metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Hrozí mi infarkt nebo mrtvice? Možností, jak si ověřit stav orgánů, v Česku přibývá

  16:03
I když je pořád hodně lidí, kteří na své zdraví příliš nedbají, stále častěji přibývají možnosti, jak si nechat zkontrolovat své zdraví i jinde než v ordinaci. V mnoha případech taková kontrola donutí lidi opravdu zajít k lékaři a předejít fatálním následkům. Pravidelně se do podobných akcí zapojují lékárníci.

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Během října nabízejí lidem na řadě míst v Česku možnost nechat si pomocí speciálního přístroje změřit stáří svých cév. „Stárnutí cév je spojeno s ukládáním tuku v jejich stěnách. Tím dochází k jejich tuhnutí a ztrátě pružnosti,“ vysvětluje Leona Štěpková z Alphega lékárny Medea v Hostomicích nad Bílinou. Jak zdůrazňuje, tento proces urychluje nezdravá strava, nedostatek pohybu, kouření či pití alkoholu. Čím tužší člověk cévy má, tím vyšší je u něj riziko srdečněcévního onemocnění.

Drahé léčení

Onemocnění srdce a cév jsou v čele s ischemickou chorobou srdeční a vysokým krevním tlakem zodpovědné za téměř polovinu všech úmrtí v České republice.

Léčba pacientů s nemocemi srdce a cév stojí v tuzemsku systém veřejného zdravotního pojištění kolem dvaceti miliard korun ročně.

Seznam míst, kde si lze nechat zkontrolovat cévy, je na www.cevnicek.cz.

Měření cévního věku nebolí a probíhá podobně jako kontrola krevního tlaku. „Samotné vyšetření včetně rozhovoru s lékárníkem zabere přibližně patnáct minut. Každý zájemce o měření dostane zprávu s výsledky. Pokud nejsou dobré, lékárník doporučí konkrétní úpravu životního stylu, případně návštěvu lékaře,“ doplňuje lékárnice Štěpková.

Při podobné akci v roce před třemi lety změřili lékárníci cévní věk 17 511 lidem a zjistili, že u 75 procent z nich stárnou cévy rychleji než oni sami. Největší zájem o měření projevili lidé nad padesát let. Více se o své zdraví zajímaly ženy, těch dorazilo do lékáren dvakrát víc než mužů. „Ženy se o své zdraví všeobecně starají více. Pokud už se k nám v minulosti přišel změřit muž, tak obvykle dorazil právě v doprovodu partnerky,“ potvrzuje Zora Zoubková ze znojemské lékárny U svaté Anny.

Hodně si lidé škodí tím, že i když jim lékař naordinuje léčbu, jeho pokyny nedodržují. „Setkávám se s tím až u třiceti procent diabetiků, hypertoniků a pacientů s vysokým cholesterolem,“ říká praktický lékař Igor Karen. Zadělávají si tak na infarkt či mozkovou mrtvici. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek