metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 28 °C

Pondělí, 22. července 2019. Svátek má Magdaléna.
Lampa v Holešovicích
Další 1 fotografie v galerii
Lampa v Holešovicích | foto: Metro.cz

Deník Metro zlepšuje Prahu. Vyzkoušeli jsme dvě aplikace

31. ledna 2019  5:55 Marek Hýř Metro.cz
Vyzkoušeli jsme dvě aplikace pro hlášení problémů.

Děravá silnice, nefungující lampa nebo černá skládka. Problém stačí vyfotit a vložit do aplikace. Systém hlášení pošle na to správné místo. Poté ho buď radnice, či instituce vyřeší, nebo vám do 30 dnů přijde odpověď, kdo a jak se problémem zabývá. Tak fungují celorepubliková aplikace ZmapujTo a magistrátní Zmente.to. Deník Metro do obou aplikací poslal dva stejné problémy – posprejovaný Památník ticha Bubny a chybějící kryt nedaleké lampy.

Jde to i hodně rychle

  • 16
    Jen tolik hodin trvalo, než byla díky aplikaci Zmente.to opravena dlažba na chodníku v ulici. Na díru upozornili správci facebookové stránky @prahazdarma 17. ledna v 19.45 večer. Druhý den byly dlaždice v centru Prahy opraveny.

Oba podněty jsme zaslali 13. prosince. Lampu a památník jsme vyfotili, v aplikaci jsme vybrali kategorii, kam problém spadá. K fotce chybějícího krytu lampy jsme vybrali „veřejné prostranství“ a podkategorii „veřejné osvětlení“. Řádění sprejera jsme dali do kategorie „ostatní“. Zároveň jsme na mapě vybrali, kde přesně se poničené objekty nachází.

Obě aplikace nám do mailu ještě ten den odepsaly, že naše hlášky řeší. Z magistrátní aplikace nám ke krytu lampy ještě navíc během pár hodin dorazila přeposlaná odpověď podniku Technologie hl. m. Prahy: „Děkujeme vám za informaci, váš požadavek byl předán našim technikům.“ Že byla lampa opravena, jsme se pro změnu dozvěděli od celorepublikové aplikace ZmapujTo. Ta nás o vyřešení informovala za 25 dní.
Zprávu o graffiti jsme dostali 10. ledna. Přímo od produkce památníku: „Moc děkujeme za upozornění. V zimních měsících se na nádraží neděje mnoho akcí, proto jsme si poškození nevšimli. Co nejdříve to napravíme,“ sliboval mail. Rychleji se náš podnět dostal k památníku prostřednictvím celorepublikové aplikace ZmapujTo. Od Zmente.to nám totiž přišel mail o dva dny později. Stálo v něm, že majitel památníku podnět už řeší.

Deník Metro porovnal aplikace také z provozního hlediska

Za ZmapujTo odpovídal autor původní aplikace Miroslav Kubásek. Za Zmente.to Vít Hofman, mluvčí magistrátu.

Kolik přišlo podnětů za prosinec

ZmapujTo: 393 podnětů
Zmente.to: 366 podnětů

Kolik přišlo podnětů od vzniku aplikace
ZmapujTo vzniklo v květnu 2012. Celkem přišlo 36 800 podnětů.

Zmente.to vzniklo v březnu 2017 a přišlo přes 16 tisíc námětů či pochval.

Kolik lidí systém spravuje

ZmapujTo: pět – dva vývojáři, manažer, konzultant a dispečer.
Zmente.to: dva úředníci magistrátu, ale aplikace netvoří jejich kompletní pracovní náplň, mají k tomu další práci.

Kolik stojí roční provoz
ZmapujTo: Hlášení podnětů je součástí aplikace Zlepšeme Česko, která v sobě integruje několik chytrých projektů (Mobilní rozhlas, Ukliďme Česko).

Náklady na ZmapujTo činí ročně zhruba 1,5–2 miliony korun. Vývoj a údržba systému jsou hrazeny z větší části z vlastních firemních zdrojů a částečně z licencí od místních samospráv.
Zmente.to: V roce 2018, započítá-li se i IT upgrade, náklady na propagaci, pomoc externí agentury se zpracováním dotazů a komplexní analýza, která mapuje a navrhuje možnosti propojení se systémy DPP, TSK atd., to bylo přibližně 3,8 milionu korun. Zmente.to je financováno z rozpočtu hlavního města Prahy.

Praha 7 je zvyklá používat ZmapujTo

Na reportáž nás před měsícem přivedla sedmá městská část. Ta se totiž pochlubila, že se připojila k celonárodnímu systému pro nahlašování občanských podnětů Zlepšeme Česko.

Redakci zajímalo, proč pražská městská část nepoužívá aplikaci magistrátní. „Od roku 2015 jsme využívali aplikaci Lepší místo, na kterou jsme byli zvyklí my i občané. Služba přešla pod Zlepšeme Česko. K tomuto systému jsme z důvodu pozitivních zkušeností rovněž přistoupili,“ reagoval na dotaz mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Dveře únikovek nezamykají“

Petr Hučík (druhý zleva)
vydáno 22. července 2019  11:25

Kvůli požáru přišlo začátkem tohoto roku o život pět mladých Polek. Navštívily totiž jednu z únikových her v místním zábavním centru a kvůli nedodržení...  celý článek

Ženská parkovací místa. Podle restaurace jsou bezpečnější

Parkovací místa pro ženy
vydáno 22. července 2019  5:55

Testy ukazují, že ženy jsou na parkovištích opatrnější. Potřebují ale místo.  celý článek

Ohníček, barvičky i umělá krev. Vyzkoušeli jsme si Chemii hrou

Redaktorka na workshopu Chemie hrou.
vydáno 21. července 2019  6:02

Na Veletrhu vědy, který začátkem června proběhl v Praze, si návštěvníci mohli prohlédnout hodně věcí, ať už je baví biologie, medicína, nebo astronomie....  celý článek

Sonda do duše českého nohejbalu: Už není sportem pro pivaře

Memoriál Jardy Svobody, tradiční turnaj na osadě Havran se letos konal už po...
vydáno 20. července 2019  6:57

„Chlapi, dáme pivko a čutneme si nohec? Já s bráchou proti vám všem, o panáka!“ Tohle je sonda do duše českého nohejbalu, za kterou v létě možná dostaneme...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám