metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.

Větší foto
Šéflékař dětské diagnostiky v Motole a rocker Zdeněk Hříbal. | foto: Roman ČervenýMetro.cz

Doktoři hrábnou do strun, doktorky máchnou štětcem. Doktorfest je za dveřmi

  7:58
Lékaři občas milují umění nejen pasivně, ale také aktivně. Například se rádi pouští do muziky nebo malování. Vítězem loňského ročníku Doktorfestu se stal šéf dětské diagnostiky v Motole a rocker Zdeněk Hříbal. Deník Metro se ho zeptal na jeho rockovou kariéru a na to, který z jeho kolegů ještě o víkendu v Písecké bráně v Praze 6 vystoupí.

Jak vznikl nápad na Doktorfest?

Doktorfest

Doktorská umělecká přehlídka se koná v pátek a sobotu v Písecké bráně v Praze 6.

  • Na třetím ročníku Doktorfestu se představí sedmnáct lékařů s uměleckou duší.
  • Festival začíná v pátek v 18 hodin vernisáží obrazů radioložky Evy Vaculíkové a oftalmoložky Zorky Vašíčkové-Dubské. Součástí programu je i klavírní koncert kardiologa Jiřího Gilíka.
  • Přehlídka lékařských kapel startuje v sobotu v poledne.
  • Večer se koná koncert vítězů minulých ročníků.

Každý z oslovených lékařů má svého koníčka a vyžívá se ve volném čase na jiném kolbišti, než je medicína. Tak proč nepředvést, že jsem nejen kvalitní odborník v medicíně, ale i dobrý rocker?

Kdo na festivalu zahraje?

Vystoupí například doktor Imran Musa Zangi, oční lékař a člen legendárního Yo Yo Bandu. Na pódiu se objeví i Jura Gilík, báječný pianista a hráč na akordeon, léta působící v Originál synkopickém orchestru. V „civilu“ je lékařem dětského kardiocentra.

A vy jste byl dřív rocker, nebo doktor?

To medicína odstartovala mou hudební kariéru. Na studiích jsem potkal Tomáše Poláčka, se kterým jsme založili folkovou Bonsai. Tvrdší muziku jsem začal hrát až v Bílé nemoci. Vždy jsem chtěl hrát víc rock, ostatně jak tvrdí klasik, folkař je rocker, který nemá na aparát.

Jak vznikl název kapely?

Bílá nemoc je zásadní drama Karla Čapka. Doktor Galén je geniální symbol lékařské etiky a statečnosti. Budiž i naše hudba poselstvím něčeho zvláštního, atmosférického a výjimečného.

Má doktořina něco společného s hraním v kapele?

Správný doktor má být vždycky trochu rocker, říkával Tomáš. Musí být přesvědčen o správnosti svého konání, stát si za svým, mít jasný názor a elegantně ho prodat. Být na pódiu nebo sdělovat diagnózu, to jsou emotivně dost podobné věci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy