metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Další 2 fotografie v galerii
V Londýně jsou zobrazovány první tři vlaky metra. | foto: ROPID

Displeje s časy odjezdů budou u vchodů do pěti stanic metra

  12:23
Pilotní projekt chce dopraní podnik testovat v nejhlubších stanicích. Ve hře jsou Kobylisy i Náměstí Míru.

Mnichov, Budapešť a Londýn. To jsou metropole s vlastní podzemní dráhou, které za pár týdnů poslouží za vzor i Praze. Dopravní podnik totiž chystá pilotní projekt, v rámci kterého by se u vchodů do stanic metra měly objevit displeje s časy příjezdů souprav. Odstartování projektu v úterý potvrdilo představenstvo podniku.

Chytré tabule

  • Ropid plánuje vylepšit informační servis i v tramvajích. Obrazovky ve vozech by mohly nově zobrazovat například online informace o přestupech.

„Panely s odjezdy u vstupu do stanic budou zatím na zkoušku. Která konkrétní místa to budou, se teprve určí, typově by mělo jít o stanice, kde to mají cestující k metru nejdál nebo nejhlouběji,“ píše na Facebooku pražského organizátora dopravy Ropid mluvčí organizace Filip Drápal. Mezi takové stanice patří například Kobylisy nebo Náměstí Míru.

Zájem o instalaci panelů Ropid před časem mezi cestujícími zjišťoval na sociálních sítích. Nápad obratem přinesl dva naprosto rozdílné úhly pohledu. Plán umístit ke vchodům obrazovky, které by ukazovaly aktuální odjezdové časy souprav, je podle jedné početné skupiny nebezpečný, protože by pak lidé běhali po eskalátorech, aby nejbližší vlak stihli. Druzí namítali, že by naopak těchto nebezpečných situací ubylo, protože spousta lidí spěchá do metra, i když zrovna nic nejede. Podle názoru tiskového odboru Ropid pak nakonec převládl názor, že by panely mohly být cestujícím přínosné.

„I když někteří poukazovali na nepotřebnost při velmi krátkém intervalu metra,“ dodává Ropid s tím, že však nejde o nijak zásadní investici. Případnou nebezpečnost chce pak podle Drápala dopravce vychytat tím, že bude na tabulích zobrazovat jen takový čas, za který je možné se na nástupiště metra bezpečně dostat.

V Mnichově se díky displejům už na ulici dozvíte, za jak dlouho pojede metro nebo vlak. Můžete si tak rozmyslet, jestli stihnete třeba ještě poklábosit s přáteli. V Londýně jsou zobrazovány rovnou první tři vlaky metra v každém směru. „Displeje s nejbližším odjezdem metra najdete ve vestibulech také na nové automatické lince M4 v Budapešti,“ uvedl před časem Ropid.

Praha má s chytrými displeji své zkušenosti. V některých stanicích jako Hradčanská či Nádraží Veleslavín jsou totiž obrazovky umístěny dole na nástupištích, aby cestující věděli, kdy jim odjíždí tramvaj. Rozšíření online informací Ropid plánuje také na většinu tramvajových zastávek. Displeje bude obsahovat i nový typ zastávkového přístřešku, který nedávno vysoutěžil pražský Institut plánování a rozvoje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek