metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 25 °C

Čtvrtek 25. července 2024. Svátek má Jakub

Rekonstrukce eskalátorů z metra na Knížecí se odkládá. Není jisté, zda je potřeba

  13:37
Téměř čtvrt miliardy korun mělo letos padnout na opravu pohyblivých schodů ze stanice metra Anděl, směr na Knížecí. Eskalátory sovětské výroby, které se v tomto směru nacházejí nyní, jsou totiž sice za hranicí životnosti, zároveň jsou však stále funkční a mnohem rychlejší, než by byl moderní nástupce. Řada Pražanů toto rozhodnutí kvituje s povděkem. „Proč měnit něco, co funguje daleko lépe, za spoustu peněz a s dlouhou uzavírkou za něco, co funguje hůře?“ píše na facebookovém profilu organizátora dopravy Ropid uživatel Jenda Šebek.
Metro (ilustrační foto) | foto: SXC

Eskalátory se měly začít ve směru na Knížecí měnit ve druhé polovině letošního roku. Podle náměstka primátora Adama Scheinherra ale dopravní podnik dosud nepřišel s dostatečně podrobnou analýzou, proč je třeba eskalátory na Andělu vůbec vyměňovat.

„Vyžádal jsem si tedy, že výměnu prozatím na Knížecí pozastavíme, pokud nedojde k havarijnímu stavu, a nejdříve si to podrobně zpracujeme a zhodnotíme,“ uvádí náměstek pro dopravu Scheinherr.

Ukáže-li se však výměna schodů nakonec jako nutná, nebude podle náměstka možné opravy zvládnout příliš rychle. Součástí výměny jsou totiž také opravy eskalátorového tunelu, kam se dělníci jindy nedostanou. Zároveň není také možné přivézt celý eskalátor a namontovat jej, ale musí se skládat a svařovat postupně až na místě. „Délka opravy je nešťastná, ale je to odůvodnitelné,“ dodává Scheinherr.

Výměny pohyblivých schodů v metru budí mezi Pražany vlny nevole. Loni v červnu například skončila devítiměsíční oprava protějšího eskalátoru ve stanici metra Anděl. V současné době opravuje dopravní podnik schody ve stanici metra B Karlovo náměstí. Cestující ale zpravidla po výměně vždy v dobrém vzpomínají na sovětské předchůdce. Nedávno zprovozněné pohyblivé schody ve stanici Anděl od výrobce Schindlera jsou sice nejrychlejší v Praze, ale pořád za předchůdci rychlostně zaostávají. Za zpomalení přitom nemůže kvalita schodů, ale normy Evropské unie.

„Eskalátory na druhou stranu, tedy směr Anděl, jsou nejpomalejší v celé Praze. Než člověka vyvezou, tak úplně cítí, že zestárl,“ píše na Facebooku Ropidu uživatel Petr Klíma.

„Nižší rychlost je pro někoho minus, pro jiného plus. Snad tento přístup nebude znamenat, že se s rekonstrukcí bude vždy čekat až do doby, kdy eskalátory odejdou sešlostí věkem nebo vznikne neopravitelná závada,“ píše dále na Facebooku Ropidu Pavel Dušek. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek