metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 5 °C

Středa, 3. března 2021. Svátek má Kamil.
Konstrukce Gullivera vznikala sedm měsíců.
Další 1 fotografie v galerii
Konstrukce Gullivera vznikala sedm měsíců. | foto: DOX

Děti do 10 let mohou vstoupit pouze v doprovodu dospělého dítěte. Gulliver přistál už před třemi lety

26. srpna 2019  14:26 Filip Jaroševský Metro.cz
Když před třemi lety začalo na střeše Centra současného umění DOX vznikat podivné, téměř padesátimetrové monstrum, místní kroutili hlavami. Až když byla hotova konstrukce, bylo jasné, že je to vzducholoď.

Podle mluvčí výstavního prostoru Michaely Šilpochové je unikátní stavba nazvaná podle jedné z nejznámějších postav utopické literatury Gullivera dodnes jako splněný sen. „Vzducholoď je dílem architekta Martina Rajniše a ředitele DOXu Leoše Války. Byla zcela dokončená 10. prosince 2016, kdy ji v Praze slavnostně pokřtily osobnosti světové literatury – nejpřekládanější současný český autor Patrik Ouředník a íránská spisovatelka Azar Nafisi. Od té doby, tedy za necelé tři roky, navštívilo vzducholoď přes 220 tisíc lidí,“ vzpomíná pro deník Metro Šilpochová. 

Vzducholoď se stala místem pro setkávání současného umění a literatury, na jejíž palubě dosud stanula řada významných českých i zahraničních osobností literárního světa. „Autorská čtení a diskuse tu navazují na témata našich výstav. Vzducholoď je přístupná celoročně v rámci otevírací doby galerie, literární programy v ní probíhají v jarní a podzimní sezoně. V létě je pak dějištěm dětských programů a dílen,“ dodává Šilpochová. 

Cedule

Cedule

Blížící se narozeniny Gullivera připomněla také čtenářka deníku Metro Hana Vrtišková. Ta nám do naší rubriky Metro hlídač zaslala fotografii vtipně zformulované cedule, kterou před pár dny vyfotila u vchodu do vzducholodě. Stojí na ní: „Děti do 10 let mohou vstoupit pouze v doprovodu dospělého dítěte“. 

„Nápis je umístěn na schodech do Gullivera od začátku letošního roku. Podobné texty můžou návštěvníci najít všude po galerii. Texty jsou součástí vizuální identity Centra DOX, která pochází z dílny proslulé holandské agentury KesselsKramer. Stejně jako výstavy a programy tu mají tyto texty návštěvníka zaujmout, znejistit, pobavit, prostě být impulsem k zamyšlení, že věci možná nemusí být tak, jak si myslíme,“ usmívá se Šilpochová.
V Gulliverovi se stále něco děje. 5. září se na jeho palubě například odehraje autorské čtení v podání dvou legendárních holandských performerů Thomase a Ruhllera. O dva dny později zde svou literární tvorbu v rámci programu Brutální sobota představí umělci vystavující na aktuální výstavě Art-Brut-All – Daniel Balabán, Pavel Forman, Tomáš Koudela a František Kowolowski. 19. září pak Gulliver přivítá mladou básnířku a autorku Marii Iljašenko, která zde pokřtí a představí svou sbírku básní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Praktičtí lékaři očkují bez humbuku. Pacienty dobře znají

Lékař Petr Šonka
vydáno 3. března 2021  17:53

Nad debatami kolem očkování a vakcín kroutí mnozí praktičtí lékaři nevěřícně hlavou. Nechápou například odpor vůči produktu od firmy AstraZeneca. „Po...  celý článek

Pražský realiťák roku: Ceny nemovitostí porostou pořád

Iztok Toplak, Pražský Realiťák roku
vydáno 3. března 2021  16:16

Iztok Toplak je ve svém oboru nejlepší v hlavním městě. Alespoň podle čerstvých výsledků soutěže Realiťák roku, ve které se na základě hlasů zákazníků a...  celý článek

Jak sebou pan Josef Schelinger praštil na ledu a co z toho bylo

Pamětní deska na domě, kde žil zpěvák Jiří Schelinger a na kytaru učil jeho... PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2021  13:42

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Komerční sdělení

Opusťme dobu „pokřídovou” a vstupme do éry interaktivního vzdělávání

Je potřeba opustit dobu „pokřídovou” a vstoupit do éry skutečně interaktivního...
vydáno 3. března 2021  11:57

Po uplynulém roce, kdy byli žáci, studenti i učitelé nuceni přejít na distanční výuku a naučit se pracovat s novými nástroji, by se mohlo zdát, že...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám