metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 31 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Firmy loví odborníky na roboty před branami podniků i před vchody odborných škol

  11:23
Průmysl 4.0. Robotizace. Automatizace. Přístup k budoucnosti moderní české ekonomiky se ale napříč Českem výrazně liší. Firmy se teď už na vlastní kůži přesvědčují, že nestačí jen pořídit za stovky milionů nejmodernější roboty. To, že je musí umět obsluhovat, programovat a udržovat v chodu vysoce kvalifikovaní technici, zjišťují každým dnem. Jenže vychovávat a shánět takové lidi není snadné.
Ilustrační snímek | foto: Reuters

Dimitrij Švec je Ukrajinec. Před dvěma lety založil v Praze Centrum robotiky Robiq. „Vidím v robotické výuce budoucnost,“ říká Dimitrij. Nechtěl jít cestou běžných kroužků robotiky v domech dětí a mládeže. V Robiqu řeší reálné situace. Provoz autonomních vozidel nebo fungování robotizovaného skladu v hypermarketu. Zájem o kurzy je v jeho centru obrovský. Navštěvují je vedle českých i děti mnoha dalších národností. Problémem je ale zaplatit kvalitní lektory, zatím si musí vystačit s dobrovolníky za pár „šupů“. „Když jsme žádali na ministerstvu školství o podporu, jeden úředník nám doporučil, ať si raději založíme fotografický kroužek,“ komentuje Švec. Je to prý levnější. „Talentované děti neplatí kurzovné. Provoz dotuji z reklamy,“ říká Švec.

Rájem robotické výuky pro děti i starší studenty je u nás bezesporu Plzeň. Zdejší Centrum robotiky podporuje nejen slovy, ale i finančně jak město, tak řada firem působících na západě Čech. „Centrum je součástí celého procesu technického vzdělávání,“ řekl deníku Metro Luděk Šantora ze Správy informačních technologií města Plzně. Už tři roky běží v plzeňské ZŠ Masarykova povinná výuka robotiky. Centrum robotiky kromě toho organizuje i letní tábory pro školáky, kde jsou samozřejmostí skutečné roboty, drony, 3D tiskárny. Ceny celoročních kurzů se pohybují maximálně do dvou tisíc korun, tyto peníze slouží pro zaplacení lektorů, převážně vysokoškoláků. Plzeň přispívá centru asi deseti miliony korun za rok.

„O rozšířené výuce robotiky uvažujeme v návaznosti na modernizaci středních škol,“ komentuje situaci Vít Šimral, pražský radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání. „V rámci rozvoje startupových center chceme směřovat investice do robotiky ve spolupráci se soukromou i akademickou sférou.

Vzorem je podle něho výuka robotiky a automatizace v SPŠE v Ječné ulici. „Náboráři firem loví běžně naše studenty přímo před vchodem do školy, nabízejí jim dost peněz,“ říká ředitel školy Ondřej Mandík. „Musíme potom studenty pracně přesvědčovat, že se vyplatí jít dál na vysokou. Firmy jim pak nabídnou mnohem víc,“ dodává ředitel. 

Robotizované Česko

322

Tolik je robotů na deset tisíc pracovníků v SRN. Česko jich má „jen“ 119, i tak se jedná o jednu z nejvyšších robotizací v Evropě.

700

Tolik tisíc pracovních míst by mělo kvůli digitalizaci a robotizaci ubýt do začátku 30. let. Naopak by mělo přibýt díky moderní technice 300 tisíc nových pracovních míst.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Mosty pro Prahu jezdívají po Vltavě. Už dřív takhle přijel ten železniční na Výtoň

vydáno 21. července 2024  11:41,  aktualizováno  11:59

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek