metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Pátek, 17. září 2021. Svátek má Naděžda.

Další 1 fotografie v galerii
Konstrukce Gullivera vznikala sedm měsíců. | foto: DOX

Děti do 10 let mohou vstoupit pouze v doprovodu dospělého dítěte. Gulliver přistál už před třemi lety

  14:26
Když před třemi lety začalo na střeše Centra současného umění DOX vznikat podivné, téměř padesátimetrové monstrum, místní kroutili hlavami. Až když byla hotova konstrukce, bylo jasné, že je to vzducholoď.

Podle mluvčí výstavního prostoru Michaely Šilpochové je unikátní stavba nazvaná podle jedné z nejznámějších postav utopické literatury Gullivera dodnes jako splněný sen. „Vzducholoď je dílem architekta Martina Rajniše a ředitele DOXu Leoše Války. Byla zcela dokončená 10. prosince 2016, kdy ji v Praze slavnostně pokřtily osobnosti světové literatury – nejpřekládanější současný český autor Patrik Ouředník a íránská spisovatelka Azar Nafisi. Od té doby, tedy za necelé tři roky, navštívilo vzducholoď přes 220 tisíc lidí,“ vzpomíná pro deník Metro Šilpochová. 

Vzducholoď se stala místem pro setkávání současného umění a literatury, na jejíž palubě dosud stanula řada významných českých i zahraničních osobností literárního světa. „Autorská čtení a diskuse tu navazují na témata našich výstav. Vzducholoď je přístupná celoročně v rámci otevírací doby galerie, literární programy v ní probíhají v jarní a podzimní sezoně. V létě je pak dějištěm dětských programů a dílen,“ dodává Šilpochová. 

Cedule

Cedule

Blížící se narozeniny Gullivera připomněla také čtenářka deníku Metro Hana Vrtišková. Ta nám do naší rubriky Metro hlídač zaslala fotografii vtipně zformulované cedule, kterou před pár dny vyfotila u vchodu do vzducholodě. Stojí na ní: „Děti do 10 let mohou vstoupit pouze v doprovodu dospělého dítěte“. 

„Nápis je umístěn na schodech do Gullivera od začátku letošního roku. Podobné texty můžou návštěvníci najít všude po galerii. Texty jsou součástí vizuální identity Centra DOX, která pochází z dílny proslulé holandské agentury KesselsKramer. Stejně jako výstavy a programy tu mají tyto texty návštěvníka zaujmout, znejistit, pobavit, prostě být impulsem k zamyšlení, že věci možná nemusí být tak, jak si myslíme,“ usmívá se Šilpochová.
V Gulliverovi se stále něco děje. 5. září se na jeho palubě například odehraje autorské čtení v podání dvou legendárních holandských performerů Thomase a Ruhllera. O dva dny později zde svou literární tvorbu v rámci programu Brutální sobota představí umělci vystavující na aktuální výstavě Art-Brut-All – Daniel Balabán, Pavel Forman, Tomáš Koudela a František Kowolowski. 19. září pak Gulliver přivítá mladou básnířku a autorku Marii Iljašenko, která zde pokřtí a představí svou sbírku básní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 16. září 2021  21:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Covidu navzdory! Během pandemie v Česku vzniklo třicet pět minipivovarů

vydáno 16. září 2021  14:12

Trend domácího popíjení se stále drží. Zákazníci se do hospod vrací pomalu. Festival na Pražském hradě má připomenout, že minipivovary žijí a mají co...  celý článek

Češi si podzimní dovolenou chtějí užít doma

vydáno 16. září 2021  11:55

Jižní Čechy nebo jih Moravy. Tyto regiony jsou největšími taháky letošního podzimu. Právě sem většina Čechů, kteří zůstanou doma, zamíří. Vyplývá to z...  celý článek

Stinné stránky motorismu lze zmírnit. Zapojit se můžete i vy, a navíc vás to bude bavit

vydáno 16. září 2021  5:51

Automobily se staly neodmyslitelnou součástí našeho života. Kdo by se dobrovolně vzdal výhod v podobě praktičnosti, pohodlí, svobody, takřka neomezených...  celý článek

Vaše fotky z Prahy