metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Neděle 3. července 2022. Svátek má Radomír

Větší foto
Šéflékař dětské diagnostiky v Motole a rocker Zdeněk Hříbal. | foto: Roman ČervenýMetro.cz

Doktoři hrábnou do strun, doktorky máchnou štětcem. Doktorfest je za dveřmi

  7:58
Lékaři občas milují umění nejen pasivně, ale také aktivně. Například se rádi pouští do muziky nebo malování. Vítězem loňského ročníku Doktorfestu se stal šéf dětské diagnostiky v Motole a rocker Zdeněk Hříbal. Deník Metro se ho zeptal na jeho rockovou kariéru a na to, který z jeho kolegů ještě o víkendu v Písecké bráně v Praze 6 vystoupí.

Jak vznikl nápad na Doktorfest?

Doktorfest

Doktorská umělecká přehlídka se koná v pátek a sobotu v Písecké bráně v Praze 6.

  • Na třetím ročníku Doktorfestu se představí sedmnáct lékařů s uměleckou duší.
  • Festival začíná v pátek v 18 hodin vernisáží obrazů radioložky Evy Vaculíkové a oftalmoložky Zorky Vašíčkové-Dubské. Součástí programu je i klavírní koncert kardiologa Jiřího Gilíka.
  • Přehlídka lékařských kapel startuje v sobotu v poledne.
  • Večer se koná koncert vítězů minulých ročníků.

Každý z oslovených lékařů má svého koníčka a vyžívá se ve volném čase na jiném kolbišti, než je medicína. Tak proč nepředvést, že jsem nejen kvalitní odborník v medicíně, ale i dobrý rocker?

Kdo na festivalu zahraje?

Vystoupí například doktor Imran Musa Zangi, oční lékař a člen legendárního Yo Yo Bandu. Na pódiu se objeví i Jura Gilík, báječný pianista a hráč na akordeon, léta působící v Originál synkopickém orchestru. V „civilu“ je lékařem dětského kardiocentra.

A vy jste byl dřív rocker, nebo doktor?

To medicína odstartovala mou hudební kariéru. Na studiích jsem potkal Tomáše Poláčka, se kterým jsme založili folkovou Bonsai. Tvrdší muziku jsem začal hrát až v Bílé nemoci. Vždy jsem chtěl hrát víc rock, ostatně jak tvrdí klasik, folkař je rocker, který nemá na aparát.

Jak vznikl název kapely?

Bílá nemoc je zásadní drama Karla Čapka. Doktor Galén je geniální symbol lékařské etiky a statečnosti. Budiž i naše hudba poselstvím něčeho zvláštního, atmosférického a výjimečného.

Má doktořina něco společného s hraním v kapele?

Správný doktor má být vždycky trochu rocker, říkával Tomáš. Musí být přesvědčen o správnosti svého konání, stát si za svým, mít jasný názor a elegantně ho prodat. Být na pódiu nebo sdělovat diagnózu, to jsou emotivně dost podobné věci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek