metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: AP

Čisté ovzduší? Plníme plán na 120 procent. Přesto nejsme v Evropě žádní premianti

  10:52
Na hvězdy bylo líp vidět. Mohlo za to nebe vyčištěné od letadel i nekouřící továrny a výfuky.

Letos mělo Česko dosáhnout třináctiprocentního podílu spotřeby energií a paliv z obnovitelných zdrojů. Plán byl překročen už v roce 2018, a to na vynikajících patnáct procent. A to především na úkor elektřiny vyrobené z uhlí, které se loni vyprodukovalo o takřka devět procent méně než o rok dříve.

Uhlí už není v kurzu

  • Na konci června 2020 zavře definitivně provoz uhelná elektrárna Prunéřov I.Postavili ji před 53 lety.
  • Spolu s elektrárnou Prunéřov II se jedná o největšího producenta skleníkových plynů v Česku.
  • Zhruba 75 procent energie z obnovitelných zdrojů v Česku pochází z biomasy, bioplynových stanic a ze solárních elektráren.

Přesto nejsme v Evropě žádní premianti. „Prim hraje Švédsko, to mělo v plánu 49 procent, přede dvěma lety ale dosáhlo už na téměř pětapadesát procent,“ uvádí Zbyněk Štech, vedoucí oddělení statistiky energetiky Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na druhou stranu, v reálném výsledku jsme na tom lépe než Belgie nebo Maďarsko, které si stanovily stejné ekologické cíle jako my.

Podíl na lepším ovzduší má především méně průmyslových čmoudů. Díky tomu poklesly emise skleníkových plynů v posledních třiceti letech o více než pětatřicet procent. I když nemají solární baroni v Česku dobrou pověst, na zvyšujícím se podílu obnovitelných energií mají panely na polích stále vyšší podíl na odebírané elektřině. „Mezi lety 2005 až 2019 se podle Eurostatu zvýšilo množství u nás spotřebované solární energie téměř čtyřikrát,“ vypočítává Štech z ČSÚ. I když v absolutních počtech se jedná o zanedbatelné cifry – z 0,15 na 0,69 procenta.

Co nás těšit nemůže, je stále větší produkce odpadů na skládkách, které přispívají rok od roku ke stoupajícím emisím skleníkových plynů. Od roku 2000 je tento nárůst téměř padesátiprocentní. „Doprava, automobilová, letecká a ostatní, dokonce zvýšila produkci skleníkových plynů o víc než padesát procent,“ prokazuje Zpráva o životním prostředí České republiky, kterou zpracovala CENIA, česká informační agentura životního prostředí. Sice se nám lépe dýchá, zato se zvyšuje teplota a tím pádem nás trápí stále větší sucho. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek