metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 1 °C

Čtvrtek, 20. ledna 2022. Svátek má Ilona.

Další 1 fotografie v galerii
Konstrukce Gullivera vznikala sedm měsíců. | foto: DOX

Děti do 10 let mohou vstoupit pouze v doprovodu dospělého dítěte. Gulliver přistál už před třemi lety

  14:26
Když před třemi lety začalo na střeše Centra současného umění DOX vznikat podivné, téměř padesátimetrové monstrum, místní kroutili hlavami. Až když byla hotova konstrukce, bylo jasné, že je to vzducholoď.

Podle mluvčí výstavního prostoru Michaely Šilpochové je unikátní stavba nazvaná podle jedné z nejznámějších postav utopické literatury Gullivera dodnes jako splněný sen. „Vzducholoď je dílem architekta Martina Rajniše a ředitele DOXu Leoše Války. Byla zcela dokončená 10. prosince 2016, kdy ji v Praze slavnostně pokřtily osobnosti světové literatury – nejpřekládanější současný český autor Patrik Ouředník a íránská spisovatelka Azar Nafisi. Od té doby, tedy za necelé tři roky, navštívilo vzducholoď přes 220 tisíc lidí,“ vzpomíná pro deník Metro Šilpochová. 

Vzducholoď se stala místem pro setkávání současného umění a literatury, na jejíž palubě dosud stanula řada významných českých i zahraničních osobností literárního světa. „Autorská čtení a diskuse tu navazují na témata našich výstav. Vzducholoď je přístupná celoročně v rámci otevírací doby galerie, literární programy v ní probíhají v jarní a podzimní sezoně. V létě je pak dějištěm dětských programů a dílen,“ dodává Šilpochová. 

Cedule

Blížící se narozeniny Gullivera připomněla také čtenářka deníku Metro Hana Vrtišková. Ta nám do naší rubriky Metro hlídač zaslala fotografii vtipně zformulované cedule, kterou před pár dny vyfotila u vchodu do vzducholodě. Stojí na ní: „Děti do 10 let mohou vstoupit pouze v doprovodu dospělého dítěte“. 

„Nápis je umístěn na schodech do Gullivera od začátku letošního roku. Podobné texty můžou návštěvníci najít všude po galerii. Texty jsou součástí vizuální identity Centra DOX, která pochází z dílny proslulé holandské agentury KesselsKramer. Stejně jako výstavy a programy tu mají tyto texty návštěvníka zaujmout, znejistit, pobavit, prostě být impulsem k zamyšlení, že věci možná nemusí být tak, jak si myslíme,“ usmívá se Šilpochová.
V Gulliverovi se stále něco děje. 5. září se na jeho palubě například odehraje autorské čtení v podání dvou legendárních holandských performerů Thomase a Ruhllera. O dva dny později zde svou literární tvorbu v rámci programu Brutální sobota představí umělci vystavující na aktuální výstavě Art-Brut-All – Daniel Balabán, Pavel Forman, Tomáš Koudela a František Kowolowski. 19. září pak Gulliver přivítá mladou básnířku a autorku Marii Iljašenko, která zde pokřtí a představí svou sbírku básní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neexistující cena, špatný bus i málem „oloupená“ seniorka

vydáno 19. ledna 2022  14:25

Přehled úsměvných současných kauz některých pražských politiků přináší deník Metro.  celý článek

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám