metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 21 °C

Pondělí, 16. září 2019. Svátek má Ludmila.
Konstrukce Gullivera vznikala sedm měsíců.
Další 1 fotografie v galerii
Konstrukce Gullivera vznikala sedm měsíců. | foto: DOX

Děti do 10 let mohou vstoupit pouze v doprovodu dospělého dítěte. Gulliver přistál už před třemi lety

26. srpna 2019  14:26 Filip Jaroševský Metro.cz
Když před třemi lety začalo na střeše Centra současného umění DOX vznikat podivné, téměř padesátimetrové monstrum, místní kroutili hlavami. Až když byla hotova konstrukce, bylo jasné, že je to vzducholoď.

Podle mluvčí výstavního prostoru Michaely Šilpochové je unikátní stavba nazvaná podle jedné z nejznámějších postav utopické literatury Gullivera dodnes jako splněný sen. „Vzducholoď je dílem architekta Martina Rajniše a ředitele DOXu Leoše Války. Byla zcela dokončená 10. prosince 2016, kdy ji v Praze slavnostně pokřtily osobnosti světové literatury – nejpřekládanější současný český autor Patrik Ouředník a íránská spisovatelka Azar Nafisi. Od té doby, tedy za necelé tři roky, navštívilo vzducholoď přes 220 tisíc lidí,“ vzpomíná pro deník Metro Šilpochová. 

Vzducholoď se stala místem pro setkávání současného umění a literatury, na jejíž palubě dosud stanula řada významných českých i zahraničních osobností literárního světa. „Autorská čtení a diskuse tu navazují na témata našich výstav. Vzducholoď je přístupná celoročně v rámci otevírací doby galerie, literární programy v ní probíhají v jarní a podzimní sezoně. V létě je pak dějištěm dětských programů a dílen,“ dodává Šilpochová. 

Cedule

Cedule

Blížící se narozeniny Gullivera připomněla také čtenářka deníku Metro Hana Vrtišková. Ta nám do naší rubriky Metro hlídač zaslala fotografii vtipně zformulované cedule, kterou před pár dny vyfotila u vchodu do vzducholodě. Stojí na ní: „Děti do 10 let mohou vstoupit pouze v doprovodu dospělého dítěte“. 

„Nápis je umístěn na schodech do Gullivera od začátku letošního roku. Podobné texty můžou návštěvníci najít všude po galerii. Texty jsou součástí vizuální identity Centra DOX, která pochází z dílny proslulé holandské agentury KesselsKramer. Stejně jako výstavy a programy tu mají tyto texty návštěvníka zaujmout, znejistit, pobavit, prostě být impulsem k zamyšlení, že věci možná nemusí být tak, jak si myslíme,“ usmívá se Šilpochová.
V Gulliverovi se stále něco děje. 5. září se na jeho palubě například odehraje autorské čtení v podání dvou legendárních holandských performerů Thomase a Ruhllera. O dva dny později zde svou literární tvorbu v rámci programu Brutální sobota představí umělci vystavující na aktuální výstavě Art-Brut-All – Daniel Balabán, Pavel Forman, Tomáš Koudela a František Kowolowski. 19. září pak Gulliver přivítá mladou básnířku a autorku Marii Iljašenko, která zde pokřtí a představí svou sbírku básní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

Pár háčků, jinak vzduch.
vydáno 14. září 2019  5:52

Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.  celý článek

Jen 730 infarktů. Léto je pro záchranky klidné

ilustrační snímek
vydáno 13. září 2019  16:48

Prázdniny jsou pro zdravotníky specifické. Mnoho Pražanů sice odjíždí na dovolené, ale jejich počty dorovnávají turisté.  celý článek

Českem obchází strašidlo. Placení kartami může zkolabovat

Ilustrační snímek
vydáno 13. září 2019  12:09

Už zítra byste mohli mít při placení kartou v obchodě starosti. Začne totiž platit nová směrnice Evropské unie, která zpřísňuje ochranu při platbách přes...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám