hlavní zprávy

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám