metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 26 °C

Pondělí 4. července 2022. Svátek má Prokop

Další 1 fotografie v galerii
Konstrukce Gullivera vznikala sedm měsíců. | foto: DOX

Děti do 10 let mohou vstoupit pouze v doprovodu dospělého dítěte. Gulliver přistál už před třemi lety

  14:26
Když před třemi lety začalo na střeše Centra současného umění DOX vznikat podivné, téměř padesátimetrové monstrum, místní kroutili hlavami. Až když byla hotova konstrukce, bylo jasné, že je to vzducholoď.

Podle mluvčí výstavního prostoru Michaely Šilpochové je unikátní stavba nazvaná podle jedné z nejznámějších postav utopické literatury Gullivera dodnes jako splněný sen. „Vzducholoď je dílem architekta Martina Rajniše a ředitele DOXu Leoše Války. Byla zcela dokončená 10. prosince 2016, kdy ji v Praze slavnostně pokřtily osobnosti světové literatury – nejpřekládanější současný český autor Patrik Ouředník a íránská spisovatelka Azar Nafisi. Od té doby, tedy za necelé tři roky, navštívilo vzducholoď přes 220 tisíc lidí,“ vzpomíná pro deník Metro Šilpochová. 

Vzducholoď se stala místem pro setkávání současného umění a literatury, na jejíž palubě dosud stanula řada významných českých i zahraničních osobností literárního světa. „Autorská čtení a diskuse tu navazují na témata našich výstav. Vzducholoď je přístupná celoročně v rámci otevírací doby galerie, literární programy v ní probíhají v jarní a podzimní sezoně. V létě je pak dějištěm dětských programů a dílen,“ dodává Šilpochová. 

Cedule

Blížící se narozeniny Gullivera připomněla také čtenářka deníku Metro Hana Vrtišková. Ta nám do naší rubriky Metro hlídač zaslala fotografii vtipně zformulované cedule, kterou před pár dny vyfotila u vchodu do vzducholodě. Stojí na ní: „Děti do 10 let mohou vstoupit pouze v doprovodu dospělého dítěte“. 

„Nápis je umístěn na schodech do Gullivera od začátku letošního roku. Podobné texty můžou návštěvníci najít všude po galerii. Texty jsou součástí vizuální identity Centra DOX, která pochází z dílny proslulé holandské agentury KesselsKramer. Stejně jako výstavy a programy tu mají tyto texty návštěvníka zaujmout, znejistit, pobavit, prostě být impulsem k zamyšlení, že věci možná nemusí být tak, jak si myslíme,“ usmívá se Šilpochová.
V Gulliverovi se stále něco děje. 5. září se na jeho palubě například odehraje autorské čtení v podání dvou legendárních holandských performerů Thomase a Ruhllera. O dva dny později zde svou literární tvorbu v rámci programu Brutální sobota představí umělci vystavující na aktuální výstavě Art-Brut-All – Daniel Balabán, Pavel Forman, Tomáš Koudela a František Kowolowski. 19. září pak Gulliver přivítá mladou básnířku a autorku Marii Iljašenko, která zde pokřtí a představí svou sbírku básní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Další kritika radnice Prahy 1. Kvůli parkovišti pod Pražským hradem

vydáno 4. července 2022  4:49

Po „gotickém kruháči“ obyvatele centra města štve zrušení širokého chodníku v Nerudovce.  celý článek

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek